Karataş Anadolu Lisesi

İzmir / Konak
Karataş Anadolu Lisesi
 • Karataş Anadolu Lisesi
  Ekle
 • 15
  Yorum

TANITIM KARTI

Yerleştirme Şekli Sınavsız Yerleştirme
Başarı Puanı (OBP) 83.7589
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?

Karataş Anadolu Lisesi İzmir ili Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Karataş Anadolu Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında 2021 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa sınavsız olarak öğrenci alacak.

Karataş Anadolu Lisesi ortaöğretim kayıt alanınız içerisinde ise bu okula sınavsız bir şekilde tercihinize bağlı olarak yerleşebilirsiniz. Karataş Anadolu Lisesi 2021 LGS başvuru tercih kılavuzunda açıklanacak olan Sınavsız Yerleştirme öncelikleri doğrultusunda öğrenci alımı yapacak.

Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yerel yerleştirme işlemleri sırasıyla
 • Kayıt alanı,,
 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır.
Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.
Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilir.
Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirme işlemidir.

Daha fazla bilgi için sık sorulan sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eski Karataş Ortaokulu binası, Osmanlı tebaasından Ermeni Balyazoğlu  tarafından 1887 yılında yaptırılmıştı. Milli Eğitim Müdürü Vasıf ÇINAR`ın  uğraşmasıyla bina, Bakanlar Kurulu Kararı ile 1 Kasım 1922`de Kız Sultanisi`ne tahsis edilmiştir. İlk Müdür Şehime YUNUS Okulu 4 yıl idare etmiştir.  1927 Eylül`ünde  Tarih Öğretmeni Haydar CANDANLAR`ın müdürlüğü altında 17 öğretmen, 180 öğrenci ile 5 şube halinde muhtelif ortaokulu açılmıştır.
1930–1931 öğretim yılında Müdür Hüseyin Avni KAYRAL 25 öğretmen, 420 öğrenci ile öğretime devam etmiş; 1932–1933 öğretim yılında kızlar Kız Lisesi`ne gitmiş, okul sadece Erkek Ortaokulu olmuştur.  1936–1937 yılında okul çift öğretime dönmüştür. 1938–1939 yıllarında Kestelli’de açılan  Kız Ortaokulunun  yönetimi de okulumuza verilmiştir. Ayrıca Tilkilik Ortaokulunun da yönetimi okulumuza bağlanmıştır.
1939–1940 ders yılında 34 öğretmen, 748 öğrenci olup,  Müdür Avni KAYRAL`ın İnönü Lisesi`ne tayini yapıldığından  yerine Fikri İNALÖZ atanmıştır. 1945–1946 ders yılında Gara SARMAT müdür olarak gelmiştir.  24 Kasım 1961` e kadar Gara SARMAT okulu idare etmiştir. Bundan sonra okul müdürlüğüne atanan Alaattin CANDEMİR`dir.  9 Kasım 1963`de görevi başında vefat ettiğinden yerine Vedide Baha Pars Ortaokulu Müdürü Abdürrezzak TUĞCU atanmıştır.
Eski okul binasını harap ve yetersiz bulan okul müdürü çok değerli arsa yerine yeni bir okulun yapımı için girişimde bulundu. Bir asıra yaklaşmış eski ve harap bina yıkılmış, yerine yeni ve modern, 16 derslikli bir okul binası yükselmiştir. Üç yıllık inşaat sırasında okul tüm olarak 1967-1968-1969 öğretim yılları yeni açılan Güzelyalı Ortaokulu`nda öğretim yapmıştır.  1970-1971 öğretim yılında kendi binasına geçen okulumuz 600 öğrenci ile tek öğretim yapmış, fakat çevrenin ihtiyacına cevap verecek bir liseye ihtiyaç duyulduğu için okul; 1972-1973 öğretim yılında karma olarak liseye dönüşmüştür.  Karataş Lisesine uzun yıllar emeği geçen Abdürrezzak TUĞCU, 02 Nisan 1986 tarihinde emekli olmuştur.
Abdürrezzak TUĞCU’dan sonra sırasıyla Ekrem ÖKSÜZ, Selma KAŞO, Muhsin Turhan BAYSAL, Binali YILDIZ, İzzet ÖZGÜRSOY, Necmi BEDİZ, Fahrittin ADSIZ, Süleyman YETİŞKEN, Fuat ŞAHİN, İbrahim YILDIRIM okul müdürlüğünü yürütmüşlerdir. 16.12.2014 tarihinden itibaren okulumuz müdürlüğünü  İbrahim ÖZDEMİR yürütmektedir.
Vizyon:
Okulumuzu üniversiteye giriş sınavlarında üst seviyelere taşımak, proje geliştirme çalışmalarında özgün ve yenilikçi yaklaşımlarıyla öncü kurum haline getirmek, Karataş Lisesi´nin İzmir eğitim tarihinde haklı olarak elde ettiği saygın konumu koruyarak okulumuzu bir marka haline getirmektir.
Misyon:
Çağın gereklerine uygun bilgi ve beceriyle donanmış; Atatürk İlke ve İnkılaplarına, ulusuna gönülden bağlı, özgür düşünceli, insan ve birey olmanın farkındalığını ve sorumluluğunu taşıyan evrensel değerlere saygılı nesiller yetiştirmektir.
Başarılar:
İzmir´de kurulan en eski okullar sıralamasında ilk dörtte yer alan Konak Karataş Lisesi, kurulduğu 1922 yılından bu yana birçok alanda başarılı öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor. Genel liseler içinde İzmir´in başarılı okulları arasında yer alan Karataş Lisesi mezunları arasında Türk Sanat Müziği Sanatçısı Nalan Altınörs, rap şarkıcısı Ege Çubukçu ve İzmir eski Emniyet Müdürü Halil Tataş yer alıyor. Bin 300 öğrencisi ve 60 öğretmeni ile denize yakın ve manzaralı tek okul olan Karataş Lisesi öğrencileri, sporda, sinemada ve edebiyatta aldığı ödüllerle kendini kanıtlıyor. Tübitak Olimpiyatları´na çok sayıda proje gönederen Karataş Lisesi, çeşitli yarışmalarda dereceye girdi. Edebiyat öğretmeni Gülgün İşleğen´in yazdığı ´Hacivat Karagöz´ isimli oyunu sergileyen öğrenciler, özel bir kolejin düzenlediği yarışmada birincilik elde etti. Karataş Lisesi´nin öğrencilerinden Gizem Sanlı, engeliler ile ilgili yazdığı öyküde birincilik ve ´Günaydın Edebiyat´ isimli yarışmada öykü dalında ikincilik aldı. Aynı yarışmada şiir dalında ise Tuğçe Ertan birinci oldu. Okulun kız basketbol takımı İzmir 3.sü olurken, tekvando grubu ise iller kategorisinde Türkiye ikincisi oldu. Madalyon´a tam not Türk Alman Kültür ve Eğitim Vakfı Okulları´nın düzenlediği kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında kısa metrajlı film yarışmasında, birincilik alan Karataş Lisesi başarısını taçlandırdı. Esat Yalçın, Yiğit Kayuş ve Adil Kırat isimli öğrencilerin yazıp, hem yönetip hem de oynadığı Madalyon filmi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi´nden de tam not aldı. En büyük hayalleri film çekmek olan 3 arkadaşın hayatının anlatıldığı filmin müziğini de yine aynı okulun öğrencisi Albert Luza yaptı. 2008-2009 Öğretim yılında Biyoloji Öğretmenimiz Ferdal GÜVEN ve öğrencisi Irmak YILDIZER İNEPO Proje yarışmasında Türkiye 1.si olarak başarıyla okulumuzu yurt dışında temsil etmiştir. 2011-2012 öğretim yılında öğrencimiz Onur GÜLER´İN projesi TÜBİTAK İzmir Sergisine davet edilmiştir.Aynı yıl Onur GÜLER-Ece TUĞ ile katılım sağladığı Biyoloji Öğretmenimiz Ferdal GÜVEN´in desteklediği proje İzmir Ekonomi Üniversitesi Proje yarışmasında 3. olmuştur. "Trafik Bilmecesi" projesi yurt dışında Berna İZGİ danışmanlığında Proje yarışmasında sergilenme hakkını kazanmıştır. 2012-2013 öğretim yılında Ata´ya saygı koşusu Konak İlçe 2.si olduk. 2012-2013 öğretim yılında öğrencilerimiz Çiçek AKYÜZ, Çiçek TATAR JUDO Avrupa 2. si ve 7. si olmuşlardır. 2013-2014 öğretim yılında Step Aerobik takımımız İzmir 1. si ve Türkiye 7.si olmuştur. 2010-2011 öğretim yılında erkek yüzme takımımız İzmir 3.´sü olmuştur. 2014-2015 öğretim yılında Step Aerobik takımımız İzmir 1. si ve Türkiye 2.si olmuştur Mezun olan ünlü isimler: Türk Sanat Müziği sanatçısı Nalan Altınörs Rap müzik şarkıcısı Ege Çubukçu İzmir eski Emniyet Müdürü Halil Tataş

Adres: Mithatpaşa Caddesi Barbaros Mahallesi No278 Karataş Konak İZMİR PK35260

Tel: +90 232 4839159

Fax: 90 232 4895767

web: http://karataslisesi.meb.k12.tr

Karataş Anadolu Lisesi ile ilgili 15 yorum yapıldı. Bir incelemede bulunarak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Benzer Okullar

Yorum 9
Buca 85.yıl Anadolu Lisesi

Buca 85.yıl Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 12
Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi

Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 11
Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi

Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 8
Karabağlar Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi

Karabağlar Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 3
Dr.güngör Özbek Anadolu Lisesi

Dr.güngör Özbek Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 5
Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi

Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Karataş Anadolu Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Bu sayfada yer alan Karataş Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Karataş Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.2021

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Karataş Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Karataş Anadolu Lisesi yorumları okuyabilir, Karataş Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Karataş Anadolu Lisesi taban puanı 2021

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız