Eğitimde Öncü Adres

11.sınıf fizik 2.dönem 2.sınav 2014-2015

S1) Şekilde verilen yay dalgalarının devamını çiziniz ?

S2) P noktasının kaynaklara uzaklığı şekildeki gibidir.Buna göre P noktasının özelliği nedir?Dalga boyu  dır
S3) Bir dalga leğeninde zıt fazda çalışan iki kaynağın dalga boyu 2 cm dir.Kaynaklar arasındaki uzaklık 12 cm olduğuna göre oluşan düğüm çizgilerinin sayısı kaç tane-dir?
S4) Çift yarıkta 4000 A dalga boyulu ışık ile oluşan 3.karanlık saçaktır.5000 A dalga boylu ışık kullanıldığında hangi saçak oluşur?

S5) Dalga boyu 7200 A olan kırmızı ışıkta P noktası 3 . karanlık saçak ,Mavi ışık kullanıldığında 4 aydınlık saçak oluşuyor.Buna göre mavi ışığın dalga boyu kaç A dır?

S6) Kırılma indisi 1,5 olan zar üzerine ışık gönderili-yor.dalga boyu 3000 A olan ışık kullanıldığında ışığın geldi-ği taraftan bakan bir gözün zarı aydınlık görmesi için zar kalınlığı kaç A olmalıdır?
S7) Dalga boyu  ve Yol farkı 9  olan girişim deneyinde tek yarık ve çift yarık kullanıldığında saçakların özelliği nasıl olur?
S8) Birbirine uzaklığı 0,1 mm olan çift yarıklı girişim de-seninde yarıkların perdeye olan uzaklığı 1 m dir. Dalga boyu 6000 A olduğuna göre iki aydınlık saçak arası kaç mm dir?

S9) Şekildeki 3 Dç ile 2DK arasındaki uzaklık kaç  dır?

S10) Doğrusal dalga kaynağı 2 sn de 20 dalga üretiyor . 10 yarıklı stroboskopta dalgalar duruyor göründüğünde 5 dalga tepesi 12 cm ölçülüyor Buna göre dalganın hızını bulunuz?

www.sorubak.com

Dokümanın Görselli Tam Halini İndirmek için TIKLAYINIZ

0 0 vote
Article Rating
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et.Devamını Oku