Yanlış çok Ali bey yok!

KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) Eğitim Bilimleri Sınavında ortaya çıkan kopya skandalının ardından dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağanın istifa etmesi üzerine Eylülde göreve gelen Prof. Dr. Ali Demirin dönemindeki yanlışlar, skandallar zincirine dönüştü.Zincirin son halkası YGSde özürlüler sınıfında girenlerin puanlarının yanlış hesaplanmasında oldu. Ancak Demir, iddialar karşısında hiç ortaya çıkmadı, açıklama yapmadı. İşte Prof. Demir döneminin sınav hataları:
YGSde şifreli kitapçık
Zincirin ilk halkası, 27 Martta yapılan yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrencinin katıldığı YGSde matematik testindeki soruların şifreyle çözüldüğü iddiasıydı. Demir, 1 Nisanda ortaya çıkan iddiaları önce yalanladı. 3 Nisanda ise basın toplantısı düzenleyerek, sadece basına dağıtılan kopyalarda soruların belli bir algoritma ile çözülebileceğini belirterek, gerçek adaya kitapçıklarında şifre olmadığını söyledi. 6 Nisanda basın kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ile biraraya gelen Demir, bu kez Basına verilen kitapçıkta ortaya çıkan çakışma tamamen METEKSANda bilgi işlemde çalışan arkadaşımızın işgüzarlığı dedi. Demir, 13 Nisanda sınava girenlere gönderdiği mektupta ise Şıklar kitapçıkta ‘sehven sıralı verildi diye yazdı. 19 Nisanda ise soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınana sınavın iptali konusunda görüşünü sordu. Yanıt, Ben karışmam. Soruşturmamıza bakarız oldu.
Hatalı test bastılar
Bu arada aralarında Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinin de bulunduğu 8 cezaevinde YGSye katılan 150 adayın kitapçığında, Fen Bilimleri testinin hatalı basıldığı belirlendi. Mağdur olan 150 kişi, dün yeniden sınava girdi. Bu karar, Eşitlik ilkesine aykırı. Sınavın tamamı iptal edilmeli tepkilerine neden oldu.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER