Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Balıkesir / Karesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı ---
Okulun Taban Puanı 476.0746
Güncel Yüzdelik Dilimi 1.40
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız/Erkek
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Balıkesir ili Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ
Okulun Son Üç Yıllık Taban Puanı
Yüzdelik Dilim Bilgisi
Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 476.0746 1.40
2018 415.9160 1.42
2017 492.5877 1.24
Okulumuzun adı değişmiştir. 15 Temmuz kalkışmasında Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen hain saldırıda şehit olan hemşehrimiz Turgut SOLAK´ın ismi verilmiştir. Okulun ismi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi olarak değişmiştir.

TC Ziraat Bankası Balıkesir Fen Lisesi (ZBFL) veya kısaca Balıkesir Fen Lisesi, Balıkesir-Bursa Karayolunun 6. kilometresinde olup, Yeni Garaj'a 1 km. uzaklıktadır.

1991 yılında kurulmasına karar verilen okulun inşaatı 1994 yılına kadar devam etmiştir. Ancak ödenek yetersizliğinden dolayı yapımı yarıda kalmıştır. Sponsor arayışlarına girilmiş Ziraat Bankası'nın isim hakkı karşılığında yaptığı 25.000.00 TL. yardımıyla yapımı tamamlanmıştır Okul, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmıştır. 2019 Yılı Üniversite Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 33
 • Mühendislik Fakültesi 22
 • Diş Hekimliği Fakültesi 6
 • Mimarlık Fakültesi 2
 • Hukuk Fakültesi 2
 • Edebiyat Fakültesi 1
 • Fen Fakültesi 1
 • Veteriner Fakültesi 1
 • Hemşirelik Fakültesi 1
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1
 • Yönetim Bilimleri Fakültesi 1
2013 yılında 92 öğrenci mezun olmuş, Türkiye sıralamasında ilk 100 içinde 4 öğrenci, ilk 1000 içinde 17 öğrenci ve ilk 10.000 içinde 68 öğrenci yer almıştır.

2017 LYS Sonuçlarımız:

Sınava 108 öğrencimiz girmiştir.
 • İlk 500'de 7 öğrencimiz, 18 derecemiz,
 • İlk 1000'de 16 öğrencimiz, 48 derecemiz,
 • İlk 2000'de 21 öğrencimiz, 78 derecemiz,
 • İlk 5000'de 42 öğrencimiz, 182 derecemiz,
 • İlk 10000'de 59 öğrencimiz, 281 derecemiz,
 • İlk 20000'de 75 öğrencimiz, 366 derecemiz,bulunmaktadır.
2017 Yılı Üniversite Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 35
 • Diş Hekimliği Fakültesi 8
 • Mühendislik Fakültesi 35
 • Mimarlık 5
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2
 • Hukuk 3
2016 Yılı Üniversite Yerleştirme Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 36
 • Diş Hekimliği Fakültesi 8
 • Eczacılık 1
 • Mühendislik Fakültesi 19
 • Mimarlık 1
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1
 • Hukuk 4
 • Psikoloji 1
 • İlahiyat 1
Balıkesir Fen Lisesi'nde 17 sınıf halinde eğitim-öğretim devam etmektedir. Okulda birer adet basketbol, voleybol, futbol sahası ve tenis kordu bulunmaktadır. 2005 yılında yapılan çalışmalarla fizik, kimya ve Biyoloji laboratuvarları modern bir konuma ulaşmaya çalışılmıştır. Bunun yanında okulda 125kişilik şirin bir konferans salonu bulunmaktadır. Bir adet açık satranç sahası, 2 adet masa tenisi masası ve Okulun dışarısında bulunan üstü kapalı oturma alanı bulunmaktadır. Okulda turnuvalar düzenlenmektedir Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Sayın veli, değerli öğrenci; Öncelikle şuan bu yazıyı okumaya başladıysanız bu demektir ki, aileniz / çocuğunuz / kendiniz için bir arayış içerisindesinizdir. Çocuklar en değerli varlıklarımız. Onların için en iyisini düşünmek anne- babaların birincil görevi.

Ailelerin çocuklarının geleceği endişesiyle kayıt döneminde kararsız ve hassas davranması olağandır. Fakat mümkün mertebe bu süreci hızlı ve doğru değerlendirmeniz gerekmektedir. Şehit Turgut Solak Fen Lisesini tercih etme noktasındaki kararlılığınız sizlerin lehine olacaktır. Çünkü iyi bir lise eğitimi iyi bir üniversiteye, iyi bir üniversite de evlatlarınızı sağlam bir geleceğe hazırlayacaktır.

Değerli Veliler! Öğrencilerin resmi veya özel okula geçişini belirleyen ?Liseye Geçiş Sınavı? (LGS), Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP), 26 Haziran Salı günü açıklanacak.

Hepimiz eğitim-öğretim hayatımıza başladığımızdan beri birçok sınava girdik, birden çok değerlendirmeye tabii tutulduk. Ancak bu sınavlardan bazıları bizim için çok daha önemli. Çünkü bu sınavlar gelecek kariyerimiz ve mesleğimiz için seçici hatta yönlendirici sayılabilecek sınavlar. Örneğin geçtiğimiz aylarda yapılan LGS gibi? Bu sınavları en önemli yapan özellik ise tabii ki sınav sonucunda yapılan puanlamaya göre 8. Sınıftan mezun olan bir öğrencinin bu puana göre liseye yerleştirilmesi. Aslında mesele tam olarak da burada başlıyor. ?Puanım ile nereyi tercih etmeliyim??, ? Hangi liseyi seçersem bana daha çok şey kazandırır??, ?Hangi lise türünü seçmeliyim?? gibi birçok soru ve düşünce sizi sarmışsa tam olarak meselenin içerisindesiniz demektir.

Peki bu süreçte neler yapmalıyız? Neleri yapmamalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Özel Okul mu, Devlet Okulu mu? Tüm bu süreçte öğrenciler kadar anne ve babalara da büyük görevler düşüyor. Anne babaya düşen en büyük görev ise özel okul ile devlet okulu arasında tercih yapmak. Aslında bu, tüm lise seçimi sürecine yön verecek ve en önce verilmesi gereken kararlardan biri. Tabii ailenin ekonomik gelirini göz önünde bulundurarak vermesi gereken kararlardan. Bu karar verildikten sonra süreç daha hızlı devam edecektir.

Yeteneklerimin Farkında mıyım? Yetenek; kalıtımla gelen gizil güçlerin eğitim ve çevrenin etkisiyle geliştirilmiş kısmını ifade eder. O halde yetenek bize öğrencinin eğitimle neler kazanacağını, ilerideki yaşantısında neler yapacağını değil, neler yapabileceğini gösterir. Öğrencinin eğitimdeki başarısını önceden kestirmek için, eğitimin gerektirdiği yeteneklere ne ölçüde sahip olduğunu bilmemiz gerekir. Öğrenciye eğitim dalını ve mesleğini seçmesinde yardımcı olmak için, onun genel ve özel yetenekler yönünden durumunu, zayıf ve güçlü olduğu yönlerini bilmemiz gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi yeteneklerin meslek seçimini doğrudan etkilemesi lise seçimini de dolaylı olarak etkilediği anlamına gelir.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Hangi Okul? Seçeceğiniz okul da okulun türü de tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Balıkesir / Karesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesini seçmek hem sizi daha mutlu edecek hem de daha başarılı olabileceğiniz için kariyer adımlarınızı daha kolay çıkmanıza yardımcı olacaktır. Öğrencinin yetenekleri ile birlikte isteklerini de göz önünde bulundurarak kendisine en uygun tercihi yapması ve buna en uygun okulu seçmesidir.

Okulun Başarısı Lise tercihini dolaylı yoldan bir üniversite tercihi olarak da sayabiliriz. Bu yüzden tercih yaparken dikkat edeceğimiz unsurlar şu şekilde olabilir: Tercih etmeyi düşündüğünüz lisenin mezunlarının üniversiteye yerleşme oranları nasıl?, Bu oranın diğer okullara kıyasladığımızdaki üniversiteye yerleştirme oranı ne durumda?, En çok hangi dalda ve hangi üniversiteye yerleştirme yapılmış?, Bu yerleştirme oranları ve yerleştirme yapılan üniversiteler benim hedeflerimle benzerlik gösteriyor ya da örtüşüyor mu?. Bu ve benzeri soruları dikkate aldığımızda lise tercihimiz için seçeceğimiz yol daha sağlıklı olacak ve hedefimiz doğrultusunda doğru adımlar atmamızı sağlayacaktır. (2017 Yerleştirme Sonuçları)

Okul Hizmetleri ve Şartları Ders saatlerinin uygun saatlerde olduğu, hatta servis ve yemekhane hizmetinin bulunduğu bir okul bizi daha mutlu etmekle beraber bizim için okula gitmeyi bir eziyet haline getirmekten çıkaracaktır. Bu durum haftanın 5 günü olacağı için lise tercihi açısından önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. (Okuldan Görüntüler)

Eğitim Kadrosu İnsanlar doğdukları andan itibaren sürekli olarak bir şeyler öğrenir. Çocukların evlerinden sonra eğitim aldıkları yer okuldur. Aynı şekilde çocuğun anne ve babasından sonra eğitim aldığı kişi de öğretmendir. Öğretmenlik bu bakımdan öğrenci ve öğrencinin gelişimi için çok önemli bir role sahiptir. Yenilikçi, teknolojiyi iyi kullanabilen ve takip edebilen, iletişim becerilerine sahip, işini severek yapan, öğrenme ortamını düzenleyebilen, öğrencinin bilgiye ulaşmasını kolaylaştıran, öğrenene rehberlik edebilen öğretmenlerden oluşan bir eğitim kadrosuna sahip bir okulu tercih etmek iyi bir seçim olacaktır.

Yabancı Dil Günümüzde artık İngilizce dünya dili konumunda ve sadece İngilizce öğretmenlerinden beklenen bir yetenek değil. Ancak dil öğrenmek de o kadar basit değil. Bunun için yabancı dile önem veren, başarılı öğretmen kadrosuna sahip ve teknoloji ile eğitimi entegre olarak kullanabilen bir okulu seçmek bizim bu konuda diğerlerinden bir adım öne geçmemize yardımcı olur.

Teknoloji Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde eğitimi teknolojisiz düşünmek çok da doğru olmaz, ki zaten eğitim ile teknoloji arasında diyalektik bir ilişki bulunmaktadır. Teknoloji eğitim ile birlikte insanı, hatta tercihlerine de yön vermektedir. Bu nedenle tercihimiz 21. yy yetkinliklerine uygun olarak çağa ayak uyduran tercihler olmalıdır. Bu bizim tercih ettiğimiz yolda daha hızlı ilerlememizi sağlar. Bunun için eğitimle birlikte teknolojiyi de kendine görev edinmiş bir okulu seçmeliyiz. Böylece teknolojinin eğitim üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmış oluruz (Mekatronik Atölyesi)

Sosyal Olanaklar Sosyalleşmenin öğrencinin düşünme becerilerini geliştirdiği yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Aynı zamanda grupça yapılan etkinlikler çocuğun iletişim becerilerini geliştirmek ile birlikte öğrenciye grupla çalışma becerisi ve özgüven kazandırır. Akademik becerilerin yanında bu gibi beceriler de öğrenci ve öğrencinin gelişimi için oldukça önemlidir. 21. yüzyılın getirdiği yenilikler ile birlikte günümüzde girişimcilik ile ilgili pek çok seminer, etkinlik ve zirveler görüyoruz. Çağın getirdiği yeniliklere uygun olarak girişimci bir birey olmak için erkenden yola çıkmak istiyorsanız seçeceğiniz okulun kulüp etkinliklerine ya da sosyal faaliyetlerine bir göz atmanız iyi bir karar olabilir.

Çocuklarımızın her biri bizim için çok önemli. Bu yüzden asıl olan kendilerini mutlu hissettikleri yerde istedikleri işleri yapmaları? Burada anne babalara düşen en büyük görev ise çocuklarına iyi bir rehber, bir yol gösterici olmak olacaktır.

Amacımız; öğrencilerimizin, Bireysel niteliklerini dikkate alarak öğrenmelerini, Çevresi ile iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını, Olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini, Çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını, Gelişen teknolojiyi izleyip kullanabilmelerini, Liderlik özelliklerinin yanı sıra işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını sağlamaktır.

Doğru Tercih İyi Bir Lise, İyi Lise Sağlam Bir Gelecek

ŞEHİT TURGUT SOLAK FEN LİSESİ ailesi olarak kendimizi anlatmak için MARKAMIZ yeter diye düşünüyoruz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Kalitemiz güvencemizdir.

Mutlu bir lise hayatı, sağlam bir gelecek istiyorsanız ailemizde size de yer olacaktır.
 • Öğretmen : 40
 • Rehber Öğretmen : 1
 • Öğrenci : 511
 • Resim Sınıfı : 1
 • Müzik Sınıfı : 1
 • Derslik : 23
 • BT Sınıfı : 1
 • Misafirhane : 0
 • Kütüphane : 1
 • Fen Laboratuvarı: 3
 • Hazırlık Sınıfı : 0
 • Konferans Salonu : 1
 • Atölye-İşlik : 1
 • Spor Salonu : 1
 • Öğretim Şekli : Tekli Öğretim
 • Kantin: 1
 • Yemekhane : 1
 • Revir : 1
 • Bahçe : 1
 • Saatler : 08.30-15.50
 • Bağlantı : ADSL (16 Mbit ve üzeri)
 • Yabancı Dil : İngilizce
 • Lojman : Sayısı:0
 • Yerleşim Yeri : İbirler Mh. Tavşantepe Sk. No16/A Karesi Balıkesir
 • İl /İlçe Merkezine Uzaklık : İl merkezine 17 km.
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Tel 0 266 246 3816
 • Fax 0 266 246 3817
İbirler Mh. Tavşantepe Sk. No16/A Karesi Balıkesir
  http://balkesfen.meb.k12.tr
Bu okula 35 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.

Tanıtım Kartı

İl Balıkesir
İlçe Karesi
Tel 0 266 246 3816
Fax 0 266 246 3817
Web http://balkesfen.meb.k12.tr
Adres:

İbirler Mh. Tavşantepe Sk. No16/A Karesi Balıkesir

 • Geç gelme birinci ders saa için belirlenen süre ile sınırlıdır. Ancak her beş defa geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.
 • Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaşrılarak veli ve öğrencilere duyurulur.
 • Günlük toplam ders saanin 2/3 ü ve daha fazlasına gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğim ve araşrma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerekren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaşrma yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım alna alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaşrma/bütünleşrme yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır

Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir

 • 85,00 - 100 > Pekiyi
 • 70,00 - 84,99 > İyi
 • 60,00 - 69,99 > Orta
 • 50,00 - 59,99 > Geçer
 • 0 - 49,99 > Başarısız

Öğrencinin yılsonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının bu derslerin haalık ders saatleri toplamına bölümüyle elde edilen puandır. Naklen gelen öğrencilerin yılsonu başarı puanı hesaplanırken yeni oluşacak haalık ders saa sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanı hesaplanırken bölme işlemi, virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;

 • İki dönem puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70
 • İşletmelerde beceri eğimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

 • Tüm derslerden başarılı olan,
 • Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
 • Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıa başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haası, ikinci dönemin ilk haası ile son iki haası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarandan yapılır. Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde haa içerisinde yapılacak şekilde planlanır. Gerekğinde cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilir.

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sını hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek mesleki eğim merkezine, Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır. Mesleki eğim merkezinde öğrenim görenlerden ikinci defa sınıf tekrar etme durumuna düşen öğrencilerin kayıtları Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine yapılır.

Okuldan mezun olamayan 12 nci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilir. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğrem yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir. Ustalık sınavında başarısız olan öğrenciler beceri sınavı esaslarına göre sorumluluk sınavlarına alınır. Bu sınavlar sonunda da başarısız olan öğrencilerin öğrem yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır

16
Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi
 • Edremit/Balıkesir
16
Enerjisa Bandırma Fen Lisesi
 • Bandırma/Balıkesir
35
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Karesi/Balıkesir

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi yorumları okuayabilir, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum