Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Balıkesir / Karesi

Hesapla
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Ekle
Ekle
56
Yorum

Beğen

Yerleştirme Şekli Sınavlı
Taban Puanı 471.7366
Yüzdelik Dilim 2.64 (Tahmini)
Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız/Erkek
Eğitim Süresi 4 Yıl
Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu?
Proje Okulu mu?
Yorum Ekle/Oku LGS Puanı Hesapla
Bu Lise Bir Proje Okuludur.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Balıkesir ili Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi 2024-2025 eğitim öğretim yılı için 2024 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa LGS Puanı ile öğrenci alacak. (*) Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı 471.7366 tahmini yüzdelik dilimi 2.64.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2023 471.7366 2.64
2022 445.8125 3.29
2021 433.9706 2.09
2020 453.8177 1.47
2019 476.0746 1.40
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilim bilgisidir.
İlk yerleştirme verileridir.
Son 5 Yıllık Kontenjan Bilgisi
2024
0
2023
128
2022
150
2021
150
2020
180
Okulumuzun adı değişmiştir. 15 Temmuz kalkışmasında Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen hain saldırıda şehit olan hemşehrimiz Turgut SOLAK´ın ismi verilmiştir. Okulun ismi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi olarak değişmiştir.

TC Ziraat Bankası Balıkesir Fen Lisesi (ZBFL) veya kısaca Balıkesir Fen Lisesi, Balıkesir-Bursa Karayolunun 6. kilometresinde olup, Yeni Garaj'a 1 km. uzaklıktadır.

1991 yılında kurulmasına karar verilen okulun inşaatı 1994 yılına kadar devam etmiştir. Ancak ödenek yetersizliğinden dolayı yapımı yarıda kalmıştır. Sponsor arayışlarına girilmiş Ziraat Bankası'nın isim hakkı karşılığında yaptığı 25.000.00 TL. yardımıyla yapımı tamamlanmıştır Okul, 1996-1997 eğitim-öğretim yılında, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmıştır. Balıkesir Fen Lisesi'nde 17 sınıf halinde eğitim-öğretim devam etmektedir. Okulda birer adet basketbol, voleybol, futbol sahası ve tenis kordu bulunmaktadır. 2005 yılında yapılan çalışmalarla fizik, kimya ve Biyoloji laboratuvarları modern bir konuma ulaşmaya çalışılmıştır. Bunun yanında okulda 125kişilik şirin bir konferans salonu bulunmaktadır. Bir adet açık satranç sahası, 2 adet masa tenisi masası ve Okulun dışarısında bulunan üstü kapalı oturma alanı bulunmaktadır. Okulda turnuvalar düzenlenmektedir Sayın veli, değerli öğrenci; Öncelikle şuan bu yazıyı okumaya başladıysanız bu demektir ki, aileniz / çocuğunuz / kendiniz için bir arayış içerisindesinizdir. Çocuklar en değerli varlıklarımız. Onların için en iyisini düşünmek anne- babaların birincil görevi.

Ailelerin çocuklarının geleceği endişesiyle kayıt döneminde kararsız ve hassas davranması olağandır. Fakat mümkün mertebe bu süreci hızlı ve doğru değerlendirmeniz gerekmektedir. Şehit Turgut Solak Fen Lisesini tercih etme noktasındaki kararlılığınız sizlerin lehine olacaktır. Çünkü iyi bir lise eğitimi iyi bir üniversiteye, iyi bir üniversite de evlatlarınızı sağlam bir geleceğe hazırlayacaktır.

Değerli Veliler! Öğrencilerin resmi veya özel okula geçişini belirleyen ?Liseye Geçiş Sınavı? (LGS), Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP), 26 Haziran Salı günü açıklanacak.

Hepimiz eğitim-öğretim hayatımıza başladığımızdan beri birçok sınava girdik, birden çok değerlendirmeye tabii tutulduk. Ancak bu sınavlardan bazıları bizim için çok daha önemli. Çünkü bu sınavlar gelecek kariyerimiz ve mesleğimiz için seçici hatta yönlendirici sayılabilecek sınavlar. Örneğin geçtiğimiz aylarda yapılan LGS gibi? Bu sınavları en önemli yapan özellik ise tabii ki sınav sonucunda yapılan puanlamaya göre 8. Sınıftan mezun olan bir öğrencinin bu puana göre liseye yerleştirilmesi. Aslında mesele tam olarak da burada başlıyor. ?Puanım ile nereyi tercih etmeliyim??, ? Hangi liseyi seçersem bana daha çok şey kazandırır??, ?Hangi lise türünü seçmeliyim?? gibi birçok soru ve düşünce sizi sarmışsa tam olarak meselenin içerisindesiniz demektir.

Peki bu süreçte neler yapmalıyız? Neleri yapmamalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Özel Okul mu, Devlet Okulu mu? Tüm bu süreçte öğrenciler kadar anne ve babalara da büyük görevler düşüyor. Anne babaya düşen en büyük görev ise özel okul ile devlet okulu arasında tercih yapmak. Aslında bu, tüm lise seçimi sürecine yön verecek ve en önce verilmesi gereken kararlardan biri. Tabii ailenin ekonomik gelirini göz önünde bulundurarak vermesi gereken kararlardan. Bu karar verildikten sonra süreç daha hızlı devam edecektir.

Yeteneklerimin Farkında mıyım? Yetenek; kalıtımla gelen gizil güçlerin eğitim ve çevrenin etkisiyle geliştirilmiş kısmını ifade eder. O halde yetenek bize öğrencinin eğitimle neler kazanacağını, ilerideki yaşantısında neler yapacağını değil, neler yapabileceğini gösterir. Öğrencinin eğitimdeki başarısını önceden kestirmek için, eğitimin gerektirdiği yeteneklere ne ölçüde sahip olduğunu bilmemiz gerekir. Öğrenciye eğitim dalını ve mesleğini seçmesinde yardımcı olmak için, onun genel ve özel yetenekler yönünden durumunu, zayıf ve güçlü olduğu yönlerini bilmemiz gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi yeteneklerin meslek seçimini doğrudan etkilemesi lise seçimini de dolaylı olarak etkilediği anlamına gelir.

Hangi Okul? Seçeceğiniz okul da okulun türü de tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Balıkesir / Karesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesini seçmek hem sizi daha mutlu edecek hem de daha başarılı olabileceğiniz için kariyer adımlarınızı daha kolay çıkmanıza yardımcı olacaktır. Öğrencinin yetenekleri ile birlikte isteklerini de göz önünde bulundurarak kendisine en uygun tercihi yapması ve buna en uygun okulu seçmesidir.

Okulun Başarısı Lise tercihini dolaylı yoldan bir üniversite tercihi olarak da sayabiliriz. Bu yüzden tercih yaparken dikkat edeceğimiz unsurlar şu şekilde olabilir: Tercih etmeyi düşündüğünüz lisenin mezunlarının üniversiteye yerleşme oranları nasıl?, Bu oranın diğer okullara kıyasladığımızdaki üniversiteye yerleştirme oranı ne durumda?, En çok hangi dalda ve hangi üniversiteye yerleştirme yapılmış?, Bu yerleştirme oranları ve yerleştirme yapılan üniversiteler benim hedeflerimle benzerlik gösteriyor ya da örtüşüyor mu?. Bu ve benzeri soruları dikkate aldığımızda lise tercihimiz için seçeceğimiz yol daha sağlıklı olacak ve hedefimiz doğrultusunda doğru adımlar atmamızı sağlayacaktır. (2017 Yerleştirme Sonuçları)

Okul Hizmetleri ve Şartları Ders saatlerinin uygun saatlerde olduğu, hatta servis ve yemekhane hizmetinin bulunduğu bir okul bizi daha mutlu etmekle beraber bizim için okula gitmeyi bir eziyet haline getirmekten çıkaracaktır. Bu durum haftanın 5 günü olacağı için lise tercihi açısından önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. (Okuldan Görüntüler)

Eğitim Kadrosu İnsanlar doğdukları andan itibaren sürekli olarak bir şeyler öğrenir. Çocukların evlerinden sonra eğitim aldıkları yer okuldur. Aynı şekilde çocuğun anne ve babasından sonra eğitim aldığı kişi de öğretmendir. Öğretmenlik bu bakımdan öğrenci ve öğrencinin gelişimi için çok önemli bir role sahiptir. Yenilikçi, teknolojiyi iyi kullanabilen ve takip edebilen, iletişim becerilerine sahip, işini severek yapan, öğrenme ortamını düzenleyebilen, öğrencinin bilgiye ulaşmasını kolaylaştıran, öğrenene rehberlik edebilen öğretmenlerden oluşan bir eğitim kadrosuna sahip bir okulu tercih etmek iyi bir seçim olacaktır.

Yabancı Dil Günümüzde artık İngilizce dünya dili konumunda ve sadece İngilizce öğretmenlerinden beklenen bir yetenek değil. Ancak dil öğrenmek de o kadar basit değil. Bunun için yabancı dile önem veren, başarılı öğretmen kadrosuna sahip ve teknoloji ile eğitimi entegre olarak kullanabilen bir okulu seçmek bizim bu konuda diğerlerinden bir adım öne geçmemize yardımcı olur.

Teknoloji Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde eğitimi teknolojisiz düşünmek çok da doğru olmaz, ki zaten eğitim ile teknoloji arasında diyalektik bir ilişki bulunmaktadır. Teknoloji eğitim ile birlikte insanı, hatta tercihlerine de yön vermektedir. Bu nedenle tercihimiz 21. yy yetkinliklerine uygun olarak çağa ayak uyduran tercihler olmalıdır. Bu bizim tercih ettiğimiz yolda daha hızlı ilerlememizi sağlar. Bunun için eğitimle birlikte teknolojiyi de kendine görev edinmiş bir okulu seçmeliyiz. Böylece teknolojinin eğitim üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmış oluruz (Mekatronik Atölyesi)

Sosyal Olanaklar Sosyalleşmenin öğrencinin düşünme becerilerini geliştirdiği yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Aynı zamanda grupça yapılan etkinlikler çocuğun iletişim becerilerini geliştirmek ile birlikte öğrenciye grupla çalışma becerisi ve özgüven kazandırır. Akademik becerilerin yanında bu gibi beceriler de öğrenci ve öğrencinin gelişimi için oldukça önemlidir. 21. yüzyılın getirdiği yenilikler ile birlikte günümüzde girişimcilik ile ilgili pek çok seminer, etkinlik ve zirveler görüyoruz. Çağın getirdiği yeniliklere uygun olarak girişimci bir birey olmak için erkenden yola çıkmak istiyorsanız seçeceğiniz okulun kulüp etkinliklerine ya da sosyal faaliyetlerine bir göz atmanız iyi bir karar olabilir.

Çocuklarımızın her biri bizim için çok önemli. Bu yüzden asıl olan kendilerini mutlu hissettikleri yerde istedikleri işleri yapmaları? Burada anne babalara düşen en büyük görev ise çocuklarına iyi bir rehber, bir yol gösterici olmak olacaktır.

Amacımız; öğrencilerimizin, Bireysel niteliklerini dikkate alarak öğrenmelerini, Çevresi ile iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını, Olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini, Çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını, Gelişen teknolojiyi izleyip kullanabilmelerini, Liderlik özelliklerinin yanı sıra işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını sağlamaktır.

Doğru Tercih İyi Bir Lise, İyi Lise Sağlam Bir Gelecek

ŞEHİT TURGUT SOLAK FEN LİSESİ ailesi olarak kendimizi anlatmak için MARKAMIZ yeter diye düşünüyoruz.

Kalitemiz güvencemizdir.

Mutlu bir lise hayatı, sağlam bir gelecek istiyorsanız ailemizde size de yer olacaktır.
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin üniversite başarı durumunlarını yıllara göre güncellemeya devam ediyoruz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin YKS başarı tablosu ile TYT başarı durumu hakkındaki bilgilere aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.
Yıllara Göre Şehit Turgut Solak Fen Lisesi YKS Başarı Tablosu
2023 Başarı Durumu 2022 Başarı Durumu
2021 Başarı Durumu 2020 Başarı Durumu
2019 Başarı Durumu 2018 Başarı Durumu
2017 Başarı Durumu 2017 Başarı Durumu
2019 Yılı Üniversite Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 33
 • Mühendislik Fakültesi 22
 • Diş Hekimliği Fakültesi 6
 • Mimarlık Fakültesi 2
 • Hukuk Fakültesi 2
 • Edebiyat Fakültesi 1
 • Fen Fakültesi 1
 • Veteriner Fakültesi 1
 • Hemşirelik Fakültesi 1
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1
 • Yönetim Bilimleri Fakültesi 1
2017 Yılı Üniversite Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 35
 • Diş Hekimliği Fakültesi 8
 • Mühendislik Fakültesi 35
 • Mimarlık 5
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2
 • Hukuk 3
2016 Yılı Üniversite Yerleştirme Başarı Analizi
 • Tıp Fakültesi 36
 • Diş Hekimliği Fakültesi 8
 • Eczacılık 1
 • Mühendislik Fakültesi 19
 • Mimarlık 1
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1
 • Hukuk 4
 • Psikoloji 1
 • İlahiyat 1

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'ne nakil almayı planlıyorsanız Şehit Turgut Solak Fen Lisesi 9.10.11.12. sınıf boş kontenjan bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nakil ve geçiş başvurusu, dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere, yılsonu sınıf atlatma işlemleri tamamlandıktan sonraki ilk iş gününden ekim ayının sonuna kadar ve ikinci dönemin başlangıcından şubat ayının sonuna kadar haftalık, diğer zamanlarda ise aylık yapılır.

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır. Daha Fazlası için buraya tıklayınız.

Okulun Görselleri
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Balıkesir
  İl
 • Karesi
  İlçe

Adres: İbirler Mh. Tavşantepe Sk. No16/A Karesi Balıkesir

Tel: 0 266 246 3816

Fax: 0 266 246 3817

web: http://balkesfen.meb.k12.tr

 • Bu okulda okuyor veya mezun musunuz?
 • Bu okulun velisi misiniz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi ile ilgili 56 yorum yapıldı. Bir yorum ekleyerek bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.

Merhaba edremitten servis imkanı var mı

2024-02-13 12:44:48

Merhaba ben 9.sınıfım bu okula nakil aldırmayı düşünüyorum Yurtta kalıcam odalar kaç kişi, ders çalışma nasıl ve odalar saat kaçta ışığı kapatıp yatıyor? Sizce 9.sınıf öğretmenleri nasıl? Ve 1.dönem yazılıları kaç geliyor?
Lütfen o okulda şuanda 9. olanlar cevaplasın.

2023-11-21 20:47:41

İngilizceden başka yabancı dil var mı

2023-07-21 18:32:09

Bu okulu tercih etmek istiyorum.Kayıt çekme sebepleri ne acaba?

2023-07-06 15:21:55
Reklam

arkadaslar bandirmadan gelmeye deger mi

2023-06-27 21:29:38

Merhaba bu okul sizce nasıl? Validebağ Fen lisesi mi yoksa Şehit Turgut Solak mı daha iyidir?
Pansiyonu nasıl rahat güzel mi?

2023-06-26 19:33:26

Merhaba ben bu okula gelmeyi istiyorum fakat biraz kararsızım nasıl bir okul acaba okula gidenlerden fikir almak istiyorum

2023-06-03 15:13:45

isa hoca bu okulun gerek kisiligi gerek sempatikligi ile en iyi oldugunu dusundugum insanidir. muthis biridir bi derdiniz sikintiniz oldugunda hic cekinmeden danisin adeta bi terapisttir (psikoloji okudum ben diyenlerden iyidir bu konuda :) okula da giderseniz bu yaziyi gosterin hocam almancayi degil ama sizi cok seviyorum.

2022-07-21 01:44:35

Merhaba, Oğlum bu sene 10. sınıfa geçti ikinci yılımız. Malüm pandemi corona derken uzaktan eğitimden çok da istifade edemedik diye düşünüyorum. Ancak Jaeyy katılıyorum öğretmenlerimiz ellerinden gelenin fazlasını yaptığını düşünüyorum. Bu sene için başta 12 ler olmak üzere her sınıf düzeyinde DYK kurslarının acilen açılması bu konuda Okul yönetiminin önemle üzerinde durması gerektiğini düşünüyorum.

2021-07-05 08:44:23
BENZER OKULLAR
Yorum 56

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 7

Burhaniye Kuvâ-Yı Milliye Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 57

Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 31

Enerjisa Bandırma Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 1

Gönen Ömer Seyfettin Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Eğitimin İçinden...
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi kaç puan 2024 471.7366
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi kaç kişi alıyor? Son 5 yıllık kontenjan bilgisi yukarıda belirtildi.
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi özel mi? Hayır. Bu lise devlet okuludur.
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi sınavla mı öğrenci alıyor? Evet. Sınavla öğrenci alan proje okuludur.
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Yatılı mı? Kız ve Erkek Pansiyonu Var.
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nde hazırlık var mı? Hayır. Eğitim süresi 4 yıldır.
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi yabancı dili hangisi? İngilizce
 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Şehit Turgut Solak Fen Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Kaynaklar:Bu sayfada yer alan Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tanıtım bölümünde kullanılan tüm bilgiler, okulun resmi web sitesi (http://balkesfen.meb.k12.tr), MEB (www.meb.gov.tr) ve kullanıcıların iletişim kanallarımız üzerinden gönderdikleri bilgilerden derlenmiştir.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi yorumları okuyabilir, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı 2024

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız