Eğitimde Öncü Adres

Kuran-ı Kerim’de ilk sure, son sure, en uzun sure ve en kısa sure hangisi?

KUR’AN-I KERİM

Allah (c.c.), insanları doğru yola yöneltmek ve onlara bilmediklerini öğretmek için ilahi kitaplar göndermiştir. Allah (c.c.) tarafından Hz. Muhammed’e (s.a.v.) gönderilen son ilahi kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim baştan sona Yüce Allah’ın sözüdür. Kur’an-ı Kerim olaylara ve durumlara göre yirmi üç yıl boyunca parça parça indirilmiştir. Bu durum Kur’an-ı Kerim’in anlaşılmasını ve uygulanabilmesini kolaylaştırmıştır.

AYET

Kur’an-ı Kerim’in her bir cümlesine ayet denir. Ayetlerin uzunlukları ve ifade ettikleri anlamları genellikle birbirinden farklıdır. Ayetler, içlerinde ayet numaralarının yazılı olduğu küçük yuvarlak işaretlerle ayrılmıştır. Bu işaretlere durak denir.

SURE

Kur’an-ı Kerim’de başı ve sonu belli olan, farklı sayılarda ayet içeren bölümlere sure denir. Kur’an-ı Kerim’de toplam 114 sure vardır. Sureler besmele ile başlar ve uzunlukları birbirinden farklıdır. Kur’an-ı Kerim’deki surelerin her birinin özel bir ismi vardır. Örneğin Lokman Suresi, Fatiha Suresi, Yunus Suresi vb.

NOT: Sadece Tevbe suresi besmele ile başlamaz.

İlk Sure

Fatiha Suresi

Son sure

Nas Suresi

En uzun sure

Bakara Suresi

En kısa sure

Kevser Suresi

CÜZ

Kur’an-ı Kerim’in yirmi sayfadan oluşan her bir bölümüne cüz denir. Kur’an-ı Kerim’de otuz cüz vardır. Kur’an-ı Kerim’in cüzlere ayrılmış olması okuyanlar için kolaylık sağlar. Bu sayede hafızlar ezberlerini daha rahat yaparlar. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’in hatmedilmesi de kolaylaşır.

Hatim: Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okumak.

Hafız:   Kur’an-ı Kerim’i baştan sona ezberleyen kişi.

Benzer yazılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.