Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Balıkesir / Karesi

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı -
Okulun Taban Puanı 476.0746
Güncel Yüzdelik Dilimi 1.40
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız/Erkek
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Balıkesir ili Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzuna göre Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ
Okulun Son Üç Yıllık Taban Puanı
Yüzdelik Dilim Bilgisi
Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 476.0746 1.40
2018 415.9160 1.42
2017 492.5877 1.24
Okulumuzun adı değişmiştir. 15 Temmuz kalkışmasında Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen hain saldırıda şehit olan hemşehrimiz Turgut SOLAK´ın ismi verilmiştir. Okulun ismi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi olarak değişmiştir.

TC Ziraat Bankası Balıkesir Fen Lisesi (ZBFL) veya kısaca Balıkesir Fen Lisesi, Balıkesir-Bursa Karayolunun 6. kilometresinde olup, Yeni Garaj'a 1 km. uzaklıktadır.

Tarihçe 1991 yılında kurulmasına karar verilen okulun inşaatı 1994 yılına kadar devam etmiştir. Ancak ödenek yetersizliğinden dolayı yapımı yarıda kalmıştır. Sponsor arayışlarına girilmiş Ziraat Bankası'nın isim hakkı karşılığında yaptığı 25.000.00 TL. yardımıyla yapımı tamamlanmıştır Okul, 1996-1997eğitim-öğretim yılında, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmıştır.

Olanaklar Balıkesir Fen Lisesi'nde 17 sınıf halinde eğitim-öğretim devam etmektedir.

Okulda birer adet basketbol, voleybol, futbol sahası ve tenis kordu bulunmaktadır. 2005 yılında yapılan çalışmalarla fizik, kimya ve Biyoloji laboratuvarları modern bir konuma ulaşmaya çalışılmıştır. Bunun yanında okulda 125kişilik şirin bir konferans salonu bulunmaktadır. Bir adet açık satranç sahası, 2 adet masa tenisi masası ve Okulun dışarısında bulunan üstü kapalı oturma alanı bulunmaktadır. Okulda turnuvalar düzenlenmektedir

VİZYON Fen ve matematik alanında önder bireyler yetiştirmek.

MİSYON Öğrencilere, Atatürk ilkelerini yaşam tarzı olarak benimsemiş, dünyanın her yerinde başarılı olacak, ülkesini hem yurt içinde hem de yurt dışında en iyi şekilde temsil edecek, ülke yönetiminde söz sahibi olacak bireyler yetiştirme ortamı hazırlamaktır.

BAŞARILAR

2013 yılında 92 öğrenci mezun olmuş, Türkiye sıralamasında ilk 100 içinde 4 öğrenci, ilk 1000 içinde 17 öğrenci ve ilk 10.000 içinde 68 öğrenci yer almıştır.

2017 LYS Sonuçlarımız:

Sınava 108 öğrencimiz girmiştir.
 • İlk 500'de 7 öğrencimiz, 18 derecemiz,
 • İlk 1000'de 16 öğrencimiz, 48 derecemiz,
 • İlk 2000'de 21 öğrencimiz, 78 derecemiz,
 • İlk 5000'de 42 öğrencimiz, 182 derecemiz,
 • İlk 10000'de 59 öğrencimiz, 281 derecemiz,
 • İlk 20000'de 75 öğrencimiz, 366 derecemiz,bulunmaktadır.
2017 Yılı Üniversite Başarı Analizi
 1. Tıp Fakültesi 35
 2. Diş Hekimliği Fakültesi 8
 3. Mühendislik Fakültesi 35
 4. Mimarlık 5
 5. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2
 6. Hukuk 3
2016 Yılı Üniversite Yerleştirme Başarı Analizi
 1. Tıp Fakültesi 36
 2. Diş Hekimliği Fakültesi 8
 3. Eczacılık 1
 4. Mühendislik Fakültesi 19
 5. Mimarlık 1
 6. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1
 7. Hukuk 4
 8. Psikoloji 1
 9. İlahiyat 1
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Sayın veli, değerli öğrenci; Öncelikle şuan bu yazıyı okumaya başladıysanız bu demektir ki, aileniz / çocuğunuz / kendiniz için bir arayış içerisindesinizdir. Çocuklar en değerli varlıklarımız. Onların için en iyisini düşünmek anne- babaların birincil görevi.

Ailelerin çocuklarının geleceği endişesiyle kayıt döneminde kararsız ve hassas davranması olağandır. Fakat mümkün mertebe bu süreci hızlı ve doğru değerlendirmeniz gerekmektedir. Şehit Turgut Solak Fen Lisesini tercih etme noktasındaki kararlılığınız sizlerin lehine olacaktır. Çünkü iyi bir lise eğitimi iyi bir üniversiteye, iyi bir üniversite de evlatlarınızı sağlam bir geleceğe hazırlayacaktır.

Değerli Veliler! Öğrencilerin resmi veya özel okula geçişini belirleyen ?Liseye Geçiş Sınavı? (LGS), Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP), 26 Haziran Salı günü açıklanacak.

Hepimiz eğitim-öğretim hayatımıza başladığımızdan beri birçok sınava girdik, birden çok değerlendirmeye tabii tutulduk. Ancak bu sınavlardan bazıları bizim için çok daha önemli. Çünkü bu sınavlar gelecek kariyerimiz ve mesleğimiz için seçici hatta yönlendirici sayılabilecek sınavlar. Örneğin geçtiğimiz aylarda yapılan LGS gibi? Bu sınavları en önemli yapan özellik ise tabii ki sınav sonucunda yapılan puanlamaya göre 8. Sınıftan mezun olan bir öğrencinin bu puana göre liseye yerleştirilmesi. Aslında mesele tam olarak da burada başlıyor. ?Puanım ile nereyi tercih etmeliyim??, ? Hangi liseyi seçersem bana daha çok şey kazandırır??, ?Hangi lise türünü seçmeliyim?? gibi birçok soru ve düşünce sizi sarmışsa tam olarak meselenin içerisindesiniz demektir.

Peki bu süreçte neler yapmalıyız? Neleri yapmamalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Özel Okul mu, Devlet Okulu mu? Tüm bu süreçte öğrenciler kadar anne ve babalara da büyük görevler düşüyor. Anne babaya düşen en büyük görev ise özel okul ile devlet okulu arasında tercih yapmak. Aslında bu, tüm lise seçimi sürecine yön verecek ve en önce verilmesi gereken kararlardan biri. Tabii ailenin ekonomik gelirini göz önünde bulundurarak vermesi gereken kararlardan. Bu karar verildikten sonra süreç daha hızlı devam edecektir.

Yeteneklerimin Farkında mıyım? Yetenek; kalıtımla gelen gizil güçlerin eğitim ve çevrenin etkisiyle geliştirilmiş kısmını ifade eder. O halde yetenek bize öğrencinin eğitimle neler kazanacağını, ilerideki yaşantısında neler yapacağını değil, neler yapabileceğini gösterir. Öğrencinin eğitimdeki başarısını önceden kestirmek için, eğitimin gerektirdiği yeteneklere ne ölçüde sahip olduğunu bilmemiz gerekir. Öğrenciye eğitim dalını ve mesleğini seçmesinde yardımcı olmak için, onun genel ve özel yetenekler yönünden durumunu, zayıf ve güçlü olduğu yönlerini bilmemiz gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi yeteneklerin meslek seçimini doğrudan etkilemesi lise seçimini de dolaylı olarak etkilediği anlamına gelir.

Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Hangi Okul? Seçeceğiniz okul da okulun türü de tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Balıkesir / Karesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesini seçmek hem sizi daha mutlu edecek hem de daha başarılı olabileceğiniz için kariyer adımlarınızı daha kolay çıkmanıza yardımcı olacaktır. Öğrencinin yetenekleri ile birlikte isteklerini de göz önünde bulundurarak kendisine en uygun tercihi yapması ve buna en uygun okulu seçmesidir.

Okulun Başarısı Lise tercihini dolaylı yoldan bir üniversite tercihi olarak da sayabiliriz. Bu yüzden tercih yaparken dikkat edeceğimiz unsurlar şu şekilde olabilir: Tercih etmeyi düşündüğünüz lisenin mezunlarının üniversiteye yerleşme oranları nasıl?, Bu oranın diğer okullara kıyasladığımızdaki üniversiteye yerleştirme oranı ne durumda?, En çok hangi dalda ve hangi üniversiteye yerleştirme yapılmış?, Bu yerleştirme oranları ve yerleştirme yapılan üniversiteler benim hedeflerimle benzerlik gösteriyor ya da örtüşüyor mu?. Bu ve benzeri soruları dikkate aldığımızda lise tercihimiz için seçeceğimiz yol daha sağlıklı olacak ve hedefimiz doğrultusunda doğru adımlar atmamızı sağlayacaktır. (2017 Yerleştirme Sonuçları)

Okul Hizmetleri ve Şartları Ders saatlerinin uygun saatlerde olduğu, hatta servis ve yemekhane hizmetinin bulunduğu bir okul bizi daha mutlu etmekle beraber bizim için okula gitmeyi bir eziyet haline getirmekten çıkaracaktır. Bu durum haftanın 5 günü olacağı için lise tercihi açısından önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. (Okuldan Görüntüler)

Eğitim Kadrosu İnsanlar doğdukları andan itibaren sürekli olarak bir şeyler öğrenir. Çocukların evlerinden sonra eğitim aldıkları yer okuldur. Aynı şekilde çocuğun anne ve babasından sonra eğitim aldığı kişi de öğretmendir. Öğretmenlik bu bakımdan öğrenci ve öğrencinin gelişimi için çok önemli bir role sahiptir. Yenilikçi, teknolojiyi iyi kullanabilen ve takip edebilen, iletişim becerilerine sahip, işini severek yapan, öğrenme ortamını düzenleyebilen, öğrencinin bilgiye ulaşmasını kolaylaştıran, öğrenene rehberlik edebilen öğretmenlerden oluşan bir eğitim kadrosuna sahip bir okulu tercih etmek iyi bir seçim olacaktır.

Yabancı Dil Günümüzde artık İngilizce dünya dili konumunda ve sadece İngilizce öğretmenlerinden beklenen bir yetenek değil. Ancak dil öğrenmek de o kadar basit değil. Bunun için yabancı dile önem veren, başarılı öğretmen kadrosuna sahip ve teknoloji ile eğitimi entegre olarak kullanabilen bir okulu seçmek bizim bu konuda diğerlerinden bir adım öne geçmemize yardımcı olur.

Teknoloji Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde eğitimi teknolojisiz düşünmek çok da doğru olmaz, ki zaten eğitim ile teknoloji arasında diyalektik bir ilişki bulunmaktadır. Teknoloji eğitim ile birlikte insanı, hatta tercihlerine de yön vermektedir. Bu nedenle tercihimiz 21. yy yetkinliklerine uygun olarak çağa ayak uyduran tercihler olmalıdır. Bu bizim tercih ettiğimiz yolda daha hızlı ilerlememizi sağlar. Bunun için eğitimle birlikte teknolojiyi de kendine görev edinmiş bir okulu seçmeliyiz. Böylece teknolojinin eğitim üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmış oluruz (Mekatronik Atölyesi)

Sosyal Olanaklar Sosyalleşmenin öğrencinin düşünme becerilerini geliştirdiği yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Aynı zamanda grupça yapılan etkinlikler çocuğun iletişim becerilerini geliştirmek ile birlikte öğrenciye grupla çalışma becerisi ve özgüven kazandırır. Akademik becerilerin yanında bu gibi beceriler de öğrenci ve öğrencinin gelişimi için oldukça önemlidir. 21. yüzyılın getirdiği yenilikler ile birlikte günümüzde girişimcilik ile ilgili pek çok seminer, etkinlik ve zirveler görüyoruz. Çağın getirdiği yeniliklere uygun olarak girişimci bir birey olmak için erkenden yola çıkmak istiyorsanız seçeceğiniz okulun kulüp etkinliklerine ya da sosyal faaliyetlerine bir göz atmanız iyi bir karar olabilir.

Çocuklarımızın her biri bizim için çok önemli. Bu yüzden asıl olan kendilerini mutlu hissettikleri yerde istedikleri işleri yapmaları? Burada anne babalara düşen en büyük görev ise çocuklarına iyi bir rehber, bir yol gösterici olmak olacaktır.

Amacımız; öğrencilerimizin, Bireysel niteliklerini dikkate alarak öğrenmelerini, Çevresi ile iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını, Olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini, Çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını, Gelişen teknolojiyi izleyip kullanabilmelerini, Liderlik özelliklerinin yanı sıra işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını sağlamaktır.

Doğru Tercih İyi Bir Lise, İyi Lise Sağlam Bir Gelecek

ŞEHİT TURGUT SOLAK FEN LİSESİ ailesi olarak kendimizi anlatmak için MARKAMIZ yeter diye düşünüyoruz. Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

Kalitemiz güvencemizdir.

Mutlu bir lise hayatı, sağlam bir gelecek istiyorsanız ailemizde size de yer olacaktır.
 • Öğretmen : 41
 • Rehber Öğretmen : 1
 • Öğrenci : 474
 • Resim Sınıfı : 1
 • Müzik Sınıfı : 1
 • Derslik : 23
 • BT Sınıfı : 1
 • Kütüphane : 1
 • Fen Labaratuarı: 3
 • Konferans Salonu : 1
 • Atölye-İşlik : 1
 • Spor Salonu : 1
 • Öğretim Şekli : Tekli Öğretim
 • Kantin: 1
 • Yemekhane : 1
 • Revir : 1
 • Bahçe : 1
 • Saatler : 08.30-15.50
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Tel 0 266 246 3816
 • Fax 0 266 246 3817
İbirler Mh. Tavşantepe Sk. No16/A Karesi Balıkesir
  http://balkesfen.meb.k12.tr
Bu okula 33 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
15
Enerjisa Bandırma Fen Lisesi
 • Bandırma/Balıkesir
33
Şehit Turgut Solak Fen Lisesi
 • Karesi/Balıkesir
14
Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi
 • Edremit/Balıkesir

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Şehit Turgut Solak Fen Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Şehit Turgut Solak Fen Lisesi taban puanı 2020 , Şehit Turgut Solak Fen Lisesi yüzdelik dilimi, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi yorumları

Ayrıca Şehit Turgut Solak Fen Lisesi pansiyonu var mı? yatılı mı?, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi üniversite başarısı, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi formaları, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi adresi,

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum