8.sınıf inkılap tarihi 1.dönem 1.yazılı soruları 2017-2018 Açık Uçlu

sorubak test çöz, interaktif test çöz, online test çöz, indirmesiz test çöz

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Açık Uçlu Sorulardan Oluşan 1.Dönem 1.Sınav

Eğitim hayatına, annesinin isteği üzerine Mahalle mektebinde başlamış, ancak kısa bir süre sonra babası tarafından yeni öğretim metotlarının uygulandığı hangi okula gönderilmiştir?
Cevap: ………………………………..

Türk-Yunan Savaşı’na katılmak için okuldan kaçmıştır. Türk ve yabancı aydınların etkisinde kaldı. Arkadaşı Ömer Naci sayesinde edebiyata ilgi duydu.

Mustafa Kemal’in bu olayları hangi okuldayken yaşamıştır?
Cevap: ………………………………..

Mustafa Kemal, askerlik görevine ilk atandığım Şam’da, yakın arkadaşları ile gizlice Vatan ve Hürriyet Cemiyetini kurdu. Mustafa Kemal’in, böyle bir çalışma içinde bulunması, ona, hangi açısından kazanç sağlamıştır?
Cevap: ………………………………..

Osmanlı Devleti sınırları içinde Türklerle birlikte pek çok farklı millet de huzur ve güven içerisinde yaşıyordu. 19. yüzyıldan itibaren bu milletler, Osmanlı Devleti’ne karşı isyan edip bağımsızlık çabası içine girdiler. Huzur ve güven içerisinde yaşayan bu milletlerin Osmanlı Devleti’ne karşı isyan etmelerine neden olan 18. yüzyılda meydana gelen olayı yazınız?
Cevap: ………………………………..

…………….….., Mustafa Kemal’in hayatında dönüm noktası oldu. Bu savaşta üstün askerlik yeteneği ile elde ettiği başarı, Onun Türk Milleti tarafından tanınmasında ve Milli Mücadele’de önder olarak kabul edilmesinde başlıca etken oldu. Yukarıda boş bırakılan yere gelmesi gereken kelime nedir?
Cevap: ………………………………..

Amasya Genelgesi’nin, “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” maddesine göre Kurtuluş Savaşı’nın, hangi dayanağa göre yapılacağı vurgulanmıştır?
Cevap: ………………………………..

Mustafa Kemal askeri ateşe olarak görev yaptığı dönemde diğer devletlerin elçileri ile sık sık görüşme fırsatı yakalamıştır. Balolara katılarak diğer elçilerin Osmanlı üzerindeki düşüncelerini öğrenmiştir. Böylece dış politikada tecrübe kazanmıştır.

Bu paragrafta hangi şehrin Mustafa Kemal’e katkısı anlatılmaktadır?
Cevap: ………………………………..

Mustafa Kemal okul hayatından itibaren yaşantısında tek bir alanla ilgilenmemiş tarih, matematik, felsefe gibi farklı alanlarda kendisini geliştirmeye çalışmıştır. Böylece hem iyi bir asker ve devlet adamı, hem de iyi bir eğitici olmuştur.

Yukarıda Mustafa Kemal’in hangi kişilik özelliğinden bahsedilmiştir?
Cevap: ………………………………..

Yapılan bir tatbikatta Mustafa Kemal’e uçakların savaşlardaki önemi hakkındaki görüşleri sorulmuş. O da “Uçaklar savaşlarda çok önemli rol oynayacaktır.” demiştir. Havacılık o zaman yeniydi ve sadece gözlem amaçlı kullanılıyordu. Fakat dört yıl sonra I. Dünya Savaşı’nda hava gücünün kesin etkisi görüldü.

Metinde Mustafa Kemal’in hangi kişilik özelliğinden bahsedilmiştir?
Cevap: ………………………………..

Mustafa Kemal gençlik yıllarında ülke gündemini yakından takip ediyor, yapılan yenilikleri yeterli bulmuyor daha fazla, daha köklü değişiklikler yapılmasını istiyordu.

Mustafa Kemal’in daha fazla yenilik istemesi onun hangi kişisel özelliği ile ilişkilendirilebilir?
Cevap: ………………………………..

Ali Rıza (Efendi’nin 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı’nda Asakir-i Milliye Tabur’undaki geçici subaylığı sırasında kuşandığı kılıç, doğduğu zaman babası tarafından Mustafa’nın beşiğinin başucuna asılmıştır. Mustafa, evde hep bu kılıçla oynamıştır.

Bu olay Mustafa Kemal’in hangi mesleği seçmesinde etkili olmuştur?
Cevap: ………………………………..

1914’ün sonbaharında Ruslar, saldırıya geçerek Erzurum, Muş ve Bitlis’i işgal etti. Çanakkale savaşlarından sonra Edirne’deki 16. Kolordu Komutanlığına atanan Mustafa Kemal, bu gelişmeler üzerine kolordusu ile Diyarbakır’a gönderildi. Görevine, emrindeki birliklerin yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını sağlayarak, haberleşmedeki aksaklıkları gidererek ve eksik personeli tamamlayarak başladı. Ruslar karşısında dağınık hâlde bulunan askerî kuvvetleri bir araya getirdi. Tüm bunların sonunda 1916’da Muş ve Bitlis’i geri aldı.

Bu bilgilerden yola çıkarak Mustafa Kemal’in
başarı kazandığı cephenin adını yazınız?

Cevap: ………………………………..

İngiltere ve Fransa İstanbul’u ele geçirip Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak, Süveyş Kanalı’na yönelik Türk baskısını ortadan kaldırmak, ekonomik, siyasi ve askerî açıdan zor durumda olan Rusya’ya yardım göndermek için bu cepheyi açtı.

Paragrafta bahsedilen cephe hangisidir?
Cevap: ………………………………..

1897 Türk-Yunan savaşı Mustafa Kemal’i çok etkilemiştir. Bu savaşta Türk ordusu savaş meydanında zafer kazanmasına rağmen barış masasında istediğini elde edememiştir.

Mustafa Kemal’i etkileyen bu olay, Osmanlı Devleti’nin hangi alanda yetersiz kaldığını göstermektedir?
Cevap: ………………………………..

www.sorubak.com

29 Ekim 1915 tarihli Tasvir-i Efkâr gazetesi, Mustafa Kemal’in Çanakkale Kara Savaşlarındaki başarılarını şöyle haber yapmıştır:

“Çanakkale Kara Savaşlarında olağanüstü yararlılıkları görülen ve savunmadaki güç ve ustalığı ile hakkıyla şan ve şeref kazanarak boğazları ve hilafet              makamını                             (İstanbul)                          kurtaran kumandanlarımızdan,           doğuştan            kahraman, mümtaz…. Albay Mustafa Kemal Beyefendi.”

Bu gazete haberinde Mustafa Kemal’in hangi özelliği ön plana çıkarılmıştır?
Cevap: ………………………………..

İtalya, 1911 yılında Osmanlı toprağına saldırdı. Osmanlı Devleti bölgeye ordu veya donanma gönderebilecek durumda değildi. Savaş başlayınca bölgeye içinde Mustafa Kemal’in de bulunduğu bir grup genç ve gönüllü Osmanlı subayı gönderildi. Mustafa Kemal ve arkadaşları yerli halkı örgütleyerek İtalyanlara karşı başarılı mücadeleler verdiler.

Yukarıda Mustafa Kemal’in hangi cephedeki askeri hayatına dair bilgilere yer verilmiştir?
Cevap: ………………………………..

29 Kasım 1918 tarihinde 70 kadar cemiyetten ikişer temsilcinin katılması ile cemiyetler üstü bir teşkilat olarak kuruldu. Amacı, dünyada Türkler hakkında yapılan haksız ve yalan propagandalara basın-yayın yoluyla cevap vermekti.

Paragrafta bilgi verilen yararlı cemiyet hangisidir?
Cevap: ………………………………..

Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti üyeleri, Sivas’tan Ankara’ya 6 teneke ödünç benzin ve bankadan alınan 1000 lira borç parayla gelmişlerdir. Tekerleklerine bez doldurularak şişirilen üstü açık beyaz otomobil ile geçtikleri her yerde olduğu gibi Ankara’da da sevgi gösterileriyle karşılanmışlardır. 18- Tüm bu imkânsızlıklara rağmen, Mustafa Kemal          Paşa’nın         bağımsızlık         yolundan dönmemesi, onun hangi kişilik özelliğinin bir sonucudur?

Cevap: ………………………………..

Toplanış amacı olarak bölgesel, aldığı kararlar açısından ulusal olan kongrenin adını yazınız.
Cevap: ………………………………..

Selanik Askeri Rüştiyesi
Harp Okulu
Şemsi Efendi Okulu
Manastır Askeri İdadisi
Harp Akademisi
Atatürk’ün eğitim gördüğü okulları kronolojik olarak sıralayınız.
Cevap: ………………………………..

YAZILI SORULARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BENZER YAZILAR

1 Response

  1. biri dedi ki:

    Soruların cevapları olsaydı çok daha güzel olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.