YGS'de kopya skandalı iddiasına ÖSYM'den yanıt

Pazar günü binlerce öğrencinin katıldığı ÖSYM YGS 2015 e yine kopya çekildiği iddia edildi. Bir kaç hesaptan paylaşılan fotoğraflarda ÖSYM YGS 2015 soru kitapçığı net olarak görünüyor.
Elektronik tüm cihazların yanı sıra, çakmak, metal bileklik, hatta bozuk paranın dahi içeri sokulmasının yasak olduğu sınavda, bazı adayların cep telefonu ile sınava girdiği açık şekilde görülebiliyor. Öte yandan bir aday sosyal medya hesabından cep telefonu ile sınava girdiğini ve bazı soruları internette araştırarak cevapladığını iddia etti.

Fotoğrafların sosyal medyaya düşmesinin ardından YGSye giren binlerce kişi ÖSYMye çağrıda bulunarak kopya skandalı hakkında açıklama yapılmasını istedi. Kendisini takip eden tüm kullanıcıları engellemesiyle bilinen ÖSYM in resmi twitter hesabı @OSYMbaskanligi, tepkiler ardından şu tweeti attı:

2015-YGS sonrasında sosyal medyada paylaşılan görüntüler hakkında inceleme ve yasal işlem başlatılmıştır. / ÖSYM BAŞKANLIĞI

2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile İlgili Sosyal Medya Paylaşımları

15 Mart 2015 Pazar günü saat 10.00da başlayıp 13.10da tamamlanmış olan 2015-YGS ile ilgili olarak, Bugün (16 Mart 2015) sosyal medya üzerinden paylaşılan soru kitapçığı sayfasına ait görüntü sınavdan çıkan bir adayın sınav kurallarına aykırı olarak sınav sonrasında sınav salonundan çıkardığı bir kitapçık veya kitapçıktan koparmak suretiyle dışarı taşıdığı bir bölümüne aittir.

Söz konusu sayfa görüntüsünün sınav öncesi ve sınav sırasında alınmış olması ihtimal dışıdır. Sınav herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan hak ve adalet ölçüsünde güvenle tamamlanmıştır. Soru kitapçığını veya bir bölümünü sınav binasından alıp giderek sınav sonrasında sosyal medya üzerinden söz konusu sayfanın görüntüsünü paylaşan aday tespit edilir edilmez hakkında gerekli adli işlem başlatılacaktır.

Adayların ve kamuoyunun endişesine yol açacak herhangi bir durum söz konusu olmayıp sınav sonuçlarının en hızlı biçimde açıklanması için yoğun bir çalışma devam etmektedir.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER