Sor

Kağıt israfını önlemek için sizce neler yapabiliriz?

Konu Özetleri İle Öğrendiklerini Şimdi Pekiştirme Vakti.

Kâğıt israfını önlemek için;

Geri dönüşüm: Kağıt atıklarını geri dönüştürmek, yeniden kullanmak ve doğal kaynaklarımızı korumak için önemlidir. Evimizde veya okulumuzda geri dönüşüm kutusu bulundurarak, kullanılmış kağıtları geri dönüştürmeye özen göstermeliyiz.

Çift taraflı yazdırma: Çift taraflı yazdırma özelliğini kullanarak, kağıt kullanımını yarı yarıya azaltabiliriz. Yazdırma yaparken, kağıdın her iki tarafını da kullanarak, hem kağıt israfını önleyebilir hem de doğal kaynakları koruyabiliriz.

Elektronik cihazlar: Bilgisayar, tablet veya telefon gibi elektronik cihazlar kullanarak, belgelerimizi ve notlarımızı dijital olarak saklayabiliriz. Böylece, kağıt tüketimini azaltarak doğal kaynaklarımızı koruyabiliriz.

Kağıt mendil yerine bez kullanımı: Kağıt mendillerin yerine bez kullanarak, kağıt israfını önleyebiliriz. Özellikle evde veya okulda yaşadığımız küçük kazalar için, temizlemek için kağıt mendil yerine bez veya havlu kullanabiliriz.

Kullan-at ürünlerden kaçınmak: Kullan-at ürünler, sadece bir kez kullanıldıktan sonra çöpe atılırlar ve doğal kaynaklarımızın israfına neden olurlar. Bu nedenle, kullan-at ürünler yerine, tekrar kullanabileceğimiz malzemeleri tercih ederek kağıt israfını önleyebiliriz.
1

I: Barınma
II : Oyuncak alma
III : Yeme-içme
IV : Geziye gitme
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri zorunlu ihtiyaçlarımızdandır?

• A ) I ve II
  • B ) I ve III
  • C ) II ve III
  • D ) II ve IV

2

Aşağıdakilerden hangisi aile bütçesinin giderlerinden değildir?

• A ) giyim
  • B ) beslenme
  • C ) Maaş
  • D ) kira

3

Aşağıdakilerden hangisi üretim-dağıtım-tüketim faaliyetleri bakımından diğerlerinden farklılık gösterir?

• A ) Mağazadan oyuncak satın almak
  • B ) Fırından ekmek almak
  • C ) Sütleri dondurma fabrikasına götürmek
  • D ) Pazardan domates almak

4

Yalnızca ihtiyaçlarımı karşılayacak bir liste yaptım. diyen Efe'nin alışveriş listesinde hangisini göremeyiz?

• A ) Su
  • B ) Ekmek
  • C ) Meyve-sebze
  • D ) Cips

5

Aşağıdakilerden hangisi sosyal ihtiyaçlarımızdan değildir?

• A ) Gazete okumak
  • B ) Yemek yemek
  • C ) Sinemaya gitmek
  • D ) Tatile çıkmak

6

Bozuk bir ürünü satıcı geriye almazsa hangi kuruma başvurmamız doğru olur?

• A ) Tüketici Koruma Derneğine
  • B ) Mahkemeye
  • C ) Mahalle Muhtarlığına
  • D ) Hayvanları Koruma Derneğine

7

Hangi ürün tüketim aşaması için daha dayanıklıdır?

• A ) Süt
  • B ) Tereyağı
  • C ) Yoğurt
  • D ) Un

8

Aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

• A ) İhtiyaçlarımızı karşılarken zorunlu ihtiyaçlarımıza öncelik vermeliyiz.
  • B ) Bütçemize uygun şekilde alışveriş yapmalıyız.
  • C ) İhtiyaçlarımızı önem sırasına koymalıyız.
  • D ) Temel ihtiyaçlarımızdan önce isteklerimizi karşılamalıyız.

"Kağıt israfını önlemek için sizce neler yapabiliriz?" konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Bu dersle ilgili hazırladığımız "Alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi hazırlamanın yararları nelerdir?" içeriğini de okuyarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.