Aydın Sosyal Bilimler Lisesi

Aydın / Efeler

Aydın Sosyal Bilimler Lisesi
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı -
Okulun Taban Puanı 421.7454
Güncel Yüzdelik Dilimi 8.72
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız/Erkek
Okulun Eğitim Süresi 5 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?

Aydın Sosyal Bilimler Lisesi Aydın ili Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Aydın Sosyal Bilimler Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzuna göre Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Aydın Sosyal Bilimler Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Aydın Sosyal Bilimler Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Aydın Sosyal Bilimler Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ
Okulun Son Üç Yıllık Taban Puanı
Yüzdelik Dilim Bilgisi
Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 421.7454 8.72
2018 357.4646 7.62
2017 460.9709 12.71
2004 yılında Türkiye´de ikinci Sosyal Bilimler Lisesi olarak okulumuz, açıldığı günden beri gerek akademik başarıları gerekse sosyal etkinlik ve projeleri ile adından sıkça söz ettirmektedir. Eğitim-öğretim hayatına ilk olarak bir ilköğretim okulu olarak başlayan okul binamız, 2004 yılında pansiyon binası ve çok amaçlı salon da eklenerek Aydın Sosyal Bilimler Lisesine tahsis edilmiştir.

Vizyon Geleceğe yön veren fikri hür, irfanı hür özgün bireylerin eğitildiği model okul olmak.

Misyon Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek; ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlamak. Öğrencilerin bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlamak. Öğrencileri Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında araştırmaya yönelterek gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak. Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlamak. Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirerek toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunmak.

Başarılar İlk mezunlarını verdiği 2009 yılından bugüne her yıl seçkin üniversitelere %90 üzerinde öğrenci yerleştirme başarısı (Daha geniş bilgi için Mezunlarımız sayfamıza bakabilirsiniz). Ayrıca yerel, ulusal ve uluslararası bir çok yarışmada elde edilen derece ve başarılar

 • Öğretmen :29
 • Rehber Öğretmen :1
 • Öğrenci :263
 • Derslik :16
 • Müzik Sınıfı :1
 • Resim Sınıfı :1
 • BT Sınıfı :1
 • Kütüphane :1
 • Fen Labaratuarı :1
 • Hazırlık Sınıfı :1
 • Konferans Salonu :1
 • Yemekhane :1
 • Kantin :1
 • Saatler 08.30 - 15.50
 • Yabancı Dil1. Yabancı Dil: İngilizce; 2. Yabancı Dil: Almanca/Arapça
 • Pansiyon Bilgileri Okul bahçesi içerisinde kız ve erkek pansiyonu bulunmaktadır.
 • Ulaşım 1, 3, 5, 7, 8 ve 15 numaralı şehir içi minibüsleri okul yakınından geçmektedir.
Okulun YGS/LYS Başarı Durumu
 1. 2013-2014: %100;
 2. 2014-2015: %100;
 3. 2015-2016: %100
LYS'de Öğrenci Yerleştirme Yüzdesi
  2015 ve 2016 Yılı Üniversite Başarısını İncelemek İçin Tıklayınız
 1. 2013-2014: %98;
 2. 2014-2015: %98;
 3. 2015-2016: %98

Okul Binamız

Eğitim-öğretim hayatına ilk olarak Şehitler İlköğretim Okulu olarak başlayan okul binamız, 2004 yılında pansiyon binası da eklenerek Aydın Sosyal Bilimler Lisesine tahsis edilmiştir. Toplam 19 adet dersliğin bulunduğu zemin üzeri iki katlı okul binamızda ayrıca bir fen laboratuarı, bir bilgisayar sınıfı, bir toplantı odası ve bir de kütüphane bulunmaktadır. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre en fazla 30 kişi ile sınırlı sınıflarımızın tümünde FATİH Projesi birinci faz kapsamında kurulan etkileşimli tahtalar bulunmakta ve üç adet kablosuz ağ okulumuzun tamamını kapsamaktadır.

Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonumuz

Kültür Merkezi

250 kişi kapasiteli ve klimalı bir konferans salonu bulunan kültür merkezimiz ayrıca resim ve müzik dersliklerini de barındırmaktadır. Okulumuzda yapılan konferans, şiir dinletisi, tiyatro, belirli gün kutlamaları, konserler, vb. etkinliklerde yararlandığımız salonumuz zaman zaman da diğer kurum ve kuruluşların etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Kültür Merkezi Dış Görünüm

Okul Bahçemiz ve Kantin

Öğrencilerimizin teneffüslerde ve okul sonrası etkinliklerde yararlanabilecekleri oldukça geniş ve yeşil bir bahçeye sahip olan okulumuz, gerek okul bahçesi, gerekse okul binası ve pansiyonumuzun temizliği, tertip ve düzeni sayesinde Beyaz Bayrak almaya hak kazanmıştır. Ayrıca okul bahçemizde ayrı bir bina halinde, öğrencilerimizin oturup dinlenebilecekleri, bir şeyler yiyip içebilecekleri bir kantinimiz bulunmaktadır.

Okul Bahçemiz ve Kantin Okul Bahçemiz Okul Bahçemiz 

Pansiyon Binamız Dış Görünüm

Kız ve Erkek Pansiyonumuz

Okulumuzun önemli birimlerinden birisi olan pansiyonumuz, 2004 yılında hizmete açılmıştır. 198 öğrenci kapasiteli pansiyonumuzda şu an 83´ü kız, 112´si erkek olmak üzere, 195 öğrencimiz kalmaktadır. Türkiye´nin farklı bölgelerinden gelen öğrencilerimizle birlikte renkli bir yaşama ev sahipliği yapan okul pansiyonumuzda öğrencilerimiz birçok imkandan faydalanabilmektedir.

Pansiyon Odalarımızdan Birisi

Odalarımız

Pansiyonumuzda yatakhane olarak kullanılan toplam 33 oda yer almakta. Bu odalardan 15´i kız öğrencilerimize, 18´i erkek öğrencilerimize ayrılmıştır. Altı öğrencinin kalabildiği odalarımızda ikişer kişilik ranzalar kullanılmaktadır. Her öğrencinin kendine ait bir elbise dolabı bulunmaktadır. Ayrıca odalarımızda öğrencilerimize masa, sandalye ve kitaplık gibi imkânlar sunulmuştur. Odalarımız görevliler tarafından her gün temizlenmektedir.

Banyolar ve Çamaşırhane

Pansiyon binamızın en alt katında bulunan çamaşır odalarında kız ve erkek taraflarında üçer adet çamaşır makinemiz mevcuttur. Yatakhanelerin bulunduğu her katta ikişer adet, en alt katta kız tarafında 9, erkek tarafında 18 tane olmak üzere toplam 39 banyo kabinimiz vardır. Pansiyonumuzda güneş enerjisi sistemiyle birlikte şofben ve termosifon imkânları da bulunmaktadır.

Pansiyonumuzda Bir Koridor Pansiyonumuzda Merdivenler Pansiyonumuzda Lavabolar Pansiyon Odalarımızdan Birisi Yemekhane Personeli
 • Tel 02562190011
 • Fax 02562194791
Kemer Mh. Dere Yolu Cd. 1734 Sk. Efeler Aydın 09100
  http://aydinsbl.meb.k12.tr
Bu okula 3 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Aydın Sosyal Bilimler Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Aydın Sosyal Bilimler Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Aydın Sosyal Bilimler Lisesi taban puanı 2020 , Aydın Sosyal Bilimler Lisesi yüzdelik dilimi, Aydın Sosyal Bilimler Lisesi yorumları

Ayrıca Aydın Sosyal Bilimler Lisesi pansiyonu var mı? yatılı mı?, Aydın Sosyal Bilimler Lisesi üniversite başarısı, Aydın Sosyal Bilimler Lisesi formaları, Aydın Sosyal Bilimler Lisesi adresi,

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum