Eğitimde Öncü Adres

Dünyamızın Katmanları 3. Sınıf Özet

KARA KATMANI

Canlıların beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşıladığı kara parçasıdır. Kara parçası şekilleri şunlardır: Toprak, taş, kaya, dağ, tepe, vadi ,kıta. Dünyanın dörtte birini oluşturur.

(Asya-Avrupa-Afrika-Amerika-Antarktika-Avustralya dünya üzerine bulunan  6 ana kıtadır.Bizim ülkemiz Türkiye hem Asya Kıtası hem Avrupa kıtası üzerinde yer alır.

SU KATMANI

Okyanuslar, denizler, göller, nehirler, yeraltı suları, buzullar, karlar Dünya’mızın dörtte üçünü kaplar. Su renksiz ve kokusuz bir maddedir. Denizlerimizin mavi görünmesinin sebebi  mavi gökyüzünün suya  yansımasındandır.

HAVA KATMANI

Dünya’mızı saran renksiz ve kokusuz çeşitli gazlardan oluşur. Yağmur, kar, rüzgar, gökkuşağı ve sis gibi hava olayları bu katmanda meydana gelmektedir.

Dünyanın en sıcak katmanı iç çekirdektir. Dış çekirdek iç çekirdeği sarar. Dış çekirdiğin etrafında da erimiş kayalardan oluşan  magma bulunur bu tabakaya Manto denir. Mantoyu da üzerinde canlıların yaşadığı yer kabuğu sarmıştır.

Bakmadan Geçme!
0 0 vote
Article Rating
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et.Devamını Oku