Yeni Milli Eğitim Bakanı Kim Oldu?

Yeni Milli Eğitim Bakanı Kim Oldu?

Milli Eğitim Bakanlığına geldikten sonra eğitim camiasından sürekli eleştiriler alan Ömer Dinçerin görevine son verildi.

Kabinede yapılan değişiklik sonucunda yeni milli eğitim bakanı Nabi Avcı oldu.

Nabi Avcı Kimdir?

Nabi Avcı (d. 8 Ekim 1953, Bilecik), Türk akademisyen, yazar ve Milli Eğitim Bakanı.
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ü bitirdi. İletişim profesörüdür. Anadolu Üniversitesi de ve İstanbul Bilgi Üniversitesi de iletişim felsefesi ve iletişim sosyolojisi üzerine dersler verdi. 1995 ve 1996 yıllarında Kanal7 Televizyonunda 360 derece isimli program yaptı. Aynı dönemde Yeni Şafak gazetesinde yazarlık ve yöneticilik yaptı.Milli Eğitim Bakanlığı da ve Başbakanlık a danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 yılında AKPden milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden istifa etmiştir. XXIV. dönem TBMM Eskişehir milletvekilidir. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Milli Eğitim Bakanı olmuştur.


Eserleri

Bombacı Parmenides ve Enformatik Cehalet gibi kitapları var. Ayrıca "Molla Kasım" takma adıyla mizah yazıları yazdı. Bunlardan bir bölümü, karikatürist Necdet Konak tarafından resimlenmiş olarak Evvel Zaman İçinde (Nehir Yayınları) adlı kitapta yayınlandı. Ayrıca çok sayıda çevirisi de vardır. Rene Guenon, Martin Lings ve S.H.Nasr gibi tradisyonalistlerin kitaplarını Türkçeye çevirmiştir.