Eğitimde Öncü Adres

3. Sınıf Fen Bilimleri Gezegenimizi Tanıyalım Konu Özeti

GEZEGENİMİZİ TANIYALIM

Geçmiş, eski zamanlarda yaşayan insanların Dünya’yı uzaydan gözlemlemek veya Dünya’nın uzaydan fotoğrafını çekmek gibi imkanları yoktu. Bu yüzden eski insanların inanışları şunlardı:

  • Dünya’nın öküzün boynuzları üzerinde durduğuna ve öküzün başını salladığında deprem olduğuna inanıyorlardı.
  • Dünya’nın tepsi şeklinde olduğuna ve suyun üzerinde yüzdüğüne inanıyorlardı.
  • Dünya’nın bir kutu, gökyüzünün de o kutunun kapağı olduğuna inanıyorlardı.
  • Dünya’nın kaplumbağanın sırtında büyük bir denizde yüzdüğüne inanıyorlardı.
  • Dünya’nın dört filin sırtında bir daire biçiminde olduğuna inanıyorlardı. Bazı insanlar da Dünya’nın küp şeklinde olduğunu düşünüyorlardı.

Zamanla çeşitli dönemlerde yaşayan Biruni, Pisagor, Galile, Kepler ve Aristo gibi bilginler Dünya’nın küreye benzediğini iddia etmişlerdir.

Dünya’nın küreye benzediğini ispatlamak için yolculuğa çıkmışlardır. Ünlü bir denizci olan Macellan Dünya’nın küreye benzediğini ispatlamak için 5 gemi ile İspanya’dan yola çıktı. Sürekli batıya doğru gittiler yalnız Macellan yolculukta hayatını kaybetti.5 gemi yola çıkmıştı ancak sadece bir gemi tekrar İspanya’ya ulaşarak Dünya’nın küreye benzediğini ispatlamış oldu.

Deniz kenarında dururken yaklaşan bir teknenin önce yelkenini daha sonra tamamının görülmesinin sebebi Dünya’nın yuvarlak olmasıdır.

Bakmadan Geçme!
0 0 vote
Article Rating
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et.Devamını Oku