Eğitimde Öncü Adres

Öğrenci nakili şubat ayının sonuna kadar haftalık yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel örgün ortaöğretim kurumlarında eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir.

Ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler Yönetmeliğin “Kontenjan belirleme, başvuru ve değerlendirme” başlıklı 38 inci maddesinin 4 üncü fıkrasına göre aşağıda açıklandığı gibi uygulanmaktadır.

meb

“Nakil ve geçiş işlemleri;

a) Nakil ve geçiş başvurusu, dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere ders yılının başlangıcından ekim ayının sonuna kadar haftalık, diğer zamanlarda ise aylık yapılır. Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır. Özel öğretim kurumlarına geçişlerde bu kısıtlama uygulanmaz. Başvuru, öğrencinin nakil şartlarını taşıması halinde naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden başvuruların bitimini takip eden ilk iş günü çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Ancak, dönem bitiminden üç hafta önce yapılan başvuruların onay veya ret işlemleri, başvuruların bitimini takip eden ilk iş günü çalışma saatleri içinde gerçekleştirilir.” denilmektedir.

Yukarıda açıklanan madde ile şubat ayının sonuna kadar nakil yapılamayacağından zorunlu atamaya tabi kamu kurum ve kuruluşlarının personel çocukları ile çeşitli nedenlerle il/ilçe değiştirmek zorunda kalan ailelerin çocuklarının nakillerinin yapılması yönünde Bakanlığımıza valiliklerden ve ailelerden çok sayıda talep gelmektedir.

Açıklanan nedenlerle, ilgi Yönetmelikte düzenleme yapılıncaya kadar; Bakanlığımıza bağlı örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin nakil ve geçiş işlemlerinin ikinci dönemin ilk gününden, şubat ayının sonuna kadar haftalık olarak yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Abone Ol:
Bakmadan Geçme!

19
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
AyşeSDFGTYHUJIKÖzlem ÖzenoğluSemaAyşe Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

!!!!?sjsh
Ziyaretçi
!!!!?sjsh

Farklı il olsa bile aynı durum geçerli dımi haftada bir oluyo nakil işlemleri

Çağla
Ziyaretçi
Çağla

Evet doğru . farklı ilde olunca da nakil hafta da bir kez oluyor . Ayrıca okul puanına göre değil kaydı bulunan okulun şuna istediği okula uzaklığı ile sıralama oluşuyor .

SDFGTYHUJIK
Ziyaretçi
SDFGTYHUJIK

BİR HAFTA İÇİNDE CUMADAN ÖNCE BAŞVURUYOSUN CUMA GÜNÜ AÇIKLANIYO HER HAFTA BİR KERE

!!!!?sjsh
Ziyaretçi
!!!!?sjsh

Cəvap bekliyorum acil???

!!!!?sjsh
Ziyaretçi
!!!!?sjsh

Acil cevap bekliyorum???

Haha??
Ziyaretçi
Haha??

Örneğin İstanbul’dan Ankara’ya nakil istenecek pazartesi günü ywni okuluma baslaya başlayabilirmiyim il degisikligi olduğu için haftada olurmu???

Birisi
Ziyaretçi
Birisi

4 şubatta nakil yaptım şimdi ret ve onay 8 şubatta mı açıklanacak? Cevap verirseniz sevinirim.

Astalavista
Ziyaretçi
Astalavista

Bende bu soruya cevap arıyorum

Berat Yılmaz
Ziyaretçi
Berat Yılmaz

Ben 25 şubatta dilekçe versem nakil olabilir miyim

qewqeq
Ziyaretçi
qewqeq

buldun mu cevabını

Umut çolak
Ziyaretçi
Umut çolak

Ben 10 sınıfım meslek lisesinden imamhatip lisesine geçiş yapabilirmiyim

isimveremyencocuk
Ziyaretçi
isimveremyencocuk

NAKİL İŞLEMİ NE ZAMANA KADAR DEVAM EDİCEK 9.SINIFIM ŞUAN YAPABİLİRMİYİM

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Haziran ya sa temmuzda nakil verilebiliyor mu 10.sınıfa geçiyorum

Sema
Ziyaretçi
Sema

Oğlum 10.cu sınıfta teog puanı 476 dı. Mayıs ayında okul tercih edebilirmiyim mesela daha yüksek puanlı bir okulu. İslemi nasıl yapabilirim

Özlem Özenoğlu
Ziyaretçi
Özlem Özenoğlu

Bir hafta önce nakil için başvuruda bulunmuştuk, olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadık, okula da ulaşamıyoruz, ne yapmamız gerek? Çocuğun günleri geçecek boşuboşuna!

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Ben 10 sınıfa geçtim imam hatip lisesinden meslek lisesine geçebilir miyim??