Sor

İOKBS Bursluluk Sınav Soruları Test Çöz 2023

Test Çöz, öğrendiklerini pekiştir, sınavda 100 puan al!

Özet: MEB sınav formatına uygun ders ders ayrılmış, bursluluk soruları çöz, konu tekrarı yap sınavı kazan.

Bursluluk Sınavına Kimler Başvuru yapabilir?

Ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıflar ile  hazırlık sınıfı, 9. 10. ve 11. sınıflara yönelik olarak yapılan İOKBS sınavına başvuru şartlarını taşıyan her ve maddi imkânlardan yoksun bulunan öğrenciler başvuru yapabiliyor. Ortaokul ve liselerde sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme cezası almamış olmanız da gerekiyor.

Bursluluk sınavı ne zaman yapılıyor?

Bildiğiniz üzere bursluluk sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl yapılan bir sınav. Başvurular ücretsiz olup, maddi durumu yetersiz olana öğrenciler başvuru yapabiliyor. Genellikle başvurular Nisan-Mayıs  aylarında yapılıyor. Bursluluk sınavı pandemi ile birlikte son 3 yıldır eylül ayı içerisinde yapılıyor.

Bursluluk Sınavı Zor mu?

Bursluluk sınavını zannedildiği gibi çok zor olan bir sınav değil. Düzenli çalışan, tekrarlara yer veren, test çözen öğrenciler bu sınavı çok kolay bir şekilde kazanabiliyor.

Burs ücreti ne kadardır? Kaç Ay veriliyor? Ne kadar süre veriliyor?

Son üç yılın burs miktarları aşağıdaki gibidir. Burs miktarları devlet maaşlarına gelen zaman oranında artmaktadır.  İlk ödeme ekim ayında başlıyor. Bursluluk sınavını kazanan öğrenciler 12 ay boyunca lise öğrenimi bitene kadar burs almaya devam eder. Özel okullara ve açık öğretim kurumlarına geçen öğrencilerin burslulukları kesiliyor.

İOKBS Bursluluk taban puanları kaçtır?

Her sene değişen bir taban puan var. Sınava giren öğrenci sayısı, soruların zorluk derecesi, burs verilecek öğrenci sayısı gibi faktörler bursluluk taban puanlarının belirlenmesinde etkili oluyor. Bu konuda sorubak bursluluk puanı hesaplama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Bursluluk sınavında kaç soru soruluyor? 

İOKBS bursluluk sınavında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler dersinde her birinde 25 soru olmak üzere toplamda 100 soru soruluyor.

Bursluluk sınavını kazanmak için nasıl çalışmalıyım?

Daha önce de belirtiğim gibi zor bir sınav değildir. Ancak düzenli çalışmayı gerektiren bir sınavdır. Özellikle sınavın eylül ayında yapılması nedeniyle tekrar etmeyen ve test çözmeyen öğrenciler öğrendikleri konuları unutabiliyor. Sınavdaki sorular genellikle yeni nesil sorusu değil.  Başarılı olmanın yolu test çözmek, tekrar etmektir. Burada yer alan bursluluk soruları çöz , youtube üzerinde yer alan konu anlatımlarını yazın dinleyerek eksiklerini tamamlayabilirsin. Önerilerimiz;