Sor

Teknolojik Gelişmelerin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Konu Özetleri İle Öğrendiklerini Şimdi Pekiştirme Vakti.

Teknolojik Gelişmelerin Olumlu Etkileri Nelerdir?

İletişim: Teknolojik gelişmeler, iletişim alanında önemli bir ilerleme sağlamıştır. Bugün, dünya genelindeki insanlar, farklı ülkelerdeki insanlarla hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurabilirler.

Sağlık: Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, birçok hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynar. İleri teknolojik cihazlar ve ekipmanlar, daha hızlı teşhis ve daha iyi tedavi imkanı sağlar.

Eğitim: Teknoloji, eğitim alanında önemli bir değişim yarattı. İnternet, öğrencilerin bilgiye hızlı erişimini sağlarken, çevrimiçi eğitim imkanları da sunar.

Verimlilik: Teknolojik gelişmeler, iş yerlerinde verimliliği artırabilir. İşletmeler, süreçlerini otomatikleştirerek daha fazla üretim ve daha az maliyet sağlayabilir.

Ulaşım: Otomobil, uçak, tren, vb. gibi taşıtların teknolojik gelişmeleri, ulaşım alanında önemli bir gelişme sağladı. Yeni teknolojiler, daha hızlı, güvenli ve çevre dostu taşıtların üretilmesine yardımcı oldu.

Güvenlik: Teknoloji, güvenlik alanında da önemli bir değişim yarattı. İleri teknolojik cihazlar, güvenlik sistemleri ve kameralar, suç oranlarını düşürmeye yardımcı olabilir.

Eğlence: Teknolojik gelişmeler, insanların boş zamanlarını daha keyifli hale getirmelerine yardımcı oldu. Video oyunları, müzik, film ve televizyon gibi birçok eğlence seçeneği sunar.
1

Aşağıdakilerden hangisi teknolojik gelişmelerle ilgili değildir?

• A ) Daha hızlı seyahat etmek.
  • B ) Daha kolay iletişim kurmak.
  • C ) Daha iyi bir eğitim almak.
  • D ) Daha yardımsever bir toplum oluşturmak.

2

Aşağıdakilerden hangisi farklı bir amaçta kullanılır ?

• A ) metro
  • B ) tren
  • C ) otobüs
  • D ) teleskop

3

Aşağıdakilerden hangisi teknolojinin sağladığı yararlardan değildir?

• A ) Zaman kazandırması
  • B ) Yaşamımızı kolaylaştırması
  • C ) Önceki üretilenlerin yerini alması
  • D ) Yeraltı zenginliklerini azaltması

4

Teknoloji ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi doğrudur?

• A ) Çocuklar faydalanamaz.
  • B ) İnsanlar için zararlıdır.
  • C ) Sadece şehirlerde yararlanılır.
  • D ) Hayatımızı kolaylaştırır.

5

Aşağıdakilerden hangisi teknoloji ürünlerinin verebileceği zararlardan biri değildir ?

• A ) rahat yaşam
  • B ) gürültü
  • C ) çevre kirliliği
  • D ) ışık kirliliği

6

Kışın soğuk günlerde dışarda gezerken ayaklarının üşüdüğünü hisseden Hatice, yeni bir ayakkabı tasarlamaya karar verir. Tasarladığı yeni ısıtıcılı ayakkabısı sayesinde soğuk kış günlerinde dışarıda gezerken ayağı üşümez.
Metne göre Hatice' yi bu icadı yapmaya yönelten en önemli nedenin hangisi olduğu söylenebilir?

• A ) Para kazanmak
  • B ) Reklam yapmak
  • C ) Farklı bir tasarım yapmak
  • D ) Karşılaştığı sorunu çözmek

7

Otomobiller hayatımıza girmeden önce bir yerden bir yere gitmek için günlerce yolculuk yapılıyordu. Günümüzde ise istediğimiz yere daha kısa sürede gidebiliyor ve kolayca ulaşım sağlayabiliyoruz. Böyle düşünen bir kişi ulaşım teknolojisi ile ilgili aşağıdakilerden hangisini vurgulamaktadır?

• A ) Pahalı olmasını
  • B ) Eğlenceli olmasını
  • C ) İletişimi kolaylaştırmasını
  • D ) Zamandan tasarruf sağlamasını

8

Geçmişten günümüze haberleşme araçlarının icat tarihine göre doğru sıralanışı aşağıdakilerin hangisidir?

• A ) mektup – telgraf – telefon - faks
  • B ) telefon – mektup – faks – telgraf
  • C ) telgraf – mektup – telefon – faks
  • D ) faks – telgraf – telefon – mektup

"Teknolojik Gelişmelerin Olumlu Etkileri Nelerdir?" konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Bu dersle ilgili hazırladığımız "Eğitim Alanında En Çok Kullanılan Teknolojik Ürünler Hangileridir? " içeriğini de okuyarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.