Liselerde devamsızlıktan sınıfta kalma 2017-2018

10 gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır mı lise, meb devamsızlık yönetmeliği, lisede devamsızlık sildirme, devamsızlık 10 gün olunca kalınıyor mu 2018, lise devamsızlık yönetmeliği 2018, meb devamsızlık yönetmeliği 2017, ortaokulda devamsızlık kaç gün, lisede devamsızlıktan kalma 2018

Bildiğiniz gibi liselerde sınıfta geçme ve kalma, liselerde devamsızlıktan sınıfta kalma,  lisede geç gelme dahil tüm iş ve işlemler MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre yapılıyor.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği’nin 35 ve 36. maddelerinde  devamsızlık  ve geç kalma ile ilgili hususlar belirtilmiştir.

16 Eylül 2017 tarihinde değişen ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre;

Geç Gelme:

Geç gelme birinci ders saati için belirlenen süre ile sınırlıdır. Ancak her beş defa geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.”

Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur.

Devam-devamsızlık ve ilişik kesme

“a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine, ilgili müdür yardımcısı tarafından da e-Okul sistemine işlenir.”

Günlük toplam ders saatinin 2/3 ü ve daha fazlasına gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık çalışmalarına katılmasına Bakanlık, mahallî mülki amirleri ve/veya millî eğitim müdürlüklerince izin verilen öğrenciler ile Gençlik ve Spor Bakanlığınca belirlenen faaliyetin hazırlık dönemi ve organizasyon sürecine katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri sürece faaliyet izinli sayılırlar ve bu süre devamsızlık süresine dâhil edilmez. Ancak faaliyet için verilen izinlerin toplamı bir eğitim ve öğretim yılının yarısından fazla olamaz. Yurt içindeki faaliyetlere katılan öğrencilere millî eğitim müdürlüklerince, yurtdışındaki faaliyetlere katılan öğrencilere ise Bakanlık ve/veya mahalli mülki idare amirlerince izin verilir. Bu öğrencilerin başarı durumlarının belirlenebilmesi için iki dönem puanı almış olmaları gerekir.

(4) Devamsızlık yapan öğrencinin durumu posta, e-posta veya diğer iletişim araçlarıyla velisine bildirilir, varsa özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi velisinden istenir. Devamsızlığın 5 inci, 15 inci ve 25 inci günlerinde, kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmi raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrenciler için ise ayrıca devamsızlığın 40 ıncı ve 55 inci günlerinde de tebligat yapılır ve öğrencinin okula devamının sağlanması istenir.”

“(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmi raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler derslere devam edemez ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında okula devam ettirilir. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi veya mesleki eğitim merkezine gönderilir. Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin teorik derslere özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi ders yılı içinde devam etmesi gereken sürenin altıda birinden, işletmede mesleki eğitimde ise 3308 sayılı Kanun hükümlerine göre kullanabileceği ücretli ve ücretsiz izin toplamından fazla olamaz. Bu fıkra kapsamında toplam devamsızlık süresinin 60 güne çıkabildiği durumlarda teorik derslere devamsızlık süresi teorik ders süresinin üçte birini geçemez.”

Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Telafi programları ile tamamlayıcı eğitim programına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda oldukları telafi programına ve tamamlayıcı eğitim programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.

Yarıyıl ve yaz tatili süresince işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin 3308 sayılı Kanun kapsamında kullandıkları ücretli ve ücretsiz izin süreleri devamsızlıktan sayılmaz. Ancak özürsüz devamsızlık süresi ücretsiz izin süresinden düşülür.


avatar
51 Comment threads
64 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
82 Comment authors
GökdenizŞahinJokrrMertmert Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
HACI HASAN YILMAZ
Ziyaretçi
HACI HASAN YILMAZ

DEVAMSIZLIK SÜRESİ DOLAN ÖĞRENCİ DERSLERE DEVAM EDEMEZ DİYE BİR YORUM NEREDEN ÇIKARILIYOR. DAYANAĞI NEDİR.

Fatih demir
Ziyaretçi
Fatih demir

Devamsızlığı fazla olan kişi o yıl açık liseye geçip açık liseden devam edebilir mi

Serhat
Ziyaretçi
Serhat

Lise öğrencisiyim ozurlu ozursuz toplam 33 gundur silebilme gibi bir yol yokmu…

İlyas
Ziyaretçi
İlyas

Sayın bakanım ben 12 ci sınıfa gidiyorum devamsızlığım 32 gün olmuş sınıfta kaldın diyorlar müdürler bu nasıl iştir bu nasıl adaletir lütfen bu işe bir el atın saygılar sayın bakanım

Ertuğrul
Ziyaretçi
Ertuğrul

Simdi ortalama 83 84 luk bi ogrenci devamsizliktan birakicaklar mi

Dilan
Ziyaretçi
Dilan

Devamsızlıktan sınıfta kalma olayı çok saçma şimdi okul birincisi olan biri devamsızlık yüzünden sınıfta kalıyor olması çok saçma böyle eğitim sisteminin ben ….

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Benim toplam özürlü özürsüz 23 gün devamsızlığım var bi sorun olurmu?

Kaan
Ziyaretçi
Kaan

Admin simdi ben devamsizliktan kaldim 2. Defa okurken acik liseden okuyabilirmiyim he bide tyt ve ayt sinavlarina girebilirmiyim

Kaan
Ziyaretçi
Kaan

Admin ben 12de kalicagim tekrar okurken acik liseye gecebilirmiyim he bide tyt ve ayt ye girebilirmiyim kalmama ragmen

Sümeyya
Ziyaretçi
Sümeyya

Admin bnm toplamda 10 ,5 gün devamsiigim var sınıfta kalirmiyim?

Sümeyya
Ziyaretçi
Sümeyya

Admin bnm toplamda 10. 5 gün devamsızlığım var sınıfta kalirmiyim?

Berfin
Ziyaretçi
Berfin

Devamsızlığım özürsüz 10 gün kalırmıyım?

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Devamsızlığım özürsüz 10 gün bazıları kalırsın diyor kalırmıyım geçermiyim

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Özürsüz devamsızlık toplam 10 gün oldu kalırmıyım bazıları kalırsın diyor

Neva
Ziyaretçi
Neva

Merhaba lar benim 10 gün özürsüz 2 gün özürlü var .acaba özürlü özürsüz toplamı 30 olursa mı sınıfta kalınıyor

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Benim devamsızlıgım özürsüz 16 özürlü 7.5 kalırmıyım kaç günüm kaldı

Tankut
Ziyaretçi
Tankut

Yarım gün devamsızlık lar izin yazma durumunda özürlü devamsizliga 1 gün olarakmi geçer yoksa yarim gün olarakmi ?

Serhat
Ziyaretçi
Serhat

Merhaba benim 12.5 gun ozursuz 0 gun ozurlu var okula velimi goturup devamsizlik sildirebilirmiyim?

Doğukan
Ziyaretçi
Doğukan

Kolay gelsin şuan benim raporlu 16 normal devamsızlıgim 3 gün fakat ameliyat oldum yürüyemiyorum 15 gün istirahat etmek lazım nasıl olucak kalcak miyim? Raporlu devamsızligimi sildirebilirmiyim

Nur Aslı
Ziyaretçi
Nur Aslı

Merhaba benim devamsızlığım 63.5 gün ancak heyet raporu aldım 3 aylık ameliyat olduğum için.Bu 63.5 devamsızlığın 44 günü özürlü 19.5 günü özürsüz gösteriyor e okulda.Sistemde iste 76 gün gösteriliyormuş ( başarı durumunu etkileyen kısım iste 63.5 gün olan) Kalir mıyım sizce müdürle,mudur yardımcısıyla konuştum sen okula gel derslerini yap sınavlarını çalış biz halledecegiz dediler.Gidip geliyorum sinavlarim da geç baslamama rağmen iyi ancak kalirim diye korkuyorum.Bir bilgisi olan cevap versin lütfen

Fatma
Ziyaretçi
Fatma

Merhaba benim 11 özürsüz 22 özürlü devamsızlığım var sizce sınıfta kalırmıyım 12. Sınıfım

Watterfal
Ziyaretçi
Watterfal

5.5 gün özürlü 5 gün de özürsüz devamsizligim var kalirmiyim

Watterfal
Ziyaretçi
Watterfal

5.5 gün özürlü 5 gün de özürsüz devamsizligim var kalirmiyum

mustafa can
Ziyaretçi
mustafa can

merhaba benim okulum turizm lisesi yarın karneyi alıyoruz devamsızlığım bu gün öğleden sonra kaçtım 10 gün oldu son gün kalmak istemiyorum acil geri dönüş istiyorum kalırıyım lütfen

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

arkadaşlar benim özürsüz 25 gün özürlü 0 düşürttürebilirmiyim haa birde diyorlarki 1. dönem devamsızlığını 2. dönem silmiyorlar diyorlar doğrumu bu

kullanıcı
Ziyaretçi
kullanıcı

Devamsızlıgım 10 oldu şuan kalır mıyım yoksa 10.5 olunca mı kalırım? Çoğu kişi 10 olunca kalırsın diyor

Kullanıcı
Ziyaretçi
Kullanıcı

Devamsızlık Özürlü 14 özürsüz 6,5 toplam 20,5 oluyor kalınır mı

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Devamsızlıgım tam 10 gün kalırmıyım

Mert
Ziyaretçi
Mert

Benimde devamsizlik 20 izinli 10.5 özürsüz ben kalıyorum da acaba müdüre gitsem yarim gün falan silermi

Leyla
Ziyaretçi
Leyla

9. Sınıf öğrencisi 20 gün özürlü 18 gün özürsüz acaba silinirmi silinmez mi öğrenci okula gitse de derslere katılabilir mi