8.sınıf 1.dönem ŞÖK kararları 2014-2015

2014-2015 EĞİTİM –ÖĞRETİM YILI DOĞANHİSAR ATATÜRK ORTAOKULU

8-D SINIFI ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU

  1. DÖNEM TOPLANTI TUTANAĞI

Toplantı No:01

Toplantı Tarihi: 11/10/2014

Toplantı saati:15.20

Toplantı yeri:Öğretmenler Odası

Toplantıya Katılanlar:

Okul Müdürü Menderes PALAZ başkanlığında , Sınıf Rehber Öğretmeni  ve Sosyal bilgiler öğretmeni Mustafa KARAKUŞ , Türkçe öğretmeni Azime CAN,  Matematik öğretmeni Zeki AYDIN, İngilizce öğretmeni Sema ERTEKİN , Görsel Sanatlar öğretmeni Kadir GEDİK ,Beden Eğitimi öğretmeni Ferhat ALTUNEL,Teknoloji Tasarım öğretmeni Münevver KOYUNCU, Fen ve teknoloji öğr. Canan ARI ve Din Kültürü öğr. Ali USLU toplantıya katıldıkları gözlemlendi.

 

GÜNDEM MADDELERİ

1-) Açılış,yoklama

2- ) Okul Müdürü Menderes PALAZ ‘nın konuşması

3-) Sınıf Rehber Öğretmeni Mustafa KARAKUŞ ‘in  konuşması

4-) Planlı çalışma, öğrenci davranışları ve yöneltme yönergelerinin incelenmesi

5-) Öğrencilerin kişilik,beslenme,sağlık,temizlik,sosyal ilişkiler,ekonomik durumlarının görüşülmesi

6-) Öğrenci kılık kıyafeti, araç- gereç durumu

7-)

a)Öğrenci başarısını arttırma yolları ,Öğrenci başarılarının değerlendirilmesi

b)SBS’nin kaldırılıp yerine getirilen sistem olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi(TEOGS) hakkında konuşulması.

😎  Okul başarı planı uygulama çalışmaları

9-) Zararlı alışkanlıklar hakkında öğrencilerin bilgilendirilmesinin önemi.

10-)Şube öğretmenleri arasındaki işbirliği ve önemi.

11-) Dilek ve temenniler, Kapanış

 

****************************************

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

 

1- Toplantı başkanı Okul Müdürü Menderes PALAZ 2014-2015 Eğitim –Öğretim yılının huzur ve başarı içinde geçmesi dilekleri ile toplantının açılışını yaptı.Yapılan yoklamada tüm öğretmenlerin toplantıda hazır bulundukları tespit edildi.

 

2- Toplantıya katılan Okul Müdürü Menderes PALAZ “2012-2014 Eğitim –öğretim yılının genel bir değerlendirmesini yaptı. Huzurlu bir okulda birlik beraberlik içinde iyi bir çalışmanın olduğunu belirtti. Okul bünyesinde temel branş öğretmenlerinin eksikliğinin ücretli öğretmenlerle sağlandığını,fakat bu eğitim-öğretim yılında tüm branşların kadrolu olarak tamamlandığını bu sebeple de ekip olarak çalışarak okul başarısının yüksek olması gerektiğini” belirtti.

 

3- Sınıf Rehber Öğretmeni  ve Sosyal bilgiler öğretmeni Mustafa KARAKUŞ “Sınıfta 24 öğrencinin bulunduğunu , bu öğrencilerden 12 tanesinin erkek , 12  tanesinin kız olduğunu söyledi. Sınıfta 4 öğrencinin ise taşımalı eğitim yolu ile geldiğini belirtti. Sınıf içinde belli ve düzenli bir oturma düzeni yapıldığını , sınıfın eğitim – öğretime uygun olarak düzenlendiğini söyledi.

Öğrencilerin dönem başında uzun süren bir yaz tatili nedeniyle derslere ve yeni öğretmenlere alışmada biraz problem yaşadıklarını ancak bunun da hızla çözüldüğünü” belirtti.  Ayrıca “sınıfta okulun ve sınıfın düzenini bozacak ve diğer arkadaşlarını olumsuz yönde  etkileyecek bir iki öğrencinin bulunduğunu ,   bu durumun ise sınıf ve okul ortamında bazı olumsuz problemler yarattığını” söyledi.

“Sınıfın genel itibari ile başarı durumunun iyi olduğunu  ancak öğrencilerin başarı seviyelerini arttırmak için planlanan çalışmalar olduğunu ve bu çalışmaların velilerin desteği ve öğretmenlerin işbirliği ile uygulanabileceğini” söyledi.

 

4-  Şube Öğretmenler Kurulu başkanı Okul Müdürü Menderes PALAZ,  “planlı çalışmanın önemini, öğrenci davranışlarını kontrol etmenin eğitim- öğretimin sağlıklı ve başarılı bir şekilde devam etmesi için büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Ortak bir çalışma planının oluşturulup uygulanması gerektiği vurgulandı. Ayrıca yöneltme yönergelerinin incelenerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunmanın önemli olacağını belirtti. Öğretmenlerin bu konuda sürekli fikir alışverişinde olmaları kararlaştırıldı.

 

Fen ve Teknoloji Öğretmeni Canan ARI, öğrencilerin çocukluktan  ergenlik dönemine geçiş sürecinde olduğunu belirtip onlara  öz güven, arkadaşlık, motivasyon konularında bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.Öğrencilerin  sağlıklı bir kişilik gelişimi süreci yaşamaları için gerek okul yönetimi gerekse branş öğretmenleri gerekli çalışmaları yapacaklardır şeklinde konuştu.

 

5-Buna göre sınıf içinde yapılan değerlendirmede öğrencilerin  kişilik , beslenme, sağlık ,sosyal ilişkileri, ekonomik durumları ve başarı durumları hakkında  şu görüşlere ulaşıldı.

 

Öğrenci Adı Soyadı

 

Kişilik ÖzellikleriBeslenme DurumuSağlık DurumuSosyal İlişkileriEkonomik DurumuBaşarı Durumu
 

 

Şükran ESENDEMİR

Sakin, kendi halinde kimseye karışmayan bir öğrenci. Mesudiye

Merkezde yurtta kalıyor.

Öğrenci düzenli olarak beslenmektedir.Öğrencinin sağlık durumunda herhangi bir problem  yoktur.Sosyal ilişkilerinde biraz daha gayretli olması gerekiyor.Öğrencinin ekonomik durumu orta seviyede.. İhtiyaçları ailesi tarafından karşılanabiliyor.Derslere karşı ilgisi iyi ama daha istekli olursa istenilen düzeyde olur.

 

 

 

İ.Cenk KAPCI

Hareketli, çok konuşan bir öğrencidir.Öğrencinin aşırı beslenmeden dolayı kilo problemi bulunmaktadır.

Obezite gözlenmektedir.

Öğrencinin sağlık problemi yoktur.Arkadaşları ile uyumludur,bazen olumsuz durumlar görülmektedir.

 

 

Öğrencinin ekonomik durumu orta seviyede.. İhtiyaçları ailesi tarafından karşılanabiliyor.Ödevlerini yapıyor, ama derslere biraz daha katılması gerekir.
 

Soner AKTAŞ

Kendine güveni olan , açık sözlü, konuşmayı seven bir  öğrencidir.Beslenme durumu ve fiziki gelişimi iyidir.Gözlenen  ve bilinen herhangi bir sağlık

problemi yoktur.

Arkadaşları ile uyumlu geçinebilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik problemi yoktur.Derse katılımı azdır.Notları normaldir. Derslere bazen hazır gelir.

 

 

 

Safure AKER

Kendine güveni olan , sessiz, konuşmayı fazla sevmeyen bir  öğrencidir.Beslenme durumu ve fiziki gelişimi iyidir.Herhangi bir sağlık problemi gözlenmemiştir.Sosyal olarak arkadaşları ile uyumu iyi olan bir öğrencidir. Arkadaşları tarafından seviliyor.Öğrencinin ekonomik durumu iyidir.Derse katılımı iyidir.Notları da iyidir. Derslere hazır gelir. Ümit vadeden bir öğrencidir.

 

 

 

Samet KUZUCUK

Hareketli, çok konuşan bir öğrencidir.Beslenme durumu iyi. Düzenli bir beslenme alışkanlığı vardır.Öğrencide  sağlık problemi yoktur.Arkadaşları ile çok uyumlu geçinebilen bir öğrenci değildir. Sınıfta sevilir ve sayılır.Sosyal ilişkilerde aktif bir öğrenci değildir. Futbola ilgisi çok fazla.Ekonomik durumu orta seviyede olan bir öğrencidir. İhtiyaçları ailesi tarafından her zaman için karşılanıyor.Çok başarılı olmayan  bir öğrencidir. Sınıfın başarı seviyesi orta düzeyde olan öğrencilerinden birisidir. Derse katılımı azdır.Notları düşüktür.Yaratıcı fikirleri ve güzel çözümleri yoktur. Dersler e hazır gelmez.

 

 

Öğrenci Adı SoyadıKişilik ÖzellikleriBeslenme DurumuSağlık DurumuSosyal İlişkileriEkonomik DurumuBaşarı Durumu
 

 

Kübra ÖZDOĞAN

Kendine güveni az, konuşmayı sevmeyen,çok çabuk parlayabilen hareketli,sinirli bir öğrencidir.

 

Beslenme alışkanlığı düzenli olan bir öğrencidir.Sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk yoktur.

 

Arkadaşları ile uyumlu geçinebilen bir öğrencidir. Sosyal ilişkilerde aktif bir öğrenci değildir.Öğrencinin ekonomik durumu normaldir. Maddi açıdan herhangi bir problem yaşanmamaktadır.Geçmiş yılların aksine bu yıl biraz daha ders katılımı arttı.Sürekli “sen yapabilirsin” şeklinde bir motivasyon istiyor.
 

 

Mevlüt ATA

Kendine güvenemeyen , konuşmayı sevmeyen sessiz,  öğrencidir Taşımalı gelen bir öğrenci.Beslenme durumu ve fiziki gelişimi iyidir.Öğrencide belirgin bir sağlık problemi yoktur.Arkadaşları ile uyumlu geçinebilen bir öğrencidir. Sosyal ilişkilerde aktif bir öğrenci değildir.Ekonomik durumu

Orta seviyededir. Ailesi desteğini esirgemiyor.

Başarılı olmak için çaba gösteriyor. Ödevlerini düzenli yapıyor.öğretmenlere  saygıda kusur etmeyen bir öğrenci.
 

 

Ahmet Sami ATEŞ

Sessiz, kendi halinde az konuşan bir öğrencidir.Beslenmesi iyidir. Bir düzensizlik yoktur.Öğrencinin herhangi bir sağlık problemi yoktur.Arkadaşları tarafından sevilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu  normal seviyededir.Derslere katılımı çok fazla olmamasına rağmen katıldığı zaman mantıklı ve doğru cevaplar vererek fikir üretir.
 

 

 

Ahmet Sefa KAPCI

Çok konuşan girişken ve sıcakkanlı bir öğrencidir. Aşırı yaramazlık yaptığı zamanlar vardır. Arkadaşlarına sert şakalar yaptığı gözlemlenmiştir.

 

Beslenmesi çok iyidir.Öğrencinin herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal ilişki kurmakta hiç zorlanmayan bir öğrencidir.Ekonomik durumu

Orta seviyededir.

Derslere karşı biraz ilgisiz duruyor. Başarısını arttırma yoluna gidilmeli .Sınıfta kendisine söz verilmediği sürece konuşmayan ve derse katılmayan bir ğrencidir.Kendisi çok nadir olarak parmak kaldırıp derse katılır.
 

 

Ayşe ÖZTOKLU

Kendine güvenen , konuşmayı seven hareketli,öğrencidir

 

Beslenmesi iyidir. Bir düzensizlik yoktur.Öğrencinin herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal aktiviteleri sever. Sosyal ilişki kurmakta hiç zorlanmayan bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu çok iyi seviyededir.Derslere katılımı çok fazladır.Yaratıcıdır.

Gayretlidir.

 

 

Bülent AKDENİZ

Arkadaşları tarafından sevilir.Terbiyeli ve düzgün konuşan bir çocuktur..Beslenmesi iyidir.Gözlenen ve bilinen herhangi bir sağlık sorunu yoktur.Arkadaşları ile uyumlu bir öğrencidir.Ekonomik problemi olmayan bir öğrencidir.Derslere karşı daha istekli olmalıdır. Sınıftaki katılımcı ruhu ile sınav başarısını artırılmalıdır.
 

 

Samet İLBOĞA

Sessiz, kendi halinde az konuşan bir öğrencidir. Taşımalı gelen bir öğrenci.

 

Beslenme durumu iyidir.Gözlenen ve bilinen herhangi bir sağlık sorunu yoktur.Arkadaşları ile uyumlu geçinebilen bir öğrencidir. Sınıfta sevilir ve sayılır.Öğrencinin ekonomik durumu normaldir.Derslere katılımı çok azdır, bazen mantıksız cevaplar da vermektedir.

 

 

 

 

Ebru İPEK

Kendine güvenen , konuşmayı az seven çok çabuk parlayabilen hareketli,sinirli bir öğrencidir.Beslenme durumu iyidir.Görünürde Herhangi bir sağlık problemi yoktur.

 

 

 

Arkadaşları ile uyumlu geçinebilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu iyidir.Derslere ilgisi olmasına rağmen başarısı normaldir.
 

 

 

Elif KÜTÜKCÜ

Kendine güvenen , konuşmayı seven Çok çabuk parlayabilen hareketli ve yaramaz bir öğrencidir.

 

Herhangi bir beslenme problemi yoktur.Görünürde Herhangi bir sağlık problemi yoktur.

 

Arkadaşları ile uyumlu geçinebilen bir öğrencidir.Ekonomik problemi olmayan bir öğrencidir.Başarılı olmak isteyen ama daha çok gayret göstermesi gereken bir öğrencidir. Kendisinden beklenen başarıyı göstermemektedir.
Öğrenci Adı SoyadıKişilik ÖzellikleriBeslenme DurumuSağlık DurumuSosyal İlişkileriEkonomik DurumuBaşarı Durumu
 

Gül KILINÇARSLAN

Kendine güvenen , konuşmayı seven hareketli bir öğrencidir.

 

Beslenmesinde herhangi bir problem yoktur.Herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal ilişkileri iyidir.Çok girişken fazlasıyla hareketli bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu iyidir.Derslere katılır.       Çok başarılı bir öğrencidir.

 

 

İ.Berfin DEMİRCAN

Çok konuşmayan, arkadaşları tarafından sevilen  başarılı ve bilinçli bir öğrencidir.Beslenme durumu iyidir.Herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal ilişkileri iyi olan iletişim kurabilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu orta seviyededir.Derslere katılımı iyi düzeydedir.
 

 

Kıvanç ECE

Çok konuşan, arkadaşları tarafından sevilen başarısı yüksek  öğrencidir.

 

Öğrencinin beslenme durumu iyidir.Sağlık durumu iyi olan bir öğrencidir.Sosyal ilişkileri iyi olan uyumlu bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu iyidir.Derslere katılımı iyi düzeydedir. Ödevlerini aksatmadan yapar. Sınav notları da iyidir.
 

Sena KAYHAN

Çok konuşan, arkadaşları tarafından sevilen oldukça bilinçli bir öğrencidir.Öğrencinin beslenme durumu iyidir.Sağlık durumu iyi olan bir öğrencidir.Sosyal ilişkileri iyi olan iletişim kurabilen bir öğrencidir.

 

 

Öğrencinin ekonomik durumu iyidir.Derslere katılır.       Başarılı bir öğrenci dir.
 

Ü.Furkan AYDIN

Çok konuşmayan, arkadaşları tarafından sevilen  başarılı ve bilinçli bir öğrencidir.Beslenme durumu iyidir.Herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal ilişkileri iyi olan iletişim kurabilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu orta seviyededir.Derslere katılımı iyi düzeydedir.
 

Rabia UYSAL

Çok konuşan, arkadaşları tarafından sevilen oldukça bilinçli bir öğrencidir.Öğrencinin beslenme durumu iyidir.Yaşına göre kilosu fazladır.Sağlık durumu iyi olan bir öğrencidir.Sosyal ilişkileri iyi olan iletişim kurabilen bir öğrencidir.

 

 

Öğrencinin ekonomik durumu iyidir.Derslere katılır.       Başarılı bir öğrenci dir.
 

Tuğçe GÜLCÜR

Çok konuşmayan, arkadaşları tarafından sevilen  başarılı ve bilinçli bir öğrencidir. Taşımalı gelen bir öğrenci.Beslenme durumu iyidir.Herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal ilişkileri iyi olan iletişim kurabilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu orta seviyededir.Derslere katılımı iyi düzeydedir.
 

 

Naci AKAN

Çok konuşmayan, arkadaşları tarafından sevilen  başarısı orta, öğrencidir. Taşımalı gelen bir öğrenci.Beslenme durumu iyidir.Herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal ilişkileri iyi olan iletişim kurabilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu orta seviyededir.Derslere katılımı orta düzeydedir.
 

 

Havva AKYAR

Çok konuşmayan, arkadaşları tarafından sevilen  başarısı orta, bilinçli bir öğrencidir. Taşımalı gelen bir öğrenci.Beslenme durumu iyidir.Herhangi bir sağlık problemi yoktur.Sosyal ilişkileri iyi olan iletişim kurabilen bir öğrencidir.Öğrencinin ekonomik durumu orta seviyededir.Derslere katılımı orta düzeydedir.
Hasan İLBOĞASessiz, kendi halinde az konuşan bir öğrencidir. Taşımalı gelen bir öğrenci.

 

Beslenme durumu iyidir.Gözlenen ve bilinen herhangi bir sağlık sorunu yoktur.Arkadaşları ile uyumlu geçinebilen bir öğrencidir. Sınıfta sevilir ve sayılır.Öğrencinin ekonomik durumu normaldir.Derslere katılımı çok azdır, bazen mantıksız cevaplar da vermektedir.

 

 

Ayrıca genel olarak da şu değerlendirmeler yapıldı.

Türkçe öğretmeni Azime CAN, öğrencilerin başarısızlık nedenlerinin araştırılması ve tespit edilmesi suretiyle problemin çözülebileceğini söyledi. Okuma yazması iyi olmayan öğrenciler konusunda elbirliğiyle çözüm yolları bulunması; durumu zayıf olan öğrencilerin incitilmeden, uygun yöntem ve tekniklerle başarılı hale getirilmesi; öğrencilerin bilgi, davranış ve karakter açısından başarılı hale getirilmesi gerektiğinin birinci derecede hedefimiz olduğunu söyledi. Öğrencilerin başarısızlık nedenlerini öğrenci, öğretmen, veli ve okul idaresi dörtgeninde aramak gerektiğini, öğrencilerin güzel Türkçemizi en güzel ve doğru kullanmalarının ve düzenli kitap okumanın başarıda anahtar olduğunu, bu hususlarda elimizden gelen gayreti göstermemiz gerektiğini, bütün öğretmen arkadaşlarımızın gerekli gayreti gösterdiğine inandığını söyledi.

 

          Fen ve Teknoloji Öğretmeni Canan ARI “öğrencilerin sağlık , temizlik ve diş bakımı konusunda öğrencilerin  bilinçlendirilip kontrollerin  yapılması gerektiğini” söyledi..

 

Görsel Sanatlar Öğretmeni Kadir GEDİK, “öğrencilere sosyal ilişkilerini geliştirmeleri için birey ve gruplar halinde rehberlik yapılması gerektiğini söyledi.  Bu konuda problem yaşayan öğrencilerle birebir ilgilenilmesi gerekir” dedi. Ayrıca anne ve babaların da bu konuda daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

 

   6- Sosyal Bilgiler ve Sınıf Rehber Öğretmeni Mustafa KARAKUŞ, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin çok fazla olmadığı;olanların da tespit edilerek okul idaresinin bu konuda gerekli çalışmayı yapacağını söyledi. Öğrencilerin kılık- kıyafet açısından iyi durumda olduğu ancak eksiği olan öğrencilere okul idaresi ile işbirliği yaparak imkanlar ölçüsünde yardımda bulunulması kararlaştırıldı. Genel olarak öğrenciler değerlendirildiğinde kaymakamlık yardımına ihtiyaç duyan öğrenci olmadığı gözlemlendi.

 

  7-

  1. a) Matematik Öğretmeni Zeki AYDIN, “öğrenci başarısını arttırmak için düzenli olarak okuma alışkanlığı kazandırılması , ders çalışma programlarının yapılması , ders çalışma tekniklerinin anlatılması ve öğrencilere birebir ilgi gösterilmesi  , veliler ile iş birliği yapılmasının gerektiğini” söyledi.

      İngilizce öğretmeni Sema ERTEKİN, “öğrenci başarısının değerlendirilmesi konusunda yönetmeliğin 47. maddesini” okudu. Öğrencilerin sadece yazılı sınav notları ile değerlendirilmediği bunun yanında performans,proje,ders içi performans gibi farklı kriterlerle değerlendirildiğini bunun da başarının gerçekten ölçülme oranının daha da arttığı belirtildi.

 

      b)Sosyal Bilgiler ve Sınıf Rehber Öğretmeni Mustafa KARAKUŞ yeni sistem olan TEOGS hakkında bilgi vererek yeni sistemin kısıtlı imkanlara sahip Doğanhisar gibi yerdeki öğrencilerin bir avantajı olduğunu öğrenci- öğretmen iletişiminin kuvvetli olması ile öğrenci başarısının arttırabileceğini söyledi.

Şube Öğretmenler  Kurulu Başkanı Menderes PALAZ,  8. Sınıf derslerine giren 6 ana branş öğretmenlerinin Kasım’ın son haftası yapılacak olan Merkezi Sınava kadar konuların bitirilmesi hususunda düşüncelerini belirtti.

 

8- Başarı izleme ekiplerinin çalışmalarını bireyselleştirerek  öğrencilerle birebir problem çözümleme yoluna gidilmesi kararlaştırıldı.

Okul Müdürü Menderes PALAZ, öğrencilerin başarılı olmasında en büyük etkenin öğretmen olduğunu, başarılı bir öğretmenin öğrencilerinin de başarılı olacağını, diğer sorunların zamanla halledilebileceğini, önemli olanın öğretmenin idealist olması gerektiğini belirtti.

Bütün arkadaşların gayretle çalıştığına inandığını, bu gayretlerini devam ettirmelerinin hem öğrenci, hem çevre hem de ülke için önemli olduğunu, öğrencilerle ders içinde ve ders dışında yakından ilgilenmek suretiyle başarıyı yakalayacağımıza inandığını söyledi.

Beden Eğitimi Öğretmeni Ferhat ALTUNEL, başarıda disiplin, tertip, düzen ve planlı çalışmanın önemini belirtti. Öğrencilere planlı ve doğru çalışma yöntemlerinin öğretilerek, rehberlik çalışmalarının bu hususta fırsat bilinmesi ve en iyi şekilde yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Öğrencilerin sadece bilgi yönünden değil, ahlâk ve davranış yönünden de yetiştirilmesinin önemine değindi. Öğrencilere kendi kültürümüzü kazandırıp kişilik yönünden sağlam bireyler yetiştirmeliyiz, dedi. Okulda mevcut olan araç ve gereçlerden en iyi şekilde yararlanılması gerektiğini belirtti.

Şube Öğretmenler  Kurulu Başkanı Menderes PALAZ, “okul başarı planı uygulama çalışmalarında ortak bir çalışmanın yapılması gerektiğini” belirtti.

 

9- Günümüzde zararlı içeceklerin ilköğretime kadar indiği, bu yüzden öğretmenlerin bu konuda çok duyarlı olmaları gerektiği, periyodik olarak öğrencilerin uyarılıp aydınlatılmaları gerektiği görüşü ortaya çıktı. Özellikle sigara, alkol ve uyuşturucunun zararlarının öğrencilere sürekli olarak anlatılması kararlaştırıldı. Zararlı maddelere meyilli olan öğrencilerin tespit edilip onlara gerekli ve yeterli bir şekilde rehberlik yapılarak;erkenden olumsuz durumların önüne geçileceği söylendi.. Bali ve tiner gibi bağımlılık yapan zararlı uçucu maddeler hakkında öğrencilere seminer verilmesi kararlaştırıldı.

 

10-  Şube öğretmenleri gerek ders işlemedeki yöntem ve teknikler konusu ve gerekse sınıf içi sorunları ortadan kaldırmada dayanışma ve yardımlaşma içinde olacaklarını bildirdiler. Toplantıya katılan tüm şube öğretmenleri bu kurulda alınan kararlara uygun hareket edeceklerini belirttiler.

 

11-Toplantı başka dilek ve temenni olmadığı için 2014-2015  eğitim- öğretim yılının iyi ve başarılı geçmesi dilekleriyle sona erdi.

 

2014-2015  EĞİTİM –ÖĞRETİM YILI DOĞANHİSAR ATATÜRK ORTAOKULU 8-D  SINIFI

 

ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU I. DÖNEM  TOPLANTISI KARARLARI

 

1- )Planlı çalışmanın önemi, öğrenci davranışlarını kontrol etmenin eğitim- öğretimin sağlıklı ve başarılı bir şekilde devam etmesi için büyük bir öneme sahip olduğu vurgulandı. Ortak bir çalışma planını oluşturulup uygulanması kararlaştırıldı Ayrıca yöneltme yönergelerinin incelenip  öğretmenlerin bu konuda  fikir alışverişinde bulunmaları kararlaştırıldı.

 

2- ) Öğrencilerin çocukluktan  ergenlik dönemine geçiş sürecinde olduğu belirtilip onlara  öz güven, arkadaşlık, motivasyon konularında bilgi verilmesi kararlaştırıldı. Öğrencilerin  sağlıklı bir kişilik gelişimi süreci yaşamaları için gerek okul yönetiminin  gerekse branş öğretmenlerinin üzerine düşen görevleri yapması kararlaştırıldı.

 

3-) Öğrenci başarısında düzenli beslenmenin önemli bir unsur olduğu vurgulandı. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin öğünlerinin mutlaka takip edilmesi kararlaştırıldı.

 

4-)  Öğrencilerin sağlık kontrollerinin sağlık ocağı tarafından düzenli olarak yapılması   ,sağlık , temizlik ve diş bakımı konusunda öğrencilerin  bilinçlendirilip kontrollerin  yapılması kararlaştırıldı.

 

5-) Öğrencilerin kılık- kıyafet açısından iyi durumda olduğu ancak eksiği olan öğrencilere okul idaresi ile işbirliği yaparak yardımda bulunulması kararlaştırıldı.

 

6-) Öğrencilere sosyal ilişkilerini geliştirmeleri için birey ve gruplar halinde rehberlik yapılması kararlaştırıldı.  Bu konuda problem yaşayan öğrencilerle birebir ilgilenilmesi ayrıca anne ve babaların da bu konuda bilinçlendirilmesine karar verildi.

 

7-) Öğrenci başarısını arttırmak için düzenli olarak okuma alışkanlığı kazandırılması ,  ders çalışma programlarının yapılması , ders çalışma tekniklerinin anlatılması ve öğrencilere birebir ilgi gösterilmesi  , veliler ile iş birliği yapılmasına karar verildi.

 

😎 Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin tespit edilip okul idaresinin bu konuda gerekli çalışmayı yapmasına karar verildi..

 

9-) Okul başarı planı uygulama çalışmalarında ortak bir çalışmanın yapılması kararlaştırıldı.

 

10-) Yeni sistem MEB merkezi sınavlarına kadar konu ve kazanımların belirlenen takvim çerçevesinde işlenmesi kararı alındı.

 

11-) Öğrencilere Bali ve tiner gibi konularda seminer verilmesi kararlaştırıldı.

 

Mustafa KARAKUŞ                            F. Kadir GEDİK                       Canan ARI

Sosyal Bilgiler Öğretmeni                Görsel Sanatlar Öğretmeni          Fen ve Teknoloji Öğretmeni

( 8/D Sınıf Rehber Öğretmeni)

 

Azime CAN                                           Zeki AYDIN                                     Sema ERTEKİN

Türkçe Öğretmeni                                Matematik Öğretmeni                            İngilizce Öğretmeni

 

Ferhat ALTUNEL                                  Ali USLU                                              Münevver KOYUNCU

Beden Eğitimi Öğretmeni                  Din Kültürü Ahl. Bilg. Öğr              Teknoloji Tasarım Öğretmeni

UYGUNDUR.

11.10.2014

Menderes PALAZ

Okul Müdürü

Dokümanın Görselli Tam Halini İndirmek için TIKLAYINIZ

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

48 − = 39

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.