Liselerde devamsızlıktan sınıfta kalma 2013-2014

liselerde devamsızlık kaç gün oldu? liselerde özürlü devamsızlık kaç gün? liselerde özürsüz devamsızlık kaç gün? yeni yönetmeliğe göre liselerde devamsızlık kaç gün?

2013-2014 eğitim öğretim yılına başlamadan MEB Orta Öğretim Kurumları yönetmeliğini 7 Eylül 2013 tarihinde değiştirerek bir çok yeniliğe imza attı. Sınıf geçmede dahil olmak üzere ortaöğretimde köklü değişiklikler yaptı.

Yeni yönetmeliğe göre devam devamsızlık şu şekilde olacak.

Geç gelme

 (1) Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur. Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.

Devam-devamsızlık ve ilişik kesme

 (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26 ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar.

Uygulamayla ilgili olarak;

a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul sistemine işlenir.

b) Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

c) Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.

(3) Yurt içinde ve yurtdışında, bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve benzeri eğitici-kültürel faaliyetlere ve bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri süre için izinli sayılır ve bu süre devamsızlık süresinden sayılmaz. Yurt içindeki faaliyetlere katılan öğrencilere millî eğitim müdürlüklerince, yurtdışındaki faaliyetlere katılan öğrencilere ise mahalli mülki idare amirlerince izin verilir. Bu öğrencilerin başarı durumlarının belirlenebilmesi için iki dönem puanı almış olmaları gerekir.

(4) Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine e-Posta veya diğer bilişim araçlarıyla bildirilir. Ayrıca devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her beşinci günü bitiminde velisine bildirilerek, varsa öğrencinin özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir. Özürsüz devamsızlığı 5 günü, toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenir.

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ancak kaynaştırma ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Sınıf tekrarı hakkı bulunmayanların okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.

(6) Öğrencinin devamsızlığıyla ilgili velisine yapılacak tebligat işlemleri, iadeli taahhütlü postayla yapılır. Gerektiğinde ayrıca tebligatla ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda bilişim araçlarından da yararlanılır.

(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

(8) Telafi programlarına devam zorunludur. Öğrenciler devam etmek zorunda oldukları telafi programına ait özürlü özürsüz toplam ders saatinin en az altıda biri kadar devamsızlık yapmaları halinde, puanları ne olursa olsun başarısız sayılırlar.

“Liselerde devamsızlıktan sınıfta kalma 2013-2014” üzerine 264 yorum

 1. DEVAMSIZLIĞIM 26 GÜN VE 12’inci SINIFIM NE yapmalıyım heyet raporu mu almalıyım ama verirlermi oda var ve hiç heyet raparu almadım rde 45 gün hakkın var diyorlar one ya hiç anlamdım

  Cevapla
 2. Devamsizligim ozursuz tam 10 gün net bilgisi olan varsa cevap versin kaliyormuyum??? Acil lütfen…

  Cevapla
 3. Kardesler mudur 10 gune indirdi bildigim kadariyla 10 gun olunca kaliniyor acil cevap bekliyorum bilen arakadaslardan.

  Cevapla
 4. 12. Sınıf öğrencisiyim, özürlü 7,5 özürsüz 7 gün devamsızlıgım var.Toplam 14,5. Gün 5,5 gün dvamsızlık hakkım var okulların bitmesine ise 10 gün 4,5 gün izin almam gerekiyor fakat idaremiz hiç bir şekilde yasal hakkımızın olmadıgını okula mecburi gelmemiz gerektigini söylüyor. Duyumlara göre ve devamsızlık haklarını kullananlara yapılan intimaz bizlere yapılmıyor bu konuda ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim…

  Cevapla
 5. benim 9 gün devamsızlığım var eğer mezuniyet için izin alamazsam 10 gün olucak. 910 günde sınıfta kalır mıyım yoksa 10,5 oldığu zaman mı kalırım acil cevap çünkü son senem..

  Cevapla
 6. Benim devamsızlığım 9,5 gündü ama geçen hafta çarşamba gümü izin almıştım ama hoca raporlu olduğu için velim dilekçeyi dolduramadım bugünde mesaj geldi devamsızlıktan sınıfta kalmıstır diye
  Yarın gidip dilekceyi doldursam velimle hallolurmu

  Cevapla
 7. Doktor bana yanlislikla 2 gün rapor verdi ama ben bi gun gitmedim okula devamsizliga 2 gunmu isler yoksa bir gun mu ??

  Cevapla

Yorum yapın

İşlem Sonucu:


96 − 91 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.