YGS yerine Olgunluk Sınavı Getirilecek.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, şifre iddalarıyla gündeme gelen YGS in yerine olgunluk sınavı getireceklerini açıkladı....

Şifre iddialarıyla tartışmalara neden olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tarih oluyor. YGSnin yerine Olgunluk sınavı gelecek. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Akşam gazetesi yazarı Turgay Polatın sorularını yanıtladı. Özcan, YGSnin yerine getirilecek yeni sistemle ilgili çalışma yaptıklarını açıkladı.

YÖK Başkanı Özcan, şunları söyledi: YGSyi kaldırıp yerine olgunluk sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta lise bitirme sınavı a girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYSye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYSde de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEBdedir.

İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapacağız. Ve bir de IB, SAT gibi sınavlarla da üniversitelere öğrenci alacağız.

OLGUNLIK SINAVI

Olgunluk sınavları Osmanlı döneminde ilk kez Mektebi Sultanide (Galatasaray Lisesi) 1869da uygulanmaya başlandı. 1955 e olgunluk sınavı yerine lise bitirme sınavları getirildi. 1974 eyse ÖSYM in kurulmasından itibaren kaldırıldı.

Gerek olgunluk sınavı gerekse lise bitirme sınavları öğrencinin lise eğitimini tamamlayıp tamamlamadığını ölçmeye yarayan sınavlardı. Sonucuna göre lise mezuniyeti belirlenir ve öğrenciler üniversitelere başvurabilirlerdi.

Özcan, YGSdeki şifre iddialarıyla ilgili ise şöyle konuştu: Yargı süreci bittiği gün konuşmaya başladık. Karışmak zorundayız çünkü ÖSYM in müşterisiyiz. Ayrıca öğrenciye özgü soru ve cevap kağıdı isteğimiz dahilinde gelişti. Ali Beyin isteğiyle ilgili değil. Bu medyaya yansımadı. Süreç iyi idare edilemedi. Ali Beyin yeni olması, sistemin zor olması, yeni şifreleme, güvenlik vs. Bilinenin aksine ÖSYMde ki kadro eski, hiç değişmedi. Eğer yeni elemanlarla yeni ekip kurulsaydı belki sorunlar azalabilirdi. ÖSYM in başkanı görevinin başındadır. Bence ÖSYM bundan sonra Metaksanla devam etmemeli. Metaksan kadrosunu değiştirmeyecekse Ali Bey tekrar düşünmeli. ÖSYM başkanı olsaydım sorunu tam tespit etmeden basın toplantısı yapmazdım. Eğer yapılan iş kimseye ayrıcalık tanınmamışsa ki yargı da onu söylüyor istifa etmemi gerektirecek bir durum olmazdı. (Akşam)

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER