Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi

Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi
 • Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi
  Ekle
 • 11
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı 408
Okulun Taban Puanı 437.0122
Güncel Yüzdelik Dilimi 6.25
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Bilgi Ekle SSS

Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi Mersin ili Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzuna göre Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi'nin belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi

(İlk yerleştirme sonuçlarına ait verilerdir.)

Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 437.0122 6.25
2018 361.0448 7.03
2017 475.2826 7.47
2016 461.1897 6.15
2015 457.7753 6.58
Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi, 1992 - 1993 öğretim yılında, şimdiki 19 Mayıs Lisesinin bulunduğu binanın bahçesindeki iki katlı eski binada Akdeniz Anadolu Lisesiadıyla eğitim ve öğretime başladı. Bir yıl sonra yeni bina bitince, yeni binada 19 Mayıs Lisesi ile birlikte 2 yıl daha aynı yerde öğretime devam edildi .

Kalkavan Ailesinin Kuyulukta yaptırdığı binanın bitmesi ile 1996 - 1997 öğretim yılından itibaren yeni binasına taşındı . Okulumuz ilk mezunlarını 1999 yılında verdi.

Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi, bakanlığımızın merkezi sınavla öğrenci alacak okullar olarak belirlediği proje okullar kapsamında olup LGS (Liselere Giriş Sınavı) sınavlarına göre her yıl başarı sıralaması yaklaşık %4 ile %7 arasındaki öğrencilerin yerleştiği bir okuldur. Akademik başarıları ile ülke genelinde adından söz ettirmiş bölgenin marka niteliğinde olan bir okuldur. Okulumuz mezunları çok çeşitli sektörlerde büyük başarılar göstermiş ve önemli pozisyonlar edinmişlerdir. Bugün, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinde, silikon vadisinde, Tıp dünyasının önde gelen kurumlarında, iş dünyasında ve siyasette yer edinmiş YKAL mezunları vardır. Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi ülke genelinde köklü ve marka değeri taşıyan bir kurum kimliğine bürünmüştür.

Akademik, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda birçok başarıları bulunan okulumuzda öğrenci olmak bir ayrıcalıktır. TÜBİTAK Proje yarışmalarında, okulumuz üç yıl bölge finallerinde ödül alarak, Türkiye elemelerine katılmış olup, iki kez Türkiye elemelerinde 4. olmuştur.

Soru: Okulumuz hangi fiziksel özelliklere sahiptir? Yanıt: Tüm dersliklerimize FATİH Projesi kapsamında etkileşimli (akıllı) tahtalar takılmıştır. Okulumuzda sportif faaliyetler için 1 kapalı spor salonu, 1 futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 basketbol, 1 bocce sahası, 5 masa tenisi masası, 2 dart tahtası ve curling takımı bulunmaktadır. Ders öğretmenlerimizin eğitim öğretim yılı boyunca sürekli aktif olarak kullandıkları 1 fizik,1 kimya ve 1 biyoloji laboratuvarımız mevcuttur. Toplantı, konferans, seminer vs. gibi etkinliklerde kullanabileceğimiz bir konferans salonumuz vardır. Kütüphanemiz, internet erişimli bilgisayarlar, tarayıcı, yazıcı ve 5000 civarında kitapla hizmet vermektedir. Müzik dersliği, Resim atölyesi, tasarım ve beceri atölyemizde sosyal, eğitsel, bilimsel ve robotik kodlama çalışmaları yapılabilmektedir.Okulumuz kışın doğalgaz ile ısıtılmakta, yazın ise tüm sınıflar klima ile soğutulmaktadır.

Soru: Okulumuzda sınıf şubeleri nasıl oluşturulmaktadır? Yanıt: Şubelerimiz Z sistemi ile oluşturulmaktadır. 9.sınıflar LGS puanına göre Z sistemi ile oluşturulur, 10.sınıf sonunda ders (alan)seçimi yapıldıktan sonra tekrar yıl sonu başarı puanı ile 11.sınıf şubeleri yine Z sistemi ile oluşturulmaktadır. Yani 9. ve 10. sınıfta aynı sınıfta okuyan öğrencilerimiz, 11. ve 12. sınıfta ayrı bir sınıfta okumaktadır. Bu sistemde şubelerimizi oluşturan öğrencilerimizin başarı durumları birbirine denktir

Soru: Öğrenciler okula hangi kıyafetlerle gelebilirler? Yanıt: Öğrencilerimizin okul kıyafeti dışında kıyafetle okula gelmeleri yasaktır. Öğrenciler üst kısımlarında okul logolu tişört veya sweatshirt ile; kız öğrenciler saçları bağlı, makyajsız, koyu pantolon ile; erkek öğrenciler ise tıraşlı, koyu renk pantolon ile okula gelmeleri gerekmektedir.

Soru: Okulumuzda servis hizmeti sağlanmakta mıdır? Yanıt: Evet. Okulumuza Mersin?in tüm mahallelerinden ve çevre ilçelerden servisler mevcuttur. Denetimi Oklumuzca yapılan servislere kayıtlar anlaşmalı firma tarafından yapılmaktadır. Öğrenciler evlerinden servise bindikten sonra okula gelinceye kadar servisten inemezler. Servise kayıtlı öğrenciler servis görevlilerinin uyarılarına uymak zorundadır. Anlaşmalı Servis Şirketi: UMU Tur İrtibat Kişisi İlker UMU 532 067 10 33 Servis kullanmak istemeyen öğrenciler için Mezitli Koop. (Kuyuluk hattı) ve Büyükşehir Belediyesi 55 no?lu otobüs hattı mevcuttur.

Soru: Okulumuzda yemekhane ya da kantin var mıdır? Yanıt: Okulumuz kantini ve yemekhanesi 1000 öğrenciye yemek sunabilecek kapasitededir. Her ay farklı öğrencilerden oluşturulan komisyon aylık yemek listesini oluşturmaktadır. Kullanılan malzemeler ilgili komisyon tarafından sürekli denetlenmektedir. Yemekhanede yemek istemeyen öğrenciler için kantinde her gün farklı alternatifler (köfte, döner, kebap, şnitzel vs.) mevcuttur. Yemekhaneden yararlanmak isteyen öğrenciler ister haftalık ister aylık olarak kayıt yaptırarak yemek hizmetinden yararlanabilir. (2019-2020 Öğretim Yılı 1 Öğün Yemek Bedeli 4 Çeşit Tabldot: 10,5 TL) Çölyak, tip 1 diyabet vb. beslenme farklılığı olan öğrenciler için gerekli tedbirler alınabilmektedir.

Soru: Öğrencinin okul saatleri içinde çıkması gerekirse ne yapılmalıdır? Yanıt: Okul saatleri içerisinde okuldan çıkmak isteyen öğrencinin mutlaka velisinin okulu gelmesi gerekir. Öğrenciler okul saatleri içerisinde yanlarında velileri ya da velilerinin bildirdiği bir yetişkin olmadan ayrılamazlar

Soru: Öğrenci okula cep telefonu getirebilir mi? Yanıt: Okula akıllı cep telefonu ile gelmemek esastır. Ancak cep telefonunu günümüzün en önemli iletişim aracı olması bizlerce de bilinmektedir. Öğrenciniz cep telefonunu ders saatlerinde kapalı tutmak şartıyla telefonunu getirebilir. Telefonunu ders saatleri içerisinde açıp kullanması, dersin akışını bozması kesinlikle yasaktır. Bu tür durumlarda telefon dönem sonunda velisine teslim etmek üzere teslim alınır.

 • Öğretmen :69
 • Öğrenci :816
 • Derslik :38
 • Konferans Salonu :1
 • Toplantı Salonu :1
 • Çok Amaçlı Salon :1
 • Spor Salonu :1
 • Kimya Laboratuvarı :1
 • Biyoloji Laboratuvarı :1
 • Fizik Laboratuvarı :1
 • Müzik Sınıfı :1
 • Resim Sınıfı :1 Kütüphane :2 Yemekhane :1
 • Saatler 08.00 - 15.10
 • Isınma Doğalgaz
 • Bağlantı Fatih Projesi Fiber İnternet
 • Yabancı Dil İngilizce, Almanca
 • Pansiyon Bilgileri Yok
 • Ulaşım Mezitli Koop. Kuyuluk Dolmuşları
 • Servis Bilgisi Öğrenci servisleri mevcut.
 • Yerleşim Yeri Kuyuluk Mevkii
 • İl/İlçe Merkezine Uzaklık İlçe Merkezine : 4,6 Km , İl Merkezine : 16,5 Km
Adres

Çankaya Mahallesi Fındıkpınarı Cad No2/B Mezitli/MERSİN

Telefon

03243594694

Fax

03243588929

web

http://ykal1.meb.k12.tr

Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi ile ilgili 11 yorum yapıldı. Bir incelemede bulunarak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Bu Okula Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Benzer Okullar

 • 23
 • Yorum

Yahya Akel Fen Lisesi

Mersin Yenişehir

Yahya Akel Fen Lisesi Sınavla öğrenci alan bir lisedir.

Bu sayfada yer alan Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi yorumları okuayabilir, Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız