Yüksek lisansa kabul edilme şartları

Lisans eğitiminden sonra meslekte ilerlemek, kıdem tazminatı almak veya akademisyen olmak için yüksek lisans yapılıyor. Yüksek lisansa kabul edilebilmenin belli şartları var. Henüz üniversite birinci sınıftayken bazı şeylerin farkına varmak gerekiyor. Bu nedenle yüksek lisans yapacaklara rehber olması için kısa bir bilgi vereyim dedim. İşte yüksek lisans (master) programlarına kabul edilmenin birkaç şartı.

1 – ALESten 55 veya üzeri bir not almak:

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından her yıl İlkbahar ve Güz döneminde olmak üzere iki sefer yapılan bir sınavdır. Sınavda 80 Türkçe, 40 Sayısal-1, 40 Sayısal-2 alanlarından olmak üzere 160 soru sorulmaktadır. Sınav sonuçları üç puan türüne göre düzenlenir: sözel, sayısal, eşit ağırlık. Size hangi puan türü gerekiyorsa o puan türünü kullanabilirsiniz.

ALESten 55 puan veya üzeri almak aslında çok da zor değil. Sosyal bilimciler için, sözel kısımdan 55-60 net, matematikten 10-15 net çıkarmaları durumunda 55′in üzerinde bir not almaları mümkün. Sayısalcılar içinse sayısalı yine az kazayla atlatıp sözelden 30 net civarında yapmaları gerekiyor.

Tabii bütün bu hesapları eski sınavlarda oluşan standart sapma katılmış hesaplamalara göre söylüyorum.

2 – ÜDS veya KPDS sınavlarından 50 veya üzeri bir not almak:

ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) veya KPDS‘den (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) 50 puan ve üzeri puan almak için İngilizce seviyenizin okuduğunuzu anlayacak, çıkarım yapabilecek ve tartışabilecek seviyede olması gerekiyor. Ancak şunu da söylemeliyim, her iki sınav da gerçekçi bir İngilizce seviyesi ölçmüyor. Sınavların kendine özgü soru kalıpları var. Dolayısıyla sadece İngilizceye değil, sınava da çalışmak gerekiyor.

ÜDSde 80 soru var ve yanlış doğruyu götürmüyor. Her soru 1,25 puan değerinde. Doğru yanıtından emin olmadığınız soruları rahatlıkla sallayabilirsiniz. KPDSde ise 100 soru var ve aynı şekilde yanlışlar doğruyu götürmüyor. Her bir soru 1 puana denk geliyor.

Bazı üniversitelerde ve bazı bölümlerde dil puanı istemediğini de önemli bir not olarak hatırlayım.

3 – Transkript not ortalamasının 4 üzerinden 2,50; 100 üzerinden 65 veya üzeri olması:

4 yıl boyunca lisans derslerinizi ciddiye almış olmanız ya da öyle görünmeniz gerekiyor. Yani 2,50 / 65 not ortalamasını tutturmak için derslerin gereklerini yerine getirmek haricinde çok çaba gerektirmeyebilir. Ancak bu ortalama rakipleriniz düşünüldüğünde yeterli değil. Çoğunlukla yüksek lisansa başvuran adaylar, 4 yıl boyunca ileriyi pek düşünemediklerinden, geri döndürülemez bir şekilde zamanlarını ve puanlarını heba ediyorlar ve yüksek lisans başvurularında sıkıntıya düşüyorlar. Neyse, herkes kendi durumunu zaten biliyordur.

Ve başvuru

Bu şartları taşıyan adaylar için yapılacak tek bir şey kalıyor: Ağustos, Eylül ayları gibi üniversitelerin sitelerini takip etmek. Bazı üniversiteler akademik takvimlerinde bir sonraki yılın ilk dönemine de yer verdiklerinden, bunlara bakmakta da fayda var.

Adayları belirlemede her üniversitenin farklı usulleri var. Bazıları yazılı sınav yaparken, bazıları sözlü sınav yapıyor, bazılarıysa sadece puanlara göre aday belirliyor. Puanların yüzde kaç olarak kabul puanına yansıtıldığı da üniversiteden üniversiteye değişiyor sanırım. Çünkü geçmiş yıllarda çok faklı uygulamalar görmüştüm.

Yüksek lisansa kabul edilmek de, sonrasında ilerleyebilmek de kolay değil. Çalışma ve azim istiyor.

Muverrih.Net

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER