Sor

Hafif yaralanmalarda yapılması gereken ilk yardım müdahalesi nasıl olmalıdır?

Konu Özetleri İle Öğrendiklerini Şimdi Pekiştirme Vakti.

Hafif yaralanmalarda yapılması gereken ilk yardım uygulamaları
Hafif yaralar, genellikle günlük yaşamda karşılaştığımız sıyrık, bere, çürük ve ezik gibi yaralanmalardır. Bu tür yaralar önemli bir sağlık sorunu oluşturmasa da, doğru ilk yardım uygulamalarıyla enfeksiyon riskini azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabiliriz. İlk yardımda, hastaya veya yaralıya zarar vermemek en önemli önceliktir.

Hafif yaralarla ilgili bazı temel ilk yardım uygulamaları

Yara temizliği yapılmalıdır: Yarayı temizlemek için, yara etrafındaki cildi temiz, ılık su ve hafif bir sabun ile yıkayın. Yarayı direkt olarak ovuşturmayın ve temizliğe dikkat edin. Ardından, yarayı su ile durulayarak temizleyin.

Yara dezenfeksiyonu yapılmalıdır: Yarayı temizledikten sonra, alkol içermeyen bir antiseptik solüsyon ile yarayı dezenfekte edin. Bu, mikrop kapma riskini azaltır ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Yara kapatılmalıdır: Küçük ve yüzeysel yaraların hava alarak iyileşmesine izin vermek genellikle en iyisidir. Ancak, yaranın sürekli kanaması veya enfeksiyon riskinin yüksek olduğu durumlarda, steril bir bandaj veya yara bandı kullanarak yarayı kapatabilirsiniz.

Yara takibi yapılmalıdır: Yaranın iyileşme sürecini takip edin. Eğer yarada kızarıklık, şişlik, ağrı artışı veya irin gibi belirtiler görülüyorsa, enfeksiyon gelişmiş olabilir ve bir sağlık profesyoneline başvurmanız gerekebilir.

Ağrı ve şişlik olan durumlarda: Hafif yaraların neden olduğu ağrı ve şişlik için, soğuk kompres uygulaması yaparak veya reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu süreçte, doktorunuzun tavsiyelerini takip etmekte fayda vardır.

Unutulmamalıdır ki, hafif yaraların tedavisi genellikle basit ve evde uygulanabilir olsa da, şüpheli durumlarda veya iyileşme sürecinde sorun yaşanması halinde bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir.
1

Hangisi yardıma ihtiyaç duyulduğunda aranabilecek numaralardan biri değildir?

• A ) 110
  • B ) 112
  • C ) 155
  • D ) 171

2

İlk yardımın amacı aşağıdakilerden hangisidir?

• A ) Hastaneye ulaşana kadar ilk müdahaleyi yaparak hayat kurtarmak
  • B ) Muayene edip, ilaç vermek
  • C ) Acele işi olan kişinin işini halletmek
  • D ) Bozulan aracı tamir etmek

3

Damarlardaki kanın, herhangi bir nedenle vücut dışına çıkmasına ne denir?

• A ) Yaralanma
  • B ) Kırık
  • C ) Kanama
  • D ) Şok

4

Aşağıdaki verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

• A ) Kazalarda ilk yardım eğitimi alan kişiler yaralıya müdahale etmelidir.
  • B ) Bilinçsiz yapılan ilk yardım daha kötü sonuçlara yol açabilir.
  • C ) Kaza sonrası hemen 110 İlk Yardım ve Kurtarma Hizmetleri aranmalıdır.
  • D ) Evlerimizde mutlaka ilk yardım dolabı olmalıdır.

5

Bir trafik kazası anında yaralılar ilk önce nereye taşınmalıdır?

• A ) Kendi evlerine
  • B ) En yakın sağlık kuruluşuna
  • C ) En yakın muhtarlığa
  • D ) Polis merkezine

6

İlk yardım çantasında aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?

• A ) Sargı bezi
  • B ) Yara bandı
  • C ) Çekiç
  • D ) Plaster

7

Trafikte bir kaza gördüğümüzde yapmamız gerekenlerle ilgili aşağıdaki seçeneklerden hangisi doğrudur?

• A ) Yaralıları hemen araçtan çıkarmalıdır.
  • B ) Bir süre bekleyip ortamı sakinleştirmelidir.
  • C ) Bir şey olmamış gibi yoluna devam etmelidir.
  • D ) Acil yardım ve kurtarma hizmetlerini aramalıdır.

8

Gerekli durumlarda 112 Acil Yardım Merkezini arayarak yardım çağırmak için hangisi söylenemez?

• A ) Bir insanlık görevidir.
  • B ) Yasal bir zorunluluktur.
  • C ) 18 yaşından büyükler yapmalıdır.
  • D ) Tüm bireylerin yapması gereken bir sorumluluktur.

"Hafif yaralanmalarda yapılması gereken ilk yardım müdahalesi nasıl olmalıdır?" konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Bu dersle ilgili hazırladığımız "Taşıtlarda ilk yardım çantası bulunmasaydı ne gibi sorunlar yaşanırdı?" içeriğini de okuyarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.