Sor

4. Sınıf Zıt Anlamlı Kelimeler Konu Anlatımı

Konu Özetleri İle Öğrendiklerini Şimdi Pekiştirme Vakti.

Zıt Anlamlı Kelimeler
Zıt anlamlı sözcükler, birbirine tamamen zıt anlamları olan kelimelerdir. Bu kelimeler karşıt anlamlı sözcükler olarak da adlandırılır.

Zıt anlamlı sözcükler, birbirlerinin anlamıyla çelişen ve genellikle tam tersi anlamlar taşıyan kelimelerdir. Türkçede birçok zıt anlamlı sözcük bulunmaktadır.

Zıt Anlamlı Kelimelere Örnekler
→ Siyah - Beyaz
→ Büyük - Küçük
→ Hızlı - Yavaş
→ Sıcak - Soğuk
→ Zayıf - Güçlü
→ Kısa - Uzun
→ Geniş - Dar
→ Yüksek - Alçak
→ Kolay - Zor
→ Dışarı - İçeri
→ İleri - Geri
→ Açık - Kapalı
→ Doğru - Yanlış
→ Güzel - Çirkin
→ Sağlam - Zayıf
→ Rahat - Sıkıntılı
→ Temiz - Kirli
→ İyi - Kötü
→ Gece - Gündüz

Zıt Anlamlı Kelimelere Cümle İçerisinde Kullanma

✔ Elbise seçimimde siyah rengi değil,
beyaz rengi tercih ediyorum.

~ Geçen sene aldığımız küçük arabayı ~
~ büyük bir araba ile değiştirmeye karar verdik.

Uzun yolculuklar için kısa boylu insanlar rahatsızlık yaşayabilir.

✔ Bugün hava sıcak, dışarıda soğuk su içmek istiyorum.

Hızlı koşmaya çalışırken ayak bileğimi burktum, o yüzden artık daha yavaş koşuyorum.

Yanlış bilgi paylaşarak insanların yanlış yönlendirmesi doğru değildir.

✔ Toplantıya geç kaldığım için özür dilerim, bir dahaki sefere daha erken gelmeye çalışacağım.

Az malzeme ile yapabileceğimiz çok sayıda yemek tarifi var.

Açık havada yürümek yerine, kapalı bir salonda egzersiz yapmayı tercih ediyorum.

✔ Bu ince defterler not almaya çok uygun, kalın defterler ise daha çok resim çizmek için idealdir.

Çirkin bir tavşan yoktur, her tavşanın kendi güzelliği vardır.

Özgür olmak için her zaman çaba göstermeliyiz, esaret ise insanların hayatını olumsuz yönde etkiler.

Zıt Anlamlı Sözcükleri Metin İçerisinde Kullanma
Açık - Kapalı
Doğru - Yanlış
İleri - Geri
Kazanmak - Kaybetmek
Yüksek - Alçak

Bir gün, Açık ve Kapalı isimli iki arkadaş, Doğru ve Yanlış köyünde karar almak için toplandılar. Açık, her şeyin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini savunuyordu; Kapalı ise bazı sırların saklı kalması gerektiğini düşünüyordu. İkisi de fikirlerini kabul ettirmeye çalışırken, İleri ve Geri adlı iki çocuk, bu iki arkadaşın yanına geldi. İleri, hep bir adım önde olmanın önemine inanırken, Geri ise geçmişi hatırlamanın ve ders çıkarmak gerektiğini söylüyordu.

Bu dört kişi, Kazanmak ve Kaybetmek adlı iki köyü ziyaret etmeye karar verdiler. Kazanmak köyünde herkes başarılı olmak için sürekli çaba sarf ediyordu, ama Kaybetmek köyünde insanlar başarısızlıklarından ders alarak yeni hedeflere yöneliyordu. Yüksek ve Alçak tepeler arasında yolculuk ederken, Açık ve Kapalı, Doğru ve Yanlış'ta yaşayan insanlarla karşılaştılar.
1

Sözcük ikililerinden hangisi karşıt anlamlıdır?

• A ) ince-kalın
  • B ) konuk-misafir
  • C ) hikaye-öykü
  • D ) faydalı-yararlı

2

Taze sözcüğünün karşıt anlamlısı hangi sözcüktür?

• A ) Bayat
  • B ) Eski
  • C ) Yeni
  • D ) Kuru

3

‘' Çözmek ‘' sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde ‘' bağlamak ‘' sözcüğünün zıt anlamlısı olarak kullanılmıştır?

• A ) Hediye paketinin ipini çözdü
  • B ) Güneş buzları çözdü
  • C ) Bulmacayı iki saatte çözdü
  • D ) Öğretmenimiz sorunumuzu çözdü

4

Babamın sakallları hep seyrekti.. cümlesindeki seyrek kelimesinin zıt anlamlısı aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisidir?

• A ) Havaya yoğun bir kolanya kokusu sinmişti
  • B ) Bu konuda fazla konuşmak istemedi.
  • C ) Çok sayıda kişi bu iş için başvuru yapmıştı.
  • D ) Kilimin ilmekleri sık dokunmuştu.

5

Gel sözcüğünün karşıt anlamlısı hangisidir?

• A ) git
  • B ) yürü
  • C ) gelme
  • D ) ilerle

6

Hür kelimesinin zıt anlamlısı aşağıdakilerden hangisidir?

• A ) esir
  • B ) özgür
  • C ) dertli
  • D ) üzüntülü

7

Bugün market kapalı.'' cümlesinde altı çizili sözcüğün zıt anlamlısı kaç harftir?

• A ) 2
  • B ) 3
  • C ) 4
  • D ) 5

8

Yerli sözcüğünün zıt anlamlısı aşağıdakilerden hangisidir?

• A ) yabancı
  • B ) komşu
  • C ) akraba
  • D ) arkadaş

"4. Sınıf Zıt Anlamlı Kelimeler Konu Anlatımı" konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Bu dersle ilgili hazırladığımız "4. Sınıf Atasözleri ve Anlamları Konu Anlatımı" içeriğini de okuyarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.