Üniversiteye geçiş sistemi değişiyor.

Üniversiteye geçiş sistemi değişiyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ın üniversiteye girişsınavının değişeceğini açıklamasının ardından yenisistem için harekete geçildi. Bu çerçevedeüniversiteye giriş sınav sisteminde değişikliğe gitmeye hazırlanan Bakanlık, YÖK, ÖSYM ve TÜBİTAK işbirliği ile yeni sistem üzerindeçalışmaya başladı. Geçilmesi düşünülen yenisistemde lisedeki başarı ortalamasınınüniversiteye girişte, sınavdan daha büyük bir önem kazanması planlanıyor. Değişiklikle, üniversiteye giriş sınavının da ortaöğretimden temel öğretimegeçiş sınavı gibi yılda birkaç kez yapılması düşünülüyor. Yeni sistemin 2015 e uygulanması planlanıyor.

2013 LYS sınavı soru ve cevaplarıÇoklu sınav yapılacak

Yeni getirilecek sistemle "Ortaöğretimden Temel Öğretime Geçiş Sınavı da" olduğu gibi merkezi sınavuygulamasına geçilecek. Merkezi sınav uygulamasına geçilmesi durumunda ise iki alternatif üzerinde duruluyor. Üzerinde durulan alternatifler şöyle:

- Öncelikle müfredata uygun üniversite giriş sınavları yapmayı planlayan ÖSYM, YGSyi kaldıracak. Buna göre lise son sınıf öğrencileri 2 ay aralıklarla 5 dersten sınava girecek ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınavla üniversiteye başvurusunu yapabilecek.

- Değerlendirilen bir başka modelde ise öğrenciler lise hayatı boyunca her yılsonunda sınavlara girecek. Lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda merkezi sınavlara girecek öğrencilerin ders durumları da ölçülecek ve çıkanpuana göre üniversite tercihi yapılabilecek. Uygulama ile yılda bir kez yapılan sınavlarla öğrencilerin maruz kaldıkları tek sınav stresinin azaltılması hedefleniyor.

- Uygulanması durumunda dersanelere ihtiyaç bırakmayacak bir sistem düşünen uzmanlar, öncelikle lise başarısının üniversiteye geçişte ön planda olması üzerinde duruyor. Buna göre, yeni sistemde merkezisınavda alınan puan ve lisedeki derslerde gösterilen başarı ile üniversiteye geçiş yapılması hedefleniyor.

ABD modeli mercek altında

Aynı zamanda MEB, YÖK, ÖSYM ve TÜBİTAK uzmanları 2015 sonrası üniversiteye giriş sistemindeyapılacak değişiklik için ABD sınav modelini de mercek altına aldı. Bu kapsamda ABD modeliniincelemek ve Türkiyedeki sisteme uyarlama yapılabileceğini kontrol etmek için önümüzdeki hafta ABDye bir heyet gidiyor. Uzmanlar yapacakları detaylı araştırmaların ardından sistemin Türkiyede uygulanıp uygulanmayacağını kontrol edecek.

ABDde lise notları ağırlıklı

-ABDde üniversiteler, kendi öğrencilerini seçmekte serbest. Bazı üniversiteler, hiçbir test sonucuistemiyor. Bazıları, test sonucu tercihini adaya bırakıyor.

-Özellikle çok talep gören üniversitelerin, öğrenci kabulünde birinci ölçütü, adayın lise başarısı yani lise notları. İkinci ölçüt, merkezi üniversite giriş sınavlarındaki skorları.

-Türkiye ile ABD sistemi arasındaki en temel fark, Türkiyede YGS ve LYS gibi sınavların üniversiteyegirişte çok aşırı belirleyici olması. ABDde de üniversiteye girişte merkezi sınavlar da kullanılıyor ama lise notları daha belirleyici.

-Türkiyedeki gibi, ABDde de merkezi sınavların, adil olmadığı ve özellikle düşük gelirli ailelerin çocuklarıiçin dezavantajlı olduğuna ilişkin tartışmalar var. Varlıklı ailelerin çocuklarını hazırlık kurslarına gönderebildikleri biliniyor.

-ABDde Türkiyedeki gibi sınavların ve dershanelerin varlığının eşitsizlik oluşturduğu yönünde bir yaygınkanaat var. Bundan dolayı, öğrenci seçim ve kabulünde merkezi sınavları zorunlu tutmayan üniversitelerinsayısı artıyor.

-Ayrıca, ABDdeki test kuruluşları, öğrencilerin dersane gibi kurumların yardımıyla puanlarınıyükseltmelerini engellemeye yönelik düzenlemeler yaptılar. Bütün bu özellikler ABD sistemini, Türkiyeaçısından öğretici kılıyor.

2015 e yeni sistem

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu da iki sene kadar önce alınan karar çerçevesinde, üniversiteye girişintek bir sınava endeksli olmaktan çıkartılması için bir çalışma içinde bulunduklarını bildiren Avcı, "Çocuklarımızın özellikle lisedeki başarılarının değerlendirilmesine dayalı bir yerleştirilmenin yapılması için bir Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararı vardı. O karar gereğince zaten gerek YÖK, gerek ÖSYM, gerek TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak uyumlu bir biçimde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah2015i hedefleyerek yapıyoruz bu çalışmalarımızı" dedi. 2015 yılından itibaren ortaöğretime geçişte olduğu gibi üniversite sınavlarının da tek sınava endeksli olmaktan çıkartılacağını vurgulayan Avcı, öğrencilerinakademik başarılarının yanı sıra orta ve uzun vadede diğer sosyal etkinliklerdeki başarılarını daüniversiteye yerleştirmede esas alacak bir çalışma yaptıklarını kaydetti.