Eğitimde Öncü Adres

Ortaokulda sınıfta kalma var mı?

ortaokulda sınıfta kalma varmı, ortaokulda sınıfta kalma yönetmeliği, ortaokulda sınıfta kalma 2016, ortaokulda sınıfta kalma var mı 2016 , ortaokulda sınıfta kalma kaç gün, ortaokulda sınıfta kalma var mı 2016, ortaokulda sınıfta kalma varmı 2016, sınıfta kalır mıyım

meb

Derslere ve okula ilgisiz olmaktan ziyade, özellikle havaların ısınmasıyla birlikte çocukların okula olan ilgileri de azalmaya başladı. Kışın hastalıktan ya da kötü hava şartlarından dolayı okula gidemeyen pek çok çocuk havaların ısınmasıyla daha çok zapt edilemez bir hal aldı. Kışın gerekli şartlar altında devamsızlık yapabilen çocuklar artık ortaokulda sınıfta kalma var mı? sorusunu düşünerek okullara gitmeye yani bunu bir zorunluluk olarak görmeye başladı. Haliyle başarı oranı ve okula gitme isteği de azaldı.

Ortaokulda sınıfta kalma ile ilgili en net bilgi elbette okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde var. Yönetmeliği irdelediğinizde aslında ortaokullarda sınıfta kalma var mı? yok mu? sorusununda cevabına ulaştığınızı göreceksiniz.

Peki ortaokulda sınıfta kalma var mı? Yok mu?

Eğitim öğretim yılı sene sonuna yaklaştığımız bu günlerde ortaokul öğrencilerinin ve velilerinin merak ettiği bu konu ile ilgili sizler için bir araştırma yaptık.

Bildiğiniz gibi öğrencilerin kayıt durumları da dahil not işlemeleri ve devamsızlık bilgileri e okul sistemi üzerinde kayıt edilmektedir. Ortaokulda bir öğrencinin sınıfta kalması iki şekilde olur.

1- Sene sonu yapılan Şube Öğretmenler Kurulu  kararı nedeniyle

2- Devamsızlık nedeniyle

Devamsızlık ile ilgili şunu unutmamakta yarar var. 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu gereğince okula devamları sağlananlar ile yurt dışında bulunması, sağlık durumu ya da tutuklu olması nedenleriyle okula devam edemeyen öğrencilerden en az bir dönem puanı almış olanların başarı durumları belirlenirken, okula devam eden öğrenciler gibi işlem yapılır. Bu puan, aynı zamanda yıl sonu puanı olarak değerlendirilir

Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında sınıfta kalma işlemi;

a) Öğrenci kendi yaş grubu içinde yetiştirilir ve bir bütün olarak değerlendirilir. Bu eğitim kademesi, öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.

b)Eğitim ve öğretim yılında özürsüz 20 gün devamsızlık yapanlar ile herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45’ ten az olan öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verir.

Kurul kararıyla sınıf geçen öğrencilerin puanları değiştirilmez. Okul kayıtlarına, “Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti” veya “ınıf Tekrarına Karar Verildi” ibaresi yazılır. Bu durum öğrencinin karnesinde de belirtilir.

(3) Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ancak Velinin yazılı talebi ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Biriminin kararı doğrultusunda, ilkokulda kaynaştırma öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

Özet ve Sonuç: Ortaokulda sınıfta kalma var. 20 gün ve üzerinde devamsızlığınız varsa veya yıl sonu puanı 45’ten az olan dersiniz varsa sizin sınıfta geçmenize veya kalmanıza sene sonunda yapılan Şube Öğretmenler Kurulu karar verir. Şube öğretmenler kurulu sınıf geçmenize karar verirse kayıtlara “Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti” yazar  kalmanıza karar verirse kayıtlara “Sınıf Tekrarına Karar Verildi” ibaresi yazar.

Abone Ol:

32
Kimler Neler Demiş?

avatar
24 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
Yiğit Kaan ArıkanAzatöğrenciIsimsizSpolier Bakanı Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

öğrenci
Ziyaretçi
öğrenci

8. sınıf öğrencisiyim 21 gün özürsüz 6,50 özürlü sınıfta kalırmıyım ya

admin
Ziyaretçi
admin

benimde 22 gün var ŞÖK öğretmenler kurulu toplantısı olucak ailen çağırılıp felan sınıfta klacağın veya kalmayacağını şök belirticek

öğrenci
Ziyaretçi
öğrenci

8. sınıfım 21 gün özürsüz 6,50 raporlu sınıftakalma durumum varmı ya

bilgili
Ziyaretçi
bilgili

beyler inanmayın kanunlara göre 2 ay ve daha fazla yapanlar 5 4 zayıfınız olsun yada olmasın sınıfta kalmıyorsunuz ama kayıt yapıpta hiç gelmez seniz sınıfta kalıyorsunuz herşeye inanmayı !!

Yasar
Ziyaretçi

8e gidiyorum 14 gun izinsiz 6 gun izinli devamsizliyim var kalirmiyim

Yasar
Ziyaretçi

8e gidiyorum 14 gun izinsiz 6 gun izinli devamsizliyim var kalirmiyim

admin
Ziyaretçi
admin

hayır kalmasın çünkü 20 günden sonra kalırsın

muhammet ali hazar
Ziyaretçi
muhammet ali hazar

5.sınıf öğrencisiyim 33.5 devamsızlıgım var yıl sonu puanlarımda 45 falan yok hocalar diyoki sınıfda kalıcaksın dogrumu

serkan
Ziyaretçi
serkan

5.sınıf öğrencisiyim bir tane uyarım var. o uyarı 6.sınıfa geçince siliniyomu

Bigboss
Ziyaretçi
Bigboss

Dostum ne uyarısı daha 5.sınıfsın büyük ihtimalle uyarıdır fakat karnene geçmez okadar ciddi bir şey değilse fakat disipline gittiysen disiplin kurulu karnene geçebilir.

Sercan
Ziyaretçi
Sercan

Arkadaslar 25 gun devamsizligim var derslerim iyi kalirmiyim

furkan
Ziyaretçi
furkan

20,5 gün devamsizliğim Var Derslerimde düşük hep sınıfta bırakırlarmı

Berkan
Ziyaretçi
Berkan

6. Sınıfım ve 3 tane 45 altinda düşük notum var sınıfta kalırmiyim

Halil
Ziyaretçi

60 gun devamsizligim var notlarim kotu sinifta kalirmiyim acil cevap

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

merhaba arkadaşlar burada bir admin nickiyle girip milleti kandıran bir eleman var inanmayın ona zaten internette araştırsanız biraz ufak defek devamsızlıkla kalmazsınız örnek 20 25 hatta 1 ay 2 ay devamsızlığınız varsa 1 2 zayıfınız varsa kalmazsınız ama okula hiç gelmeyip son 1 2 ay gelipde sınavlara girmezseniz kalırsınız biraz araştırırsanız tek bu sitede kalınır fln yazıyor 20 gün fln diye gidin biraz araştırın.

admin
Ziyaretçi
admin

Genç Dostlarım 67 gün devamsızlığım var ortalamam 50-60 arası velimi çağırdılar dilekçe yazıp imza atınca hocalar aralarında kararlaştırınca geçebiliyorsunuz sınıfı fakat girmediğiniz sınavlar varsa eğer

Öğrenci
Ziyaretçi
Öğrenci

7. Sınıf öğrencisiyim 26 özürsüz 13 gün özğrlü devamsızlığım var 45 in altında bir tane dersim var kalırmıyım

lütfen cevapp
Ziyaretçi
lütfen cevapp

beni korkuttun şimdi türkçem 48 sınıfta kalırmıyım 11 gün devamsızlığım var lütfen cevap ?

Aci gerçek
Ziyaretçi
Aci gerçek

bence siz okulda sıraları boşa işgal edip ailenizin paralarını da boşa harçıyorsunuz bıraķinda osıralarda okumak isteyenler okusun ailenizde o paralarla yoksul çocuklara yardım etsin siz.bosa yaşiyorsunuz daha ilkokuldayken böylesisin Atatürk bu ülkeyi siz gençlerini emanet edi yazık

asdasd
Ziyaretçi
asdasd

8e gidiyom 2-3 ay devamsızlığım var 5 sinava giremedim derselrim dusuk ama bi nedenim vardi sinif öğretmenime soledim kalırmıyım

hüseyin önal
Ziyaretçi
hüseyin önal

benim devamsızlığım 6,5 gün zayıf notumsa 2 tane 1 var arapça ve ingilizce birşey olurmu olmazmı ne olur cevep ver

medoeow8
Ziyaretçi
medoeow8

beyler devamsizligim yok ama 45 in altında 6-7dersim var sınıfta kalirmiyim acil cevap verin lutfen

medoeow8
Ziyaretçi
medoeow8

beyler6. sınıfa gidiyorum devamsizligim yok ama 45 in altında 7 -8 tane sınavın sınıfta kalirmiyim acil cevap verin lütfem

canan
Ziyaretçi
canan

7 sınıfa gidiyorum bikere şökle geçtim şimdide gelmemezliğim 23 ama puanum 55 kalırmıyım

Spolier Bakanı
Ziyaretçi
Spolier Bakanı

[spoiler title=”Marvel Sonsuzluk Saşında Herkes Ölüyor “]

Isimsiz
Ziyaretçi
Isimsiz

Ortalamam 70 matematik ortalamam
32 sınıfta kalirmiyim 7.sinifim

öğrenci
Ziyaretçi
öğrenci

7.sınıfım ortalamam 75 sadece 1 tane zayıfım var oda seçmeli matematik ort 40 sınıfta kalırmıyım

Azat
Ziyaretçi
Azat

Kalmasın keyfine bak

Azat
Ziyaretçi
Azat

7.sınınıfa gidiyom ortalama 39 devamsızlık 10 gün sizce kalırmım acil acil lütfen

Yiğit Kaan Arıkan
Ziyaretçi
Yiğit Kaan Arıkan

Ya hocam ben 7.sınıf öğrencisiyim 9 gün izinsiz devamsızlığım var. teknoloji tasarım ve görsel dersinden ikiside G (Girmedi) yazmışlar. Aileme haber geldi. Okulda kalır mıyım. Bu ikisi hariç diğer tüm notlarım 50’nin yukarısında lütfen yanıt verin geç yazsam bile 🙁