Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Böbrek taşı ameliyatı,  böbrek taşı sancısı, böbrek taşı düşürme

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Böbrek taşı ağrıları, bilinen en şiddetli ağrılardandır. Ülkemizde her on kişiden bire hayatında en az bir kez böbrek ağrısı çekiyor. Oluşumunda genetik faktörleböbrekr kadar beslenme alışkanlığı ve kronik hastalıklar nedeniyle düzenli ilaç kullanımı etkili. Sıvı tüketiminin yetersiz olması da bir etken.

Böbrek taşı hastanın anatomik özelliklerine göre farklı şekillerde oluşabiliyor. Böbrek taşı oldukça şiddetli bir ağrıdır. Ağrı ile birlikte mide bulantısı, terleme, idrardan kan gelmesi ve sancılı idrar yapımı gibi şikayetler oluyor.

Hastalığın tespiti ultrason veya tomografi ile kolayca yapılabiliyor. Bazı hastalar böbreklerinde taş olduğunu başka bir hastalık için tomografi çektirdiğinde tesadüfen öğrenebiliyorlar.

Böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır ?

Hastalığın durumuna göre başlıca iki seçenek var. İlki böbrek taşının kendiliğinde dökülmesini sağlamak veya ilaçlar ile döktürmek. Halk arasında “kum dökmek”  şeklinde tabir edilen bu tedavi usulü böbrekte hayati tehlike olmadığında, nispeten ufak taşların bulunduğu durumlarda uygulanıyor.

Eğer böbrek taşı dökülemeyecek kadar büyükse veya böbreği tehlikeye düşürdüğü tespit edilirse ikinci seçenek yani cerrahi operasyon uygulanıyor.

Eğer hasta çocuk ise ve hastalık yeni ise taşın büyümesini engelleyici ilaçlar veriliyor. Bazı ilaçlar da taşın erimesine yardımcı oluyor.

Böbrek Taşı Tedavisinde Teknolojik Yöntemler

Bu konuda en popüler yöntem endoskopik lazer cerrahisi. Bu yöntem kendiliğinden düşürülmesi mümkün olmayan 3-5 milimetre ve üzerinde çaplardaki taşların kırmakta kullanılıyor. Hastalar açık ameliyat yerine genellikle endoskopik lazer cerrahisini tercih ediyor.

İdrar sisteminde taşlar sadece böbrekte bulunmuyor, mesane veya üreterde de taş oluşabiliyor. Bunlar için “perkütan” metodu uygulanmaya başlandı. Hastanın yan tarafından sadece 1,5 santimetre çapındaki delikten girilerek ameliyat yapılıyor.

Bir de idrar idrar deliğinden girilerek yapılan bir ameliyat şekli var. Flexible renoskop denilen alet idrar deliğinden girip tüm idrar sistemindeki taşları kırabiliyor.

Yapılan muayene ile hasta için en uygun yöntem belirlenip ona göre tedavi uygulanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucu:


− 4 = 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.