Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
  Ekle
 • 37
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı ---
Okulun Taban Puanı 453.8177
Güncel Yüzdelik Dilimi 1.47
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız/Erkek
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Bilgi Ekle SSS

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Balıkesir ili Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında 2021 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

(İlk yerleştirme sonuçlarına ait verilerdir.)

Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2020 453.8177 1.47
2019 476.0746 1.40
2018 415.9160 1.42
2017 492.5877 1.24
2016 489.8417 0.79
Okulumuzun adı değişmiştir. 15 Temmuz kalkışmasında Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen hain saldırıda şehit olan hemşehrimiz Turgut SOLAK´ın ismi verilmiştir. Okulun ismi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi olarak değişmiştir.

TC Ziraat Bankası Balıkesir Fen Lisesi (ZBFL) veya kısaca Balıkesir Fen Lisesi, Balıkesir-Bursa Karayolunun 6. kilometresinde olup, Yeni Garaj'a 1 km. uzaklıktadır.

1991 yılında kurulmasına karar verilen okulun inşaatı 1994 yılına kadar devam etmiştir. Ancak ödenek yetersizliğinden dolayı yapımı yarıda kalmıştır. Sponsor arayışlarına girilmiş Ziraat Bankası'nın isim hakkı karşılığında yaptığı 25.000.00 TL. yardımıyla yapımı tamamlanmıştır Okul, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmıştır. Balıkesir Fen Lisesi'nde 17 sınıf halinde eğitim-öğretim devam etmektedir. Okulda birer adet basketbol, voleybol, futbol sahası ve tenis kordu bulunmaktadır. 2005 yılında yapılan çalışmalarla fizik, kimya ve Biyoloji laboratuvarları modern bir konuma ulaşmaya çalışılmıştır. Bunun yanında okulda 125kişilik şirin bir konferans salonu bulunmaktadır. Bir adet açık satranç sahası, 2 adet masa tenisi masası ve Okulun dışarısında bulunan üstü kapalı oturma alanı bulunmaktadır. Okulda turnuvalar düzenlenmektedir Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Sayın veli, değerli öğrenci; Öncelikle şuan bu yazıyı okumaya başladıysanız bu demektir ki, aileniz / çocuğunuz / kendiniz için bir arayış içerisindesinizdir. Çocuklar en değerli varlıklarımız. Onların için en iyisini düşünmek anne- babaların birincil görevi.

Ailelerin çocuklarının geleceği endişesiyle kayıt döneminde kararsız ve hassas davranması olağandır. Fakat mümkün mertebe bu süreci hızlı ve doğru değerlendirmeniz gerekmektedir. Şehit Turgut Solak Fen Lisesini tercih etme noktasındaki kararlılığınız sizlerin lehine olacaktır. Çünkü iyi bir lise eğitimi iyi bir üniversiteye, iyi bir üniversite de evlatlarınızı sağlam bir geleceğe hazırlayacaktır.

Değerli Veliler! Öğrencilerin resmi veya özel okula geçişini belirleyen ?Liseye Geçiş Sınavı? (LGS), Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP), 26 Haziran Salı günü açıklanacak.

Hepimiz eğitim-öğretim hayatımıza başladığımızdan beri birçok sınava girdik, birden çok değerlendirmeye tabii tutulduk. Ancak bu sınavlardan bazıları bizim için çok daha önemli. Çünkü bu sınavlar gelecek kariyerimiz ve mesleğimiz için seçici hatta yönlendirici sayılabilecek sınavlar. Örneğin geçtiğimiz aylarda yapılan LGS gibi? Bu sınavları en önemli yapan özellik ise tabii ki sınav sonucunda yapılan puanlamaya göre 8. Sınıftan mezun olan bir öğrencinin bu puana göre liseye yerleştirilmesi. Aslında mesele tam olarak da burada başlıyor. ?Puanım ile nereyi tercih etmeliyim??, ? Hangi liseyi seçersem bana daha çok şey kazandırır??, ?Hangi lise türünü seçmeliyim?? gibi birçok soru ve düşünce sizi sarmışsa tam olarak meselenin içerisindesiniz demektir.

Peki bu süreçte neler yapmalıyız? Neleri yapmamalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Özel Okul mu, Devlet Okulu mu? Tüm bu süreçte öğrenciler kadar anne ve babalara da büyük görevler düşüyor. Anne babaya düşen en büyük görev ise özel okul ile devlet okulu arasında tercih yapmak. Aslında bu, tüm lise seçimi sürecine yön verecek ve en önce verilmesi gereken kararlardan biri. Tabii ailenin ekonomik gelirini göz önünde bulundurarak vermesi gereken kararlardan. Bu karar verildikten sonra süreç daha hızlı devam edecektir.

Yeteneklerimin Farkında mıyım? Yetenek; kalıtımla gelen gizil güçlerin eğitim ve çevrenin etkisiyle geliştirilmiş kısmını ifade eder. O halde yetenek bize öğrencinin eğitimle neler kazanacağını, ilerideki yaşantısında neler yapacağını değil, neler yapabileceğini gösterir. Öğrencinin eğitimdeki başarısını önceden kestirmek için, eğitimin gerektirdiği yeteneklere ne ölçüde sahip olduğunu bilmemiz gerekir. Öğrenciye eğitim dalını ve mesleğini seçmesinde yardımcı olmak için, onun genel ve özel yetenekler yönünden durumunu, zayıf ve güçlü olduğu yönlerini bilmemiz gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi yeteneklerin meslek seçimini doğrudan etkilemesi lise seçimini de dolaylı olarak etkilediği anlamına gelir.

Hangi Okul? Seçeceğiniz okul da okulun türü de tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Balıkesir / Karesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesini seçmek hem sizi daha mutlu edecek hem de daha başarılı olabileceğiniz için kariyer adımlarınızı daha kolay çıkmanıza yardımcı olacaktır. Öğrencinin yetenekleri ile birlikte isteklerini de göz önünde bulundurarak kendisine en uygun tercihi yapması ve buna en uygun okulu seçmesidir.

Okulun Başarısı Lise tercihini dolaylı yoldan bir üniversite tercihi olarak da sayabiliriz. Bu yüzden tercih yaparken dikkat edeceğimiz unsurlar şu şekilde olabilir: Tercih etmeyi düşündüğünüz lisenin mezunlarının üniversiteye yerleşme oranları nasıl?, Bu oranın diğer okullara kıyasladığımızdaki üniversiteye yerleştirme oranı ne durumda?, En çok hangi dalda ve hangi üniversiteye yerleştirme yapılmış?, Bu yerleştirme oranları ve yerleştirme yapılan üniversiteler benim hedeflerimle benzerlik gösteriyor ya da örtüşüyor mu?. Bu ve benzeri soruları dikkate aldığımızda lise tercihimiz için seçeceğimiz yol daha sağlıklı olacak ve hedefimiz doğrultusunda doğru adımlar atmamızı sağlayacaktır. (2017 Yerleştirme Sonuçları)

Okul Hizmetleri ve Şartları Ders saatlerinin uygun saatlerde olduğu, hatta servis ve yemekhane hizmetinin bulunduğu bir okul bizi daha mutlu etmekle beraber bizim için okula gitmeyi bir eziyet haline getirmekten çıkaracaktır. Bu durum haftanın 5 günü olacağı için lise tercihi açısından önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. (Okuldan Görüntüler)

Eğitim Kadrosu İnsanlar doğdukları andan itibaren sürekli olarak bir şeyler öğrenir. Çocukların evlerinden sonra eğitim aldıkları yer okuldur. Aynı şekilde çocuğun anne ve babasından sonra eğitim aldığı kişi de öğretmendir. Öğretmenlik bu bakımdan öğrenci ve öğrencinin gelişimi için çok önemli bir role sahiptir. Yenilikçi, teknolojiyi iyi kullanabilen ve takip edebilen, iletişim becerilerine sahip, işini severek yapan, öğrenme ortamını düzenleyebilen, öğrencinin bilgiye ulaşmasını kolaylaştıran, öğrenene rehberlik edebilen öğretmenlerden oluşan bir eğitim kadrosuna sahip bir okulu tercih etmek iyi bir seçim olacaktır.

Yabancı Dil Günümüzde artık İngilizce dünya dili konumunda ve sadece İngilizce öğretmenlerinden beklenen bir yetenek değil. Ancak dil öğrenmek de o kadar basit değil. Bunun için yabancı dile önem veren, başarılı öğretmen kadrosuna sahip ve teknoloji ile eğitimi entegre olarak kullanabilen bir okulu seçmek bizim bu konuda diğerlerinden bir adım öne geçmemize yardımcı olur.

Teknoloji Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde eğitimi teknolojisiz düşünmek çok da doğru olmaz, ki zaten eğitim ile teknoloji arasında diyalektik bir ilişki bulunmaktadır. Teknoloji eğitim ile birlikte insanı, hatta tercihlerine de yön vermektedir. Bu nedenle tercihimiz 21. yy yetkinliklerine uygun olarak çağa ayak uyduran tercihler olmalıdır. Bu bizim tercih ettiğimiz yolda daha hızlı ilerlememizi sağlar. Bunun için eğitimle birlikte teknolojiyi de kendine görev edinmiş bir okulu seçmeliyiz. Böylece teknolojinin eğitim üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmış oluruz (Mekatronik Atölyesi)

Sosyal Olanaklar Sosyalleşmenin öğrencinin düşünme becerilerini geliştirdiği yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Aynı zamanda grupça yapılan etkinlikler çocuğun iletişim becerilerini geliştirmek ile birlikte öğrenciye grupla çalışma becerisi ve özgüven kazandırır. Akademik becerilerin yanında bu gibi beceriler de öğrenci ve öğrencinin gelişimi için oldukça önemlidir. 21. yüzyılın getirdiği yenilikler ile birlikte günümüzde girişimcilik ile ilgili pek çok seminer, etkinlik ve zirveler görüyoruz. Çağın getirdiği yeniliklere uygun olarak girişimci bir birey olmak için erkenden yola çıkmak istiyorsanız seçeceğiniz okulun kulüp etkinliklerine ya da sosyal faaliyetlerine bir göz atmanız iyi bir karar olabilir.

Çocuklarımızın her biri bizim için çok önemli. Bu yüzden asıl olan kendilerini mutlu hissettikleri yerde istedikleri işleri yapmaları? Burada anne babalara düşen en büyük görev ise çocuklarına iyi bir rehber, bir yol gösterici olmak olacaktır.

Amacımız; öğrencilerimizin, Bireysel niteliklerini dikkate alarak öğrenmelerini, Çevresi ile iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını, Olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini, Çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını, Gelişen teknolojiyi izleyip kullanabilmelerini, Liderlik özelliklerinin yanı sıra işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını sağlamaktır.

Doğru Tercih İyi Bir Lise, İyi Lise Sağlam Bir Gelecek

ŞEHİT TURGUT SOLAK FEN LİSESİ ailesi olarak kendimizi anlatmak için MARKAMIZ yeter diye düşünüyoruz.

Kalitemiz güvencemizdir.

Mutlu bir lise hayatı, sağlam bir gelecek istiyorsanız ailemizde size de yer olacaktır. 2019 Yılı Üniversite Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 33
 • Mühendislik Fakültesi 22
 • Diş Hekimliği Fakültesi 6
 • Mimarlık Fakültesi 2
 • Hukuk Fakültesi 2
 • Edebiyat Fakültesi 1
 • Fen Fakültesi 1
 • Veteriner Fakültesi 1
 • Hemşirelik Fakültesi 1
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1
 • Yönetim Bilimleri Fakültesi 1
2013 yılında 92 öğrenci mezun olmuş, Türkiye sıralamasında ilk 100 içinde 4 öğrenci, ilk 1000 içinde 17 öğrenci ve ilk 10.000 içinde 68 öğrenci yer almıştır.

2017 LYS Sonuçlarımız:

Sınava 108 öğrencimiz girmiştir.
 • İlk 500'de 7 öğrencimiz, 18 derecemiz,
 • İlk 1000'de 16 öğrencimiz, 48 derecemiz,
 • İlk 2000'de 21 öğrencimiz, 78 derecemiz,
 • İlk 5000'de 42 öğrencimiz, 182 derecemiz,
 • İlk 10000'de 59 öğrencimiz, 281 derecemiz,
 • İlk 20000'de 75 öğrencimiz, 366 derecemiz,bulunmaktadır.
2017 Yılı Üniversite Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 35
 • Diş Hekimliği Fakültesi 8
 • Mühendislik Fakültesi 35
 • Mimarlık 5
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2
 • Hukuk 3
2016 Yılı Üniversite Yerleştirme Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 36
 • Diş Hekimliği Fakültesi 8
 • Eczacılık 1
 • Mühendislik Fakültesi 19
 • Mimarlık 1
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1
 • Hukuk 4
 • Psikoloji 1
 • İlahiyat 1
 • Öğretmen : 40
 • Rehber Öğretmen : 1
 • Öğrenci : 511
 • Resim Sınıfı : 1
 • Müzik Sınıfı : 1
 • Derslik : 23
 • BT Sınıfı : 1
 • Misafirhane : 0
 • Kütüphane : 1
 • Fen Laboratuvarı: 3
 • Hazırlık Sınıfı : 0
 • Konferans Salonu : 1
 • Atölye-İşlik : 1
 • Spor Salonu : 1
 • Öğretim Şekli : Tekli Öğretim
 • Kantin: 1
 • Yemekhane : 1
 • Revir : 1
 • Bahçe : 1
 • Saatler : 08.30-15.50
 • Bağlantı : ADSL (16 Mbit ve üzeri)
 • Yabancı Dil : İngilizce
 • Lojman : Sayısı:0
 • Yerleşim Yeri : İbirler Mh. Tavşantepe Sk. No16/A Karesi Balıkesir
 • İl /İlçe Merkezine Uzaklık : İl merkezine 17 km.
Şehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen LisesiŞehit Turgut Solak Fen Lisesi
Adres

İbirler Mh. Tavşantepe Sk. No16/A Karesi Balıkesir

Telefon

0 266 246 3816

Fax

0 266 246 3817

web

http://balkesfen.meb.k12.tr

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi ile ilgili 37 yorum yapıldı. Bir incelemede bulunarak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Bu Okula Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Şehit Turgut Solak Fen Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Benzer Okullar

Bu sayfada yer alan Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.2021

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi yorumları okuyabilir, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı 2021

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız