Türkiye Birincisi YİBO'dan çıktı.

Türkiye geneli yapılan deneme sınavında Varto Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencisi Oktay Kılınç, sınavda sorulan tüm sorulara doğru yanıt vererek 500 tam puan kazandı.

54 ilden 83 bin 108 öğrencinin katılımıyla düzenlenen Deneme Sınavı ın birincisi Vartodan çıktı. Vartoyu gururlandıran öğrenci sınavda sorulan tüm sorulara doğru yanıt vererek 500 tam puan aldı ve Türkiye birincisi oldu. Muşun Varto ilçesinde, Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencisi olan Oktay Kılınç, maddi imkânsızlıklara rağmen elde ettiği başarısının mutluluğunu ailesiyle yaşadı. Milli Eğitim Bakanlığının anlaşmalı olduğu yayınevi tarafından yapılan Başarı Değerlendirme Sınavında (BDS) 500 tam puan alma başarısını gösterdi.
Varto Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencisi Oktay Kılınç Analiz Yayınlarınca yapılan, 56 ilden 83 bin 108 öğrencinin katıldığı ilköğretim 3. sınıflar BDSde matematik, Türkçe ve hayat bilgisi alanlarında 60 sorunun tamamını doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. BDSde tam puan alan Oktay Kılınç, ailesinin yaşadığı sağlıcak köyünde yaptığı açıklamada, sınavda başarılı olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Eğitimi konusunda ailesinin kendisine büyük destek verdiğini ifade eden Aktaş, Ailemin kısıtlı imkânlarına rağmen bana verdikleri emeği boşa çıkarmamak için derslerime çok çalışarak bu başarıyı elde ettim. Sınavla ilgili öğretmenimiz çalışmamız konusunda bizi uyarmıştı. Ben de tüm zamanlarımı çalışarak geçirdim. Sınav olduğu zaman da hiç heyecanlanmadım ve tüm soruları çözdüm diye konuştu. Öğretmeni Tarık Çiçeki çok sevdiği belirten Kılınç, başarısını öğretmenine borçlu olduğunu söyledi. Yatılı okulda okumanın ilk başlarda zor olduğunu ama sonra çok sevdiğini belirten Oktay Kılınç Annem babam benim okumamı çok istiyorlar. 3 kardeşiz,2 yaşında bir kız kardeşim var. 8. sınıfa giden ağabeyimde benimle aynı okulda okuyor. Ben de onları örnek alıyorum, onlar gibi okuyup üniversiteye gitmek istiyorum. Çok çalışıp doktor olacağım dedi. Altı yıldır Çaylar YİBOda öğretmenlik yapan Oktayın öğretmeni Tarık Çiçek ise, Oktayın 1 sınıftan beri öğretmeni olduğunu belirterek bu başarı üç yıllık bir çalışmanın sonucu biz 6 ders saati haricinde ilaveten beş saatte çocuklarla birlikteyim.
Sabah saat 08.00 den akşam saat 19.30 kadar çocuklarla beraber çeşitli etkinliklerle beraber ders çalışıp bol bol test çözüyoruz. Okulun yatılı olmasından dolayı çocukları hiçbir zaman yalnız bırakmadım. Bu şekilde de açıkçası beklediğim bir başarı geldi. Türkiyenin neresinde olursa olsun yeter ki öğretmen özverili olsun öğrencinin çalışmasıyla bu başarı geliyor. Benim sınıfımda çok zeki çocuk var Oktay da bunlardan bir tanesi Oktayın özellikle matematik becerisi çok iyi bu anlamda gerçekten çok zeki, Oktaydan bunu bekliyordum benim için sürpriz olmadı. Başarılı bir öğrenci sürekli çalışıyor etütlerde de çok aktif çok uzak bir köyden gelmesine rağmen bu güne kadar hiçbir zaman okula gelmemezlik yapmadı. Okula da çok severek geliyor dedi.
Çaylar Yatılı İlköğretim Okulu Müdürü Olcay Karataş ise, Artık Varto ilçesinde öğrencimiz bir örnek teşkil etmiştir. Varto gibi bir ilçede okulumuzdan Türkiye birincisinin çıkması öğrencilerimizi motive etmiştir. Bu öğrencimiz ilimizi de desteklemiştir. Bu bizi çok mutlu etmiştir. Öğrencimizin gösterdiği başarı Vartonun başarısıdır. Okulumuzun yatılı olmasından dolayı öğrencilerimizin çalışmaları düzenli bir şekildedir. Ders saatleri etütler kitap okuma saatleri hepsi düzenli olduğunda başarmamaları mümkün değildir diye konuştu.
Çaylar YİBO 2010 SBS Sınavında da Fen Lisesine 5, Anadolu Öğretmen Liselerine 16, Anadolu Liselerine 10 ve Meslek Liselerine 45 öğrenci yerleştirerek dikkatleri üzerine çekmişti.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER