11.sınıf fizik dersi 2.dönem telafi sınavı 2014-2015

S1) Şekildeki civa üzerine 9 voltluk gerilim altında elektronlar gönderildiğinde atomlar uyarıldıktan sonra elektronların geri dö-nüş enerjilerini bulunuz?
Akım şiddeti Kesme potansi-yel
X 2i 2V
Y 2i V
Z 3i V
S2) Şekildeki tablodan yararlanarak aynı fotosele gelen fotonların enerjileri frekansları ve kopan elektronların kinetik enerjileri ara-sındaki bağıntıları yazınız?
S3) Bohr atom modeline göre hidrojen atomunun elektronu 3. yörüngedeki enerjisi kaç eV vdur? R= 13.6 eV

S4) Hidrojen atomu üzerine 13.10 eV luk elektronlar gönderildi-ğinde spektrum çizgilerinden hangileri oluşur?
S5) Bohr atom modeline göre 3. yörünge 4. yörünge yarıçapı r5 olduğuna göre r3 / r5 oranı kaçtır
www.sorubak.com

,
S6) Çift yarıkla yapılan girişim deneyinde bir P noktasının kay-naklara uzaklıkları 20 ve 14 cm dir dalga boyu =4 cm olduğuna göre, P noktası kaçıncı saçak çizgisi üzerindedir?

S7) Dalga boyu 2000 A° olan ışınların bir yüzeyden kopardığı elektronların kinetik enerjileri 3 eV dur.Bir elektronu yüzeyden koparmak için ne kadar harcanır? (hc = 12400 eV.A° )

S8) Bohr atom modeline göre hidrojen atomunun elektronu 4. yörüngeden 2.yörüngeye geçerken hidrojenin açısal momentum değişimini bulunuz?
S9) Kırılma indisi 2 olan zar üzerine ışık gönderiliyor.Dalga boyu 6000 A olan ışık kullanıldığında ışığın geldiği taraftan bakan bir gözün zarı aydınlık görmesi için zar kalınlığı kaç A olmalıdır?
S10) Hidrojen atomunun bazı enerji seviyeleri şekildeki gibidir.Bu atomların üzerine 12.75 eV enerjili elektronlar gönderildiğinde kaç çeşit ışıma oluşur?

Dokümanın Görselli Tam Halini İndirmek için TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.