Ali Çağlar Anadolu Lisesi

Afyonkarahisar / Merkez

Ali Çağlar Anadolu Lisesi
 • Ali Çağlar Anadolu Lisesi
  Ekle
 • 0
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Sınavsız Yerleştirme
İli Afyonkarahisar
İlçesi Merkez
Başarı Puanı (OBP) 90.7324
Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Yorum Ekle/Oku OBP Hesapla

Ali Çağlar Anadolu Lisesi Afyonkarahisar ili Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Ali Çağlar Anadolu Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında 2021 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa sınavsız olarak öğrenci alacak.

Ali Çağlar Anadolu Lisesi ortaöğretim kayıt alanınız içerisinde ise bu okula sınavsız bir şekilde tercihinize bağlı olarak yerleşebilirsiniz. Ali Çağlar Anadolu Lisesi 2021 LGS başvuru tercih kılavuzunda açıklanacak olan Sınavsız Yerleştirme öncelikleri doğrultusunda öğrenci alımı yapacak.

Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirme işlemidir.
Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilir.
Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yerel yerleştirme işlemleri sırasıyla
 • Kayıt alanı,,
 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır.
Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.
Ali Çağlar Anadolu Lisesi ;Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol ile finansmanı Milli Piyango İdaresi tarafından karşılanmak üzere 1994 yılında açılmasına karar verilmiş,dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Maliye Bakanı İsmet Attila tarafından 07.06.1994 tarihinde okul binasının temeli atılmış ve 16.09.1996 tarihinde tamamlanmıştır.

Bu Okulun mensupları,Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İlhan KÜSMENOĞLU, Daire Başkanı hemşehrimiz Şerafettin ERSÖZ ile Okul Koruma Derneği Başkanları,İhsan SOYDAN ,Nursel YABUZ, Hasan Hüseyin TEKİN, Okul Aile Birliği Başkanları Mahmut EMNİYET,Nevzat BALLIPINAR Sibel AKTAŞ Vicdan TURUNÇ İsmail ARPACIOĞLU Mehmet ÖZTABAK ve yönetimlerinde görev alanlar ile maddi ve manevi desteğini esirgemeyen herkese şükran borçludur.

1995-1996 öğretim yılında Şemsettin Karahisari Orta Okulu binasında 3 sınıfta toplam 108 öğrencinin ön kayıt sistemi ile hazırlık sınıfına kaydı yapılmış, kurucu müdür olarak görevlendirilen Ahmet Akın ile 3İngilizce,1 Türkçe,1 memur ve 1 hizmetli ile eğitim öğretime başlamıştır. 1996-1997 öğretim yılında kendi binası tamamlanmış 4 hazırlık sınıfında toplam 144 öğrencinin kaydı yapılmış, idareci ,öğretmen ve diğer yardımcı personel ihtiyacı karşılanmaya başlamıştır 1997- 1998 öğretim yılında 3 hazırlık sınıfına toplam 108 öğrencinin kaydı yapılmış,orta kısımdan ilk mezunlarını vermiştir. 1998-1999 öğretim yılında 3 hazırlık sınıfına toplam 108 öğrencinin kaydı yapılmıştır.Bu öğretim yılında zorunlu eğitim 8 yıla çıkarıldığından,hazırlık sınıfına ilköğretim 8.sınıfı bitiren öğrenciler alınmaya başlamıştır. 1999/2000 öğretim yılında yine aynı kaynaktan 3 hazırlık sınıfına toplam 108 öğrencinin kaydı yapılmıştır. 2001/2002 öğretim yılından itibaren Anadolu Liseleri sınıf mevcudu 30 öğrenci olması esası getirildiğinden 4 hazırlık sınıfına toplam 120 öğrencinin kaydı yapılmıştır.

2005/2006 öğretim yılından itibaren Liseler 4 yıla çıkarılmış, Hazırlık sınıfı kaldırılmıştır. Bu gün de aynı usul ve şartlarda öğrenci kaydına devam edilmektedir. 2010/2011 Öğretim yılından itibaren Alanlar kaldırılarak yerine Seçmeli Ders grupları konmuştur. 27.12.2011 Tarih ve 10127 Sayılı Bakanlık onayı ile Ali ÇAĞLAR Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.

Ali Çağlar Anadolu Lisesi ; Ana bina, Kapalı Spor Salonu ve Pansiyon bloklarından oluşmaktadır.Betonarme karkas yapıdır. 4 katlı olarak İnşa edilmiştir.Okulumuza ait trafo binası ve ısınma merkezi bulunmaktadır.Okulumuzda 24 adet derslik bulunmaktadır. Okulumuzda 1 adet BTS (Bilgi Teknolojisi Sınıfı), 3 adet Fen ilimleri Laboratuarı, 1 adet Konferans Salonu, Bir adet sunum odası bulunmaktadır. Okulumuz kütüphanesinde başta temel eserler olmak üzere yaklaşık 2500 civarında kayıtlı kitap bulunmaktadır. Okulumuzda 1 Müdür 1 Müdür Baş Yardımcısı, 2 Müdür Yardımcısı 35 öğretmen, 2 memur, 6 personel bulunmaktadır.

Pansiyon Binası Pansiyonumuz 1996 yılından beri hizmet vermektedir. 200 öğrenciye hizmet verecek kapasitededir. Şu anda 150 kişiye hizmet vermektedir. Günde 2 defa etüt yapılmaktadır.

Spor Salonu Okulumuzda çok amaçlı bir kapalı spor salonu bulunmaktadır. İçinde basketbol, voleybol sahaları ile temsil ve müsamere için sahne yer almaktadır.

VİZYON Afyonkarahisar Ali ÇAĞLAR Anadolu Lisesi olarak gelecekte görmek istediğimiz konum, yani vizyonumuz, okulumuz gerek sosyal ve kültürel faaliyetler konusunda gerek eğitim-öğretim başarısıyla bir üst kuruma nitelikli bireyler yetiştirmede Türkiyenin tanınmış ve kaliteli okulları arasında yer almasını sağlamaktır.

MİSYON Afyonkarahisar Ali ÇAĞLAR Anadolu Lisesi olarak kurumumuzun varoluş sebebi çağdaş, Atattürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, bir yandan sürekli kendini yenileyerek gelişmeleri takip eden, anadili Türkçeye her yönüyle sahip çikarken, diğer yabancı dillere de hakim olan özgüveni yüksek gençleri yetiştirerek, bunları başta topluma ve sonra bir üst eğitim öğretim kurumuna kazandırmaktır.

BAŞARILAR

2015 Başarı Durumu: Öğrencilerimizin Kazandıkları Fakülteler;
 • 6 Tip Fakültesi
 • 7 Diş Hekimliği Fak.
 • 1 Eczacılık Fak.
 • 15 Hukuk Fak.
 • 5 Mimarlık Fak.
 • 19 Mühendislik Fak.
 • 2 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 • 3 Beslenme ve diyatetik
 • 10 Pdr
 • 1 Psikoloji
 • 4 İİBF
 • 3 Veterinerlik Fak.
 • 3 Hemşirelik
 • 1 Odyoloji
 • 1 İlahiyat
 • 5 Öğretmenlik
 • 1 Alman Dili ve Edebiyatı
 • 1 Reklamcılık

2015 yılı Ali Çağlar Anadolu Lisesi mezunlarının üniversiteye yerleşme oranı % 80 olarak gerçekleşti.

2011-2012 Yüksek Öğrenime yerleştirme oranı ise %82

Ali Çağlar Anadolu Lisesi'ne nakil almayı planlıyorsanız Ali Çağlar Anadolu Lisesi 9.10.11.12. sınıf boş kontenjan bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nakil ve geçiş başvurusu, dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere, yılsonu sınıf atlatma işlemleri tamamlandıktan sonraki ilk iş gününden ekim ayının sonuna kadar ve ikinci dönemin başlangıcından şubat ayının sonuna kadar haftalık, diğer zamanlarda ise aylık yapılır.

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır. Daha Fazlası için buraya tıklayınız.

Adres: Ali Çağlar Anadolu Lisesi Yeşilyurt Mh., 03030 Afyonkarahisar, Türkiye

Tel: 0 272 229 34 73

Fax: 0272 229 34 74

web: http://acal.meb.k12.tr

İlk yorumu siz yapın !
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.
BENZER OKULLAR
Yorum 2

Kocatepe Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 3

Osmangazi Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 0

Ali Çağlar Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 0

Dinar Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 0

Mustafa Hüsnü Gemici Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 1

Atatürk Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Ali Çağlar Anadolu Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Kaynaklar:Bu sayfada yer alan Ali Çağlar Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tanıtım bölümünde kullanılan tüm bilgiler, okulun resmi web sitesi (http://acal.meb.k12.tr), MEB (www.meb.gov.tr) ve kullanıcıların iletişim kanallarımız üzerinden gönderdikleri bilgilerden derlenmiştir.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Ali Çağlar Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Ali Çağlar Anadolu Lisesi yorumları okuyabilir, Ali Çağlar Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ali Çağlar Anadolu Lisesi taban puanı 2021

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız