Eğitimde Öncü Adres

Madenlerin Kullanıldığı Yerler

Madenlerin Kullanıldığı Yerler

  • Demir: İnşaat, ev eşyası, otomotiv
  • Bakın: Elektrik, elektronik, madeni para yapımı, kuyumculuk
  • Bor mineralleri: Savunma sanayisinde, jet ve roket yapıtı, sabun, deterjan, lehim, fotoğraf
  • Mermer: Yapı malzemesi
  • Altın : Kuyumculuk, süsleme
  • Gümüş: Fotoğrafcılık, elektronik, madeni para üretimi, süs eşyası, takı üretimi, dişçilik
  • Linyit: Elektrik enerjisi üretimi
  • Taş kömürü: Yakacak, demir, çelik kimya

FOSİLLER

Milyonlarca yıl önce yeryüzünde yaşamış hayvan ve bitki kalıntılarının günümüze kadar ulaşmış izlerine fosil denir. Fosiller geçmişte yaşamış canlılardan geriye kalan kemik, diş, boynuz ve tırnak gibi sert kısımların taşlaşmış izleridir.

Fosiller kayaçlarda, bataklıklarda, nehirlerin kumlu tabakalarında, deniz ve göl tabakalarında, asfaltların ve çam reçinesinin içinde bulunabilir.

Ölen canlıların yumuşak kısımları diğer canlılar tarafından yenir veya bakteriler tarafından çürütülür. Bu canlılardan geriye kemik, gibi sert yapılar kalır. Ölen canlıların bulunduğu ortama bakteriler ulaşmamışsa ve kalıntıların hava ile teması kesilmişse milyonlarca yıl bulundukları ortamda kalır. Böylece fosilleşme meydana gelir.

Fosiller bize bulundukları kayaçların yaşları, yaşarken bulundukları bölgenin iklimi, o bölgede yaşamış canlı türleri, denizlerdeki ve karalardaki değişimler hakkında bilgi verirler.

Fosilleşme ile kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar oluşur.

Kömür, petrol, doğal gaz gibi ölü canlı atıklarının milyonlarca yıllık dönüşümleri ile oluşan yakılara fosil yakıt adı verilir. Fosil yakıtlar yeraltından çıkarılıp rafinerilerde işlenedikten sonra bikçok sanayi kolunda kullanılmaktadır.

Fosilleri inceleyen bilim dalına fosil bilimi veya paleontoloji denir. Bu alanda çalışma yapan bilim insanlarına fosil bilimci veya paleontolog adı verilir.

Bakmadan Geçme!
0 0 vote
Article Rating
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et.Devamını Oku