Yeni Yıl (Şiirleri, Açıklama)

Yılbaşı veya Yeni Yıl bir yılın bitiminin ve yeni bir yıla başlangıcın kutlandığı kültürel bir olaydır. Yıllık takvime sahip kültürler tarafından kutlanır. Türkiye dahil Gregoryen takviminin kullanıldığı birçok ülkede yılın ilk resmi günüdür. Bir hıristiyan bayramı olan ve İsa ın doğuşunu kutlayan Noelden tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler yılbaşında değil, Noelde gerçekleştirilir.

1 Ocak: Türkiye dahil, çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi takvime göre yılın ilk günü.
Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1inde gerçekleşir. Hicri Takvim 12 kameri aya göre düzenlendiğinden 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiş olacaktır.
Roşaşana (İbranice yeni yıl): Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı dan 163 gün sonra kutlanır.
Doğu Ortodoks Kilisesi de yılbaşı (İsa ın sünnet yıldönümüne de denk gelen) 14 Ocakda kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.
Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çinde yılın en önemli bayramı konumundadır.
İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart).
Tayland, Kamboçya ve Laosda yılbaşı 13 Nisandan 15 Nisana kadar kutlanır. Özellikle Tayland bu kutlama su dökerek gerçekleşir. (Alıntı wikipedia)

Türkiyede Yılbaşı öncesinde alışverişler artar.

Yılbaşı akşamında çeşitli eğlenceler ve kutlamalar düzenlenir. Genelde akşam yemeği menüsünde yöresel yemekler yapılır ve akrabalar yemeğe davet edilirç Aslında Hıristiyan toplumlarda Noelin bir unsuru olan, Noel Ağaçları ve Noel Baba simgeleri de Batı kültürünün etkisiyle Türkiyedeki yılbaşı kutlamalarında kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca yeni yıla girildikten sonra hediye verme adeti de yaygındır. Bunun yanı sıra evlerde yaygın olarak tombala oyunu oynanır. Yılbaşları büyükşehirlerde meydanlarda kutlanır. 31 Aralık gecesi saat 24:00e yaklaştığında geri sayım yapılır. Büyük meydanlarda havai fişek gösterileri düzenlenir. 1 Ocak, tüm Türkiyede resmi tatildir

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER