YGS ve LYS sınavına girecekler dikkat!

2013 YGSde daha önce sorulan 17 tarih sorusu 15, 14 coğrafya sorusu 12, 9 olan felsefe sorusu 8e indirilmiş oldu. Geometri testinde sınav süresi 45 dakikadan 60 dakikaya çıkartıldı.
Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru tarihleri 2-15 Ocak 2013 olarak belirlendi. Sınav ise 24 Mart 2013 e (Pazar) yapılacak. Saat 10da başlayacak sınav 160 dakika sürecek. Lisans Yerleştirme Sınavlarına başvuruların ise (LYS)22-29 Nisan 2013 tarihlerinde alınması planlanıyor. Ancak sınavların yapısı geçen yıla göre oldukça farklı. Şöyle ki:
3 DERSTEN AZ SORU
Önceki yıllarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru gelmezken bu yıl YGSde gelen 160 sorunun 5 tanesi liselerde zorunlu ders olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi den olacak. Bu uygulamadan dolayı toplam soru sayısı değişmedi ancak bazı derslerden soruların sayısı düştü. Buna göre 2013 YGSde daha önce sorulan 17 tarih sorusu 15e indirilirken, 14 coğrafya sorusu 12ye, 9 olan felsefe sorusu 8e indirilmiş oldu. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) liselerde zorunlu ders olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi den hem YGSde, hem de LYS-4 de soru sormayı kararlaştırdı. Söz konusu ders seçmeli olmadığından dolayı diğer dersler gibi işlevi olacak.
SÜRE UZADI
Öte yandan 2012deki LYS-1de Geometri testine ait isimlendirme Geometri ve Analitik Geometri olarak belirtilmişti ve soru sayısı da 22+8 olarak açıklanmıştı. 2013de bu test Geometri olarak tanımlandı ve soru sayısı 30 olarak belirlendi. Geometri testi soru sayısı değişmedi. Ancak daha önce 45 dakika verilen çözüm süresi 60 dakikaya çıkartıldı. Böylece LYS-1 testi in toplam süresi 135 dakika oldu.
SINAVSIZ GEÇİŞE DEVAM
2013 yılında sınavsız geçiş uygulaması devam edecek. Sınavsız geçiş hakları ile yerleşmek isteyenlerin YGSye girme zorunluluğu bulunmuyor. Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan, sınavsız geçiş hakkının bulunduğu ön lisans programları hariç diğer programları da (alanları dışındaki ön lisans veya lisans programları) tercih etmek isteyenlerin, YGS ye girmeleri zorunlu. Aynı şekilde ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YGS ye girmeleri de zorunlu.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER