75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 • 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  Ekle
 • 0
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Sınavsız Yerleştirme
Başarı Puanı (OBP) -
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Bilgi Ekle SSS

75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sakarya ili Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında 2021 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa sınavsız olarak öğrenci alacak.

75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaöğretim kayıt alanınız içerisinde ise bu okula sınavsız bir şekilde tercihinize bağlı olarak yerleşebilirsiniz. 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2021 LGS başvuru tercih kılavuzunda açıklanacak olan Sınavsız Yerleştirme öncelikleri doğrultusunda öğrenci alımı yapacak.

Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirme işlemidir.

Daha fazla bilgi için sık sorulan sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilir.
Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yerel yerleştirme işlemleri sırasıyla
 • Kayıt alanı,,
 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır.
Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.
75. Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 1998 -1999 Eğitim ve Öğretim yılında, Anestezi Teknisyenliği bölümüyle, Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi'nin bahçesindeki en eski binasında 34 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır.

1998-1999, 1999-2000 ve 2000-2001 öğretim yıllarında Anestezi Teknisyenliği bölümüne öğrenci alınmış, 2001-2002 eğitim öğretim yılından itibaren ebelik bölümüne dönüştürülerek 60 öğrenci kaydedilmiştir. 2002-2003 öğretim yılında 90, 2003-2004 öğretim yılında 24, 2004-2005 öğretim yılında 48 ebelik, 2005-2006 öğretim yılında ise Anestezi Teknisyenliği, Radyoloji Teknisyenliği, Laboratuvar Teknisyenliği ve Çevre Sağlığı Teknisyenliği bölümlerine 24'er öğrenci olmak üzere 96 öğrenci alınmıştır.

Okulumuz, Arifiye Mahallesi ilçe olunca 2008-2009 eğitim öğretim yılında Adapazarı İlçesi Camili Mahallesinde bulunan Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinin iki katına taşınmış eğitimini o yıl sözü edilen binada tamamlamıştır. 2009-2010 eğitim yılında ise 9 ve 10. sınıflara Sosyal Bilimler Lisesinde 11 ve 12. sınıflara Sakarya Lisesinde hizmet veren okulumuz 02.11.2009 tarihinde yeni yapılan ve halen eğitim hizmetini sürdürdüğü Alandüzündeki 16 derslikli binasına taşınmıştır.

Daha önce Sağlık Meslek Lisesi statüsünde olan okulumuz 2010-2011 öğretim yılından itibaren Anadolu Sağlık Meslek Lisesi statüsüne kavuşmuştur.

2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren okulumuzun adı 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişmiştir. Ayrıca Anestezi, Laboratuvar, Radyoloji, Hemşirelik Alanları da kaldırılmıştır.

2014-2015 eğitim öğretim yılında 9. sınıflar alan olmadan okulumuza kaydedilmiş olup 10. sınıfta Sağlık Hizmetleri Alanına geçiş yapacaklar, 11. sınıfta ise Ebe Yardımcılığı, Hemşire Yardımcılığı, Sağlık Bakım Teknisyenliği dallarından birine geçiş yapabileceklerdir. Anestezi, Laboratuvar, Radyoloji, Hemşirelik okumak isteyenler bu alanlarda yüksekokulda YGS 2 puanı ile girebilecekler.

Alanları:
 1. Radyoloji
 2. Anestezi
 3. Hemşirelik
 4. Tıbbı Labaratuvar
Vizyon Çağdaş eğitim metotlarını kullanarak Atatürk ilke ve inkılaplarına, anayasanın başlangıcında belirtilen Türk Milliyetçiliğine bağlı ahlak, ruh, beden ve zihin bakımından dengeli,sağlıklı gelişen kişiliğe ve karaktere, özgür ve bilimsel düşünceye, ufkunu aşmış dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişiliğin ve girişimciliğin kıymetini bilen, insanlığa karşı sorumlu olan yapıca, geliştirici sağlığı koruyan ıstırabı hafifleten kişiler yetiştirmektir.

Misyon Milli Eğitim genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak tüm insanlığa sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde yasa, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen yetki sorumlulukları kavramış, Lise düzeyinde bilgi beceri ve yetenek kazanmak toplumun her kesimini hoş görü içinde kucaklamak, sağlık hizmetlerinin eşit bir şekilde sürekliliğini sağlamak. Ahlaken, fikren ve bedenen gelişmiş kişiliğe sahip olmak. Sağlık ordusunun gelişmesine yardımcı olmak. Mesleki teknik , sosyal bilgi ve becerileri kazanma. Milli ve mesleki disiplinin gerektirdiği her türlü olgunluğu davranış haline getirmek. Tüm veli ve eğitim camiası ile işbirliği yapmak. Türk vatandaşının ve toplumun moralini ve mutluluğunu artırmak. Milli birlik ve bütünlük içinde ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek ve hızlandırmak, sonuçta Türk Milletini çağdaş uygarlığın yapıcı, geliştirici, seçkin birer üyesi yapmaktır...

 • Öğretmen :36
 • Öğrenci :547
 • Derslik :18
 • BT Sınıfı :1
 • Kütüphane :1
 • Atölye-İşlik :4
 • Spor Salonu :1
 • Öğretim Şekli :Tam Gün
 • Saatler Kışın: 08.30-16.40 Yazın: 08.45-17.10
 • BağlantıADSL (4 Mbit)
 • Ulaşım Toplu taşımada, Adapazarı ilçe merkezinde Ortagaraj´dan kalkan Alandüzü Özel Halk Otobüsleri ile Kazımpaşa üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Özel otoyla Karaman, Camili yeni yerleşim bölgesinden ulaşım sağlanmaktadır.
Adres

Alandüzü Mah. İbrahim Kaya Cad. No 1/3 54100 Adapazarı/SAKARYA

Telefon

264 329 33 33

Fax

264 329 33 30

web

http://sakaryaasml.meb.k12.tr

İlk yorumu siz yapın !
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Bu Okula Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Benzer Okullar

Bu sayfada yer alan 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.2021

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yorumları okuyabilir, 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taban puanı 2021

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız