Ali Çağlar Anadolu Lisesi

Afyonkarahisar / Merkez

Ali Çağlar Anadolu Lisesi
Yerleştirme Şekli Sınavsız Yerleştirme
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?

Ali Çağlar Anadolu Lisesi Afyonkarahisar ili Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Ali Çağlar Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzuna göre sınavsız olarak öğrenci alacak.

Ali Çağlar Anadolu Lisesi ortaöğretim kayıt alanınız içerisinde ise bu okula sınavsız bir şekilde tercihinize bağlı olarak yerleşebilirsiniz. Ali Çağlar Anadolu Lisesi 2020 LGS başvuru tercih kılavuzunda açıklanacak olan Sınavsız Yerleştirme öncelikleri doğrultusunda öğrenci alımı yapacak.

Aşağıdaki tabloda Ali Çağlar Anadolu Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Ali Çağlar Anadolu Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirme işlemidir.

Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilir.

Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yerel yerleştirme işlemleri sırasıyla

 • Kayıt alanı,
 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır.
 • Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

Ali Çağlar Anadolu Lisesi ;Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol ile finansmanı Milli Piyango İdaresi tarafından karşılanmak üzere 1994 yılında açılmasına karar verilmiş,dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Maliye Bakanı İsmet Attila tarafından 07.06.1994 tarihinde okul binasının temeli atılmış ve 16.09.1996 tarihinde tamamlanmıştır.

Bu Okulun mensupları,Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İlhan KÜSMENOĞLU, Daire Başkanı hemşehrimiz Şerafettin ERSÖZ ile Okul Koruma Derneği Başkanları,İhsan SOYDAN ,Nursel YABUZ, Hasan Hüseyin TEKİN, Okul Aile Birliği Başkanları Mahmut EMNİYET,Nevzat BALLIPINAR Sibel AKTAŞ Vicdan TURUNÇ İsmail ARPACIOĞLU Mehmet ÖZTABAK ve yönetimlerinde görev alanlar ile maddi ve manevi desteğini esirgemeyen herkese şükran borçludur.

1995-1996 öğretim yılında Şemsettin Karahisari Orta Okulu binasında 3 sınıfta toplam 108 öğrencinin ön kayıt sistemi ile hazırlık sınıfına kaydı yapılmış, kurucu müdür olarak görevlendirilen Ahmet Akın ile 3İngilizce,1 Türkçe,1 memur ve 1 hizmetli ile eğitim öğretime başlamıştır. 1996-1997 öğretim yılında kendi binası tamamlanmış 4 hazırlık sınıfında toplam 144 öğrencinin kaydı yapılmış, idareci ,öğretmen ve diğer yardımcı personel ihtiyacı karşılanmaya başlamıştır 1997- 1998 öğretim yılında 3 hazırlık sınıfına toplam 108 öğrencinin kaydı yapılmış,orta kısımdan ilk mezunlarını vermiştir. 1998-1999 öğretim yılında 3 hazırlık sınıfına toplam 108 öğrencinin kaydı yapılmıştır.Bu öğretim yılında zorunlu eğitim 8 yıla çıkarıldığından,hazırlık sınıfına ilköğretim 8.sınıfı bitiren öğrenciler alınmaya başlamıştır. 1999/2000 öğretim yılında yine aynı kaynaktan 3 hazırlık sınıfına toplam 108 öğrencinin kaydı yapılmıştır. 2001/2002 öğretim yılından itibaren Anadolu Liseleri sınıf mevcudu 30 öğrenci olması esası getirildiğinden 4 hazırlık sınıfına toplam 120 öğrencinin kaydı yapılmıştır.

2005/2006 öğretim yılından itibaren Liseler 4 yıla çıkarılmış, Hazırlık sınıfı kaldırılmıştır. Bu gün de aynı usul ve şartlarda öğrenci kaydına devam edilmektedir. 2010/2011 Öğretim yılından itibaren Alanlar kaldırılarak yerine Seçmeli Ders grupları konmuştur. 27.12.2011 Tarih ve 10127 Sayılı Bakanlık onayı ile Ali ÇAĞLAR Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.

Ali Çağlar Anadolu Lisesi ; Ana bina, Kapalı Spor Salonu ve Pansiyon bloklarından oluşmaktadır.Betonarme karkas yapıdır. 4 katlı olarak İnşa edilmiştir.Okulumuza ait trafo binası ve ısınma merkezi bulunmaktadır.Okulumuzda 24 adet derslik bulunmaktadır. Okulumuzda 1 adet BTS (Bilgi Teknolojisi Sınıfı), 3 adet Fen ilimleri Laboratuarı, 1 adet Konferans Salonu, Bir adet sunum odası bulunmaktadır. Okulumuz kütüphanesinde başta temel eserler olmak üzere yaklaşık 2500 civarında kayıtlı kitap bulunmaktadır. Okulumuzda 1 Müdür 1 Müdür Baş Yardımcısı, 2 Müdür Yardımcısı 35 öğretmen, 2 memur, 6 personel bulunmaktadır.

Pansiyon Binası Pansiyonumuz 1996 yılından beri hizmet vermektedir. 200 öğrenciye hizmet verecek kapasitededir. Şu anda 150 kişiye hizmet vermektedir. Günde 2 defa etüt yapılmaktadır.

Spor Salonu Okulumuzda çok amaçlı bir kapalı spor salonu bulunmaktadır. İçinde basketbol, voleybol sahaları ile temsil ve müsamere için sahne yer almaktadır.

VİZYON Afyonkarahisar Ali ÇAĞLAR Anadolu Lisesi olarak gelecekte görmek istediğimiz konum, yani vizyonumuz, okulumuz gerek sosyal ve kültürel faaliyetler konusunda gerek eğitim-öğretim başarısıyla bir üst kuruma nitelikli bireyler yetiştirmede Türkiyenin tanınmış ve kaliteli okulları arasında yer almasını sağlamaktır.

MİSYON Afyonkarahisar Ali ÇAĞLAR Anadolu Lisesi olarak kurumumuzun varoluş sebebi çağdaş, Atattürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, bir yandan sürekli kendini yenileyerek gelişmeleri takip eden, anadili Türkçeye her yönüyle sahip çikarken, diğer yabancı dillere de hakim olan özgüveni yüksek gençleri yetiştirerek, bunları başta topluma ve sonra bir üst eğitim öğretim kurumuna kazandırmaktır.

BAŞARILAR

2015 Başarı Durumu: Öğrencilerimizin Kazandıkları Fakülteler;
 • 6 Tip Fakültesi
 • 7 Diş Hekimliği Fak.
 • 1 Eczacılık Fak.
 • 15 Hukuk Fak.
 • 5 Mimarlık Fak.
 • 19 Mühendislik Fak.
 • 2 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 • 3 Beslenme ve diyatetik
 • 10 Pdr
 • 1 Psikoloji
 • 4 İİBF
 • 3 Veterinerlik Fak.
 • 3 Hemşirelik
 • 1 Odyoloji
 • 1 İlahiyat
 • 5 Öğretmenlik
 • 1 Alman Dili ve Edebiyatı
 • 1 Reklamcılık

2015 yılı Ali Çağlar Anadolu Lisesi mezunlarının üniversiteye yerleşme oranı % 80 olarak gerçekleşti.

2011-2012 Yüksek Öğrenime yerleştirme oranı ise %82
 • Tel 0 272 229 34 73
 • Fax 0272 229 34 74
Ali Çağlar Anadolu Lisesi Yeşilyurt Mh., 03030 Afyonkarahisar, Türkiye
  http://acal.meb.k12.tr
İlk yorumu siz yapın !
2
Sandıklı Yunus Emre Anadolu Lisesi
 • Sandıklı/Afyonkarahisar
0
Bolvadin Anadolu Lisesi
 • Bolvadin/Afyonkarahisar
0
Dazkırı Anadolu Lisesi
 • Dazkırı/Afyonkarahisar
0
İhsaniye Anadolu Lisesi
 • İhsaniye/Afyonkarahisar

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Ali Çağlar Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Ali Çağlar Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Ali Çağlar Anadolu Lisesi taban puanı 2020 , Ali Çağlar Anadolu Lisesi yüzdelik dilimi, Ali Çağlar Anadolu Lisesi yorumları

Ayrıca Ali Çağlar Anadolu Lisesi pansiyonu var mı? yatılı mı?, Ali Çağlar Anadolu Lisesi üniversite başarısı, Ali Çağlar Anadolu Lisesi formaları, Ali Çağlar Anadolu Lisesi adresi,

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum