YGS nin LYS ye etkisi azalacak

2012 YGS Analizleri

Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat, test ortalamalarının düşmesinin, adayların aldıkları YGS puanlarının LYSye etkisini farklılaştıracağını belirterek, LYSye fen matematik alanından katılacak adaya YGSnin etkisi yüzde 40 değil yüzde 29 oranındadır dedi

Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat, ÖSYMnin açıkladığı çerçevede YGS puanının yüzde 40nın LYSye etki edeceği yönündeki düzenlemenin gerçekleşmeyeceğini belirterek, Test ortalamalarının düşmesi adayların aldıkları YGS puanlarının LYSye etkisini farklılaştıracak. LYSye fen matematik alanından katılacak adaya YGS puanı yüzde 29 oranında etki edecek. LYS Türkçe matematik alanına YGSnin etkisi ise yüzde 32 oranında olabilecek dedi. Eğitim sendikaları ise ücretli-vekil öğretmenlik uygulamasının başarısızlıktaki önemli nedenlerden biri olduğunu savundu.

Polat, farklı katsayıların kaldırılmasının ardından yapılan ilk sınav olması nedeniyle YGSde bu sene sınava giren öğrencilerin heterojen bir yapıda olduğunu belirterek, sonuçları şöyle değerlendirdi:

Sıralama 7-10 bin aşağı inecek

Katsayılar herkes için 0.12 olarak belirlendiğinden, hangi alandan girerse girsin bu durum adayları umutlandırdı. Sınava esas girmesi beklenen aday sayısı lise son sınıftaki öğrenciler dahil 1 milyon 250 bin civarındaydı. Ama sınava 1 milyon 837 bin aday girdi. Aday puana göre değil başarısı sıralamasına göre baktığında; kendisini geçen yıla oranla 7 bin ile 10 bin daha aşağı sırada görecek. Ortalamaların düşmesi adayların aldıkları YGS puanlarının LYSye etkisini farklılaştıracak. LYSye fen matematik alanından katılacak adaya YGSnin etkisi yüzde 40 değil yüzde 29 oranındadır. LYS Türkçe matematik alanına YGSnin etkisi ise yüzde 32 oranında olabilecek. En başarılı iller sıralamasında ise Burdur, Uşak ve Kilisten sınava katılan öğrenci sayısı İstanbula göre çok düşük. Bu illerde milli eğitim müdürlükleri çok iyi çalışmalar yaptı. Öğrenci hem okulda hem dershanede takip edildi. İl genelinde yapılan sınavlar okullar arasında rekabeti artırdı.

MİLLİYET