Seçim Filtreleri
Yerleştirme Türü Seç
Okul Türü Seç
İl Seç
Taban Puan
Yüzdelik Dilim (Nokta Kullanınız)
Yerleştirme Şekli: Merkezi Sınav
02323881039
02323429077
Adres 373 SOKAK KAZIM DIRIK MAH NO 15 BORNOVA İZMİR
MEB logo İzmir / Bornova
Bornova Anadolu Lisesi

http://izmirbal.meb.k12.tr
Okulu Değerlendir
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Kontenjan Sayısı 270
Taban Puanı 401.8701
Yüzdelik Dilimi Güncelleniyor...
Kontenjan Türü Kız/Erkek
Pansiyon Kız/Erkek
Eğitim Süresi 4 Yıl
Y.Dil İngilizce
Proje Okulu mu?
Devlet Okulu mu?
Listene Ekle/Çıkar

Bornova Anadolu Lisesi İzmir ili Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Bornova Anadolu Lisesi 2019-2020 eğitim öğretim yılında 2019 LGS başvuru kılavuzuna göre Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Bornova Anadolu Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor. Aşağıdaki tabloda Bornova Anadolu Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Bornova Anadolu Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Bornova Anadolu Lisesi'ne nakil almayı planlıyorsanız Bornova Anadolu Lisesi 9.10.11.12. sınıf boş kontenjan bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Nakil ve geçiş başvurusu veli tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır. Liselerde nakil ve geçiş başvurusu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

SON ÜÇ YILLIK PUAN BİLGİSİ
Taban Puanı

Yüzdelik Dilimi
2018 Bornova Anadolu Lisesi Taban Puanı 401.8701 -
2017 Bornova Anadolu Lisesi Taban Puanı 487.2291 2.9900
2016 Bornova Anadolu Lisesi Taban Puanı
478.7125 2.3400

Bornova Anadolu Lisesi (BAL), Bornova, İzmir'de bulunan, üç dil eğitim yapan bir Anadolu Lisesidir. İzmir Koleji adıyla bir Maarif Koleji olarak kurulan okul, önce İzmir Anadolu Lisesi, daha sonra bugünkü adını almıştır.
Okul yerleşkesinde eğitimin başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]
Okulun bugün tesislerinin bulunduğu alan 1950'lere kadar, Fransız asıllı varlıklı bir levanten olan Edmond Giraud'nun İzmir'in Bornova kazasına 2 km uzaklıktaki 220 dönümlük çiftliğiydi. 1950'li yılların başında İzmirli 50 dolayında tanınmış iş adamı İzmir'de eksikliği hissedilen yabancı dille eğitim yapan yatılı bir okulu şehirlerine kazandırmak amacı ile biraraya geldiler. Görüşmeler sonunda Giraud, arazisini içindeki tarihi köşkü, korusu ve güvercinliğiyle birlikte, bir okul yapılması koşuluyla, 26 Mart 1953 tarihinde sembolik bir bedelle Ege Koleji T.A.Ş.'e devretti ve kendisi de şirket ortağı oldu. Arazi üzerine, zengin bitki örtüsü korunarak derslikler, yatakhaneler, yemekhane ve konferans salonu inşa edildi. Böylece, 1953-1954 öğretim yılında "Özel Ege Koleji" eğitim ve öğretime başladı. Okula ilk yıl 38 yatılı erkek öğrenci kaydoldu.
İzmir Maarif Koleji dönemi
1954 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nca yurt çapında yabancı dille öğretim yapacak olan Maarif Bakanlığı Kolejleri'nin (sonraları kısaca "Maarif Koleji" olarak anılmışlardır) kurulması kararlaştırılınca İzmir'deki Maarif Bakanlığı Koleji için uygun nitelikte bir yer aranmaya başlandı.
Zamanın başbakanı Adnan Menderes ve Milli Eğitim bakanı Celal Yardımcı'nın, Ege Üniversitesi'nin temelini atmak üzere Bornova'ya geldiklerinde ziyaret ettikleri Özel Ege Koleji, Adnan Menderes'in tercihi doğrultusunda İzmir Koleji (İK) için uygun görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı, araziyi ve okulu Özel Ege Koleji T.A.Ş.'den satın aldı ve Özel Ege Koleji, İzmir Koleji'ne dönüştürülmüş oldu.
İzmir Koleji; Eskişehir, İstanbul/Kadıköy, Konya, Samsun ve Diyarbakır Kolejleri ile birlikte Türkiye'nin ilk altı Maarif Bakanlığı Koleji arasında Eskişehir Koleji'nden iki hafta sonra, 22 Ekim 1955'de öğretime başlayarak 2. sırayı almıştır.
Okulun eğitimci kadrosunda İngilizce-Türkçe ağırlıklı verilen eğitimin gereği olarak Türk öğretmenlerinin yanı sıra çok sayıda yabancı uyruklu (İngiliz, Amerikalı, vb.) öğretmen yer almıştır. 1957 yılında ABD ile yapılan ikili kültür anlaşması gereği çok sayıda yabancı uzman ve barış gönüllüsü de 1969 yılına kadar öğretmen olarak çalışmıştır.
Karma eğitime geçiş ve gündüzlüler
İlk 10 yıl sadece yatılı erkek kabul eden İzmir Koleji, 1964-1965 öğretim yılından itibaren Orta Öğretim Genel Müdürlüğü kararı ile kızları da kabul eden karma öğretime başladı. Bu yıldan başlamak üzere gündüzlü kız ve erkek öğrenciler de okula kabul edilmeye başladı.
İAL ve BAL
1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereğince yurt çapındaki Maarif Bakanlığı Kolejleri'nin adlarının "Anadolu Lisesi"ne dönüştürülmesi üzerine okulun adı "İzmir Anadolu Lisesi" (İAL) olarak değiştirildi. 1976-1977 öğretim yılında ise, İzmir'de başka Anadolu Liseleri açılması üzerine, "Bornova Anadolu Lisesi" (BAL) adını aldı.
1979-1980 öğretim yılı başında, o yıla dek İzmir İnönü Lisesi binalarında öğretim gören Almanca Anadolu Lisesi öğrencileri de okulda öğretime başladılar ve böylece BAL, İngilizce ve Almanca Bölümleri olmak üzere iki bölüme ayrıldı ve yine aynı dönemde Almanca Bölümü'ndeki kız öğrencilerin bir kısmı yatılı öğrenci olarak kabul edildi. Bu durumda yatakhane kapasitelerinin dolmaya başlaması sonucu, aileleri İzmir içinde oturan yatılı öğrenciler gündüzlüye geçirildi.
1997-1998 öğretim yılından itibaren Fransızca bölümünün de açılması sonucu, Bornova Anadolu Lisesi 3 yabancı dilde eğitim vermeye başladı.
Okulun sosyal ortamı ve kültürel gelenekleri
BAL öğrencileri okulun kuruluşundan itibaren açık fikirli, dinamik ve yaratıcı, çağdaş yaşamı benimsemiş bir yapı oluşturmuşlardır. Okulda uzun süre hizmet veren, sağlam kişilikleri ve ilkeli tutumlarıyla pek çoğu efsaneleşmiş, aydın ve bilgi düzeyleri yüksek eğitimcilerin, bir anlamda kurucu hocaların, bunda büyük payı vardır. Okulun görece şehirden uzak ve kapalı yerleşkesi, kendine özgü ortamıyla yatılılık, hazırlık-orta-lise sürekliliğiyle kesintisiz uzunca bir eğitim süresi de canlı ve ilişkileri sıkı bir sosyal ortam yaratmış, geleneklerin sürmesini sağlamıştır.
Her sene eğitim yılı sonunda düzenlenen Ayran Günü, okulun geleneksel şenliğidir.
BAL ve spor
Bu liste eksiktir, genişleterek yardımcı olabilirsiniz.
Eski mezunlardan birisinin dediği gibi, "Şanslıydık: Şehrin dışında, 200 dönüm arazisi olan bir okulda yatılı okuyorduk. Sayısız oyun alanımız, bir spor salonumuz, futbol, basketbol, voleybol sahalarımız, uzun atlama için kum havuzumuz, baharı tepesinde karşıladığımız ağaçlarımız vardı. Ama asıl şansımızın, bizi sporla tanıştıran o enerjik ve otoriter beden eğitimi öğretmeni olduğunu yıllar sonra anlayabildik."[2] Kastedilen kişi Cumhuriyetin ilk kuşak idealist öğretmenlerinden Ahmet Dökmeoğlu'dur.
Okulun tarihinde çeşitli spor dallarında yer alan çok sayıda başarı arasında şunlar sayılabilir:
BAL ve müzik
Müzik yarışmaları
Okul orkestrası, 1967'de "Milliyet Liselerarası Hafif Batı Müziği Yarışması" adıyla başlayıp daha sonra kapsamı genişleyerek Milliyet Türkiye Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması adını alan yarışmalarda çeşitli dereceler aldı:
1969'da Beste dalında İzmir Koleji dördüncü oldu. Yarışmada dereceye giren parçalar Sayan Plak tarafından basılıyordu (bu uygulama 1970'de terkedildi). O yıl basılan 45liğin bir yüzünde İzmir Koleji diğer yüzünde icra dördüncüsü Ankara Fen Lisesi vardı.[3][4]
1969'da Hesitation ile İcra 1.si oldu.
1970 yılında İzmir Koleji Beste dalında ikinci, İcra dalında birinci oldu. İlerde 21. Peron grubunu kuracak olan Andreas "Sarı Kavun" Wildermann'ın başını çektiği grupta Ömür Şölendil (solist), Alper Özmen (solo gitar), Faik Günvar (ritm gitar), Faik Gürsu (bas gitar), Mustafa Polat (flüt-trompet), Hulki Davas (bateri) yer alıyordu.
Sonuncusu 1999 yılında düzenlenen bu yarışmanın dışında, daha sonraki dönemde şu etkinlikler yaşandı:
2008 yılında İzmir Amerikan Koleji'nin düzenlediği 1. Liselerarası Müzik Yarışması'nda Zafer Sernikli, Berk Sivrikaya, Birant Göçeli, Alp Alptekin, Çeral Efe Aracı ve Cemre Mavioğlu'nun bulunduğu Xenon ile temsil edilen BAL beste dalında ikinci olurken, Çeral Efe Aracı en iyi bas gitarist ödülünü aldı. Aynı yarışmanın 2. kez düzenlendiği 2010 yılında ise Cemre Mavioğlu en iyi bayan vokal ödülü kazandı.
2011 Genç Nota Liselerarası Müzik Yarışması'nda okulu Vintage isimli grup temsil etti.
Okul marşı[değiştir | kaynağı değiştir]
Okul marşını, müzik öğretmeni Naci Önöz bestelemiştir.
Mezunlar topluluğu
BAL mezunları güçlü dayanışma duyguları ve Cumhuriyet ilkelerine bağlılıklarıyla tanınırlar. İzmir Koleji ve Bornova Anadolu Lisesi mezunları kurdukları dernek ve vakıflarla hem okullarının ideallerini yaşatmakta ve kendi aralarındaki dayanışmayı sürdürmekte hem de okullarının altyapı ve kültürel ortam olarak gelişmesini desteklemektedir.
VİZYON :
Ülkemizde ve uluslararası düzeyde örnek alınabilecek seviyeye erişmiş, seçkin ve marka bir eğitim kurumu olmak.
MİSYON :
İnsan sevgisini her şeyin üzerinde tutan, çağdaş, laik, milli ve evrensel değerlere, Atatürk ilkelerine gönülden bağlı, ulusal ve uluslararası projeler üreten ve bu alanlarda başarılı olan; çevre bilincine sahip, çevreye saygılı bireyler yetiştirmek. Demokrasi bilincini artırmak, Atatürkçü düşünceyi pekiştirmek amacıyla sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemek. Öğrencilerimizin amaç ve hedeflerine uygun üniversiteyi kazanabilmeleri için uygun eğitim ortamı sağlamak. Türkçesine sahip çıkan ve yabancı dil eğitimi ile dünya okulları arasında yer alabilen bir eğitim kurumu olmak.
BAŞARILAR :

Bornova Anadolu Lisesi ile ilgili olarak bilgi güncellemeye devam ediyoruz. Sizde yorum alanımızda Bornova Anadolu Lisesi hakkında yapılan yorumları okuyabilir veya bu okulla ile ilgili düşüncelerinizi, Bornova Anadolu Lisesi'nin fiziki imkanlarını, Bornova Anadolu Lisesi'nin başarılarını, Bornova Anadolu Lisesi'nin tercih edilme nedenlerini, yorum alanımızda belirterek bu okulu tercih edecek öğrencilere veya velilere yardımcı olabilirsiniz.

Okulun Telefonu: 02323881039
Okulun Faxı: 02323429077
Okulun Adresi: 373 SOKAK KAZIM DIRIK MAH NO 15 BORNOVA İZMİR

Bu okula 30 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.

Önemli: İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere bu sayfada yer alan tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Bornova Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır. Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içerikleri ve Bornova Anadolu Lisesi ile ilgili yanıltıcı bilgilerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. İletişim için tıklayınız

Bornova Anadolu Lisesi taban puanı 2019 , Bornova Anadolu Lisesi yüzdelik dilimi, Bornova Anadolu Lisesi yorumları, Bornova Anadolu Lisesi pansiyonu var mı? yatılı mı?, Bornova Anadolu Lisesi nerede?, Bornova Anadolu Lisesi üniversite başarısı, Bornova Anadolu Lisesi formaları, Bornova Anadolu Lisesi adresi, Bornova Anadolu Lisesi başarıları, Bornova Anadolu Lisesi İzmir, Bornova Bornova Anadolu Lisesi

google+ google+ google+