YGS'yi iptal edelim mi?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demirin, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınanla yaptığı görüşmenin perde arkası..

Ali Demirin 19 Nisanda Başsavcıvekili Sakınana YGS in iptali ihtimaline ilişkin şahsi görüşünü sorduğu, Sakınanın,Ben karışmam. Soruşturmamıza bakarız dediği öğrenildi. Bundan 3 gün sonra METEKSANa baskın yapıldı

Milliyet, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demirin YGSdeki şifre iddiası soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınanla yaptığı görüşmenin perde arkasına ulaştı. Demir, soruşturma sürerken 19 Nisanda Ankara Adliyesi e gelerek, Sakınanla 20 dakikalık bir görüşme yapmıştı. Demirin, söz konusu görüşme sırasında Sakınandan, şifre iddiaları ve sınavın iptali konusunda şahsi olarak görüşünü sorduğu öğrenildi. Sakınanın da, Demire, Ben karışamam, biz soruşturmamıza bakarız dediği belirtildi. Demirin de şifre iddialarının aydınlatılması konusunda ÖSYM olarak her türlü yardıma açık olduklarını söylediği öğrenildi.

SORULARIN BASILDIĞI MATBAAYA BASKIN

Demir ile Sakınanın yaptığı bu görüşmeden 3 gün sonra ÖSYM ve YGS sorularının basıldığı matbaada dün inceleme başlatıldı. 1 milyon 700 bin adayın girdiği YGS sınavındaki şifre iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Sakınanın talimatı doğrultusunda harekete geçen 15 kişilik bilirkişi heyeti, sabah YGS sorularının basıldığı Bilkent eki METEKSANın matbaası ile ÖSYMye gitti. Aralarında 2 bilişim uzmanı polis ile TÜBİTAK a görevli kriptoloji uzmanlarının da bulunduğu 5 kişilik bilirkişi, pazar günü yapılacak olan ALES sınavının güvenliği nedeniyle kapalı olarak çalışmalarına devam eden matbaaya, cep telefonu, ses kayıt cihazı gibi elektronik eşyalarını güvenlik görevlilerine teslim ederek giriş yaptı. 5 kişilik ekibin, matbaadaki yazılım ve bilgisayar programlarını inceleyerek, bu programlar üzerinden dışarıya bilgi akışı olup olamayacağı, çıkışın olmasını engelleyen bir durum olup olmadığını tespit etmeye çalıştıkları öğrenildi.
YGSdeki şifre iddiaları ile ilgili matbaada başlatılan incelemenin 3 gün süreceği bildirildi. Bilirkişi heyetinin, pazar günü yapılacak ALES sınavının bitimine kadar matbaadaki incelemelerini sürdüreceği ve bu zaman zarfında matbaadan ayrılamayacakları öğrenildi. İncelemelerin devam ettiği saatlerde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir de matbaaya geldi.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER