Antalya Anadolu Lisesi

Antalya / Muratpaşa
Antalya Anadolu Lisesi
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı ---
Okulun Taban Puanı 473.7713
Güncel Yüzdelik Dilimi 1.63
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Okula Bilgi Ekle Sık Sorulan Sorular

Antalya Anadolu Lisesi Antalya ili Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Antalya Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Antalya Anadolu Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Antalya Anadolu Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Antalya Anadolu Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ
Okulun Son Üç Yıllık Taban Puanı
Yüzdelik Dilim Bilgisi
Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 473.7713 1.63
2018 409.6116 1.78
2017 489.4969 2.21
Antalya Anadolu Lisesi 30 Kasım 1980 tarihinde Eğitim Öğretim hayatına başlamıştır. MEB yalnız ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın en gözde kentlerinden biri olan güzel Antalya?mızın da böylesine seviyeli bir okula ihtiyacı olduğunu benimsemiş, bu husustaki olurları ile Okulumuzun da Anadolu Liseleri kervanına katılmasını sağlamıştır. 

Kuruluş işlemleri kurucu Müdür Nejat DOLANAY tarafından gerçekleştirilen okulumuz, ilk olarak Mimar Sinan  Ortaokulunun iki dersliğinde 60 öğrenci ve 5 öğretmen ile eğitim-öğretime başlamış,1981-1982 öğretim yılında Yalı Ortaokuluna taşınmıştır. 1983-1984 eğitim ?öğretim yılına kadar bu binada kalmış, 1983-1984 yılında, daha önce Yavuz Selim Lisesi tarafından kullanılmakta olan bu günkü binanın tahsisi ile asıl binasına kavuşmuştur. 

Dünya kenti olan Antalyamızın en zeki, en yaratıcı, en duyarlı ve en bilgili öğrencilerine daha geniş eğitim ve öğretim imkânı sağlamak için Devlet Vatandaş işbirliği ile başlangıçta 12 derslikli olan bu binaya 1985 yılında 4 derslik, 1986 yılında 8 derslik,1989 yılında 12 derslik ilave edilerek 36 derslikle modern bir mekâna kavuşulmuştur. 1990 yılında başlanan Kapalı Spor Salonu uzun uğraşlar sonunda tamamlanarak öğrencilerin beden eğitimi derslerini rahatça yapabilecekleri bir konuma getirilmiştir. 1997 yılında kapalı spor salonuna bitişik olarak alt katı modern bir öğrenci kantini, üst katı ise en az 150 öğrencinin aynı anda kütüphaneden faydalanabileceği oldukça geniş bir mekâna sahip olan büyük bir kütüphane ve okuma salonu; ana binaya ilave olarak alt katı ortaokul-kız, ortaokul-erkek, lise-kız, lise-erkek olmak üzere 23 kabinli modern bir tuvalet ve üst katları da bilgisayar laboratuvarı, resim atölyesi, fen laboratuvarı, video salonu, sadece müzik derslerinin yapılacağı bir sınıf ve derslik olarak düşünülen üç katlı bir bina daha ilave edilmiştir. 

Baş döndürücü bir hızla gelişen günümüz teknolojisini ve çağı yakalamanın; eğitim öğretim Yarışını kazanmakla mümkün olduğunu bilen, çağdaş eğitimin amacının ise bedenen ve ruhen sağlıklı çağdaş insanın yetiştirilmesi olduğuna inanan bilinçli anne-babalara, seçkin öğretmenlere sahip olan okulumuz 28 dersliğe düşürülmüş diğer yerler bölüm odaları 22 üniteli bir bilgisayar laboratuvarı, bir fizik, bir kimya ve bir biyoloji laboratuvarı, 300 dinleyici alabilen bir Konferans salonu ve 5426 kitap Kapasiteli kütüphanesi şeklinde tasarlanmıştır. 

1997 yılında okulun bahçesinin tamamı asfaltlanarak öğrencilerin daha rahat ders ve boş zamanlarını sportif faaliyetlerle değerlendirebilecekleri basketbol, futbol, hentbol, voleybol sahaları yapılmıştır. Ayrıca okul bahçesinin genişletilmesi hususunda yasal işlemlerin tamamlanıp 8 dönümlük bir alan 1998 yılında okul bahçesine dahil edilmiştir. 

2008 yılında uzun bir uğraştan sonra tüm mezuniyet törenlerini ve toplantıları yapabileceğimiz yaklaşık 250 m2 açık hava amfisi velimiz Osman GÜLTEKİN tarafından yapılarak okulumuza hediye edilmiştir. Zaman içerisinde okulumuzun bütün derslikleri merkezi sistem kalorifer ve tüm sınıflarımıza ve birimlerimize klima donanımı yapılmıştır. Adımıza yakışan bir yaklaşımla eğitim ortamlarını ve eğitim kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmalara ağırlık verilmekte iken; devletimizin öncülüğünde gerçekleştirilen FATİH ?Fırsatları Artırma, Teknolojiyi İyileştirme Hareketi? projesiyle okulumuz daha çağdaş bir fiziki mekâna kavuşmuştur. Öğrencilerin ve çalışanların görüşlerinin ön planda tutulduğu katılımcı bir yönetişim modeliyle öğretmen ve öğrencilere yönelik rehberlik faaliyetleriyle okulun, ÖĞRENEN ORGANİZASYON olması amaçlanmaktadır. 

Sürekli değişim içinde olan teknolojik gelişmeleri takip edebilmek amacıyla; bütün laboratuvarlar yeniden dizayn edilmiş, tüm sınıflarımıza ve laboratuvarlarımıza Fatih projesi kapsamında Etkileşimli tahta kurulmuş eğitim ve öğretimin amacına uygun olarak son teknoloji ile düzenlenmiştir. 2010 yılında okulumuz girişindeki servis yolu yeniden düzenlenerek bölünmüş yol olarak gelişli gidişli yol olarak kullanıma açılmıştır. Kendilerini sürekli geliştirmeyi ilke edinen 4 idareci,52  öğretmen, 11 personel ile toplam 67 çalışanımız, 720 Kişilik dev öğrenci grubuna, çağdaş eğitim donanımlarına sahip 6 ayrı bölüm odasında -Genel Öğretmenler odası, İngilizce Bölüm Odası, Matematik Bölüm Odası, Fizik kimya biyoloji Bölüm Odası, Müzik odası, Beden Eğitimi Öğretmenleri odası, Rehberlik ve psikolojik danışmanlık odası, Resim atölyesi,- ders dışı zamanlarda da çalışmalarını sürdürmekte ve öğrencilerimize her an rehberlik edebilmekle birlikte 3öğretmenimiz yüksek lisans çalışmalarını tamamlamışlardır. 

 2011-2012 yılında 26. dönem mezunlarını Türkiyemizin güzide Üniversitelerine göndermiştir. Mezun verdiği ilk yıldan itibaren, Üniversiteye öğrenci yerleştirme başarısı ile ön sıralarda yer alan okulumuz 2011 YGS-LYS sonuçlarına göre Türkiyedeki 749 ortaöğretim kurumu arasında 9.Sıraya yükselmiştir. 2007 ÖSSde Mehmet ÖZGEYİK sayısal, sözel ve eşit ağırlık dallarında Türkiye 1.si olarak emsallerine göre başarı çıtasını yükseltmiş tüm Anadolu Liselerine Örnek olmuştur. 2012 yılında ÖSYMde %85.87lik bir yerleşme başarısı gerçekleşmiştir. 

Bu güne kadar okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin üniversiteye girişte gösterdiği üstün başarılar ve Türkiye çapında yapılan dereceler, bizlere haklı bir gurur kaynağı olmaktadır. 

VİZYON Geleceği bugünden yaşayarak Ülkemizdeki Anadolu Liselerine kaliteyi yükseltme noktasında örnek ve önder olmak, Evrensel Eğitim-Öğretim ilkeleri doğrultusunda kurumsallaşmış bir okul kimliğine sahip olmaktır

MİSYON Geçmişini bilen, yüzü geleceğe dönük,vatandaşlık bilinci yüksek bireyler yetiştirmektir. Öğrencilerimize, küreselleşen dünyada; bireyler, toplumlar ve devletlerarasındaki rekabette, en büyük belirleyicinin bilgi olduğu gerçeğini kavratarak, onları; milletimize ve insanlığa karşı sorumluluklarını yerine getirebilme becerilerini kazanabilecekleri yükseköğretime hazırlamak

BAŞARILAR Anadolu liselerine öğrenci alma ve üniversitelere öğrenci yerleştirme oranı bakımından okulumuzun başarısı oldukça yüksektir. Antalya İlinde Birinci Türkiyede yerleştirmede ve LYS de (okul olarak) TÜRKİYE 10. Olmuştur. Geçmiş yıllarda üniversiteye girişlerdeki derecelerin yanında 2007 öğretim yılı için üniversite seçme sınavında öğrencimiz; Mehmet ÖZGEYİK tüm alanlarda Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık- TÜRKİYE BİRİNCİSİ olmuştur. YGS ve LYS sınavları sonuçlarına göre ilk yüz arasına daha çok sayıda öğrenciyi sokma gayreti içinde olmayı hedeflenmektedir. İlçe ve il genelinde sportif etkinlikler, şiir, müzik, folklor ve bilgi yarışmaları vb. sosyal alanlarda dereceleri bulunan okulumuz Antalya İli çapında düzenlenen kültürel etkinliklerde öncü rolü üstlenmektedir.

 • Öğretmen :55
 • Rehber Öğretmen :1
 • Öğrenci :849
 • Derslik :26Müzik Sınıfı :1
 • Resim Sınıfı :1
 • Kütüphane :1
 • Fen Labaratuarı :2
 • Konferans Salonu :1
 • Spor Salonu :1
 • Öğretim Şekli :NORMAL, GÜNDÜZLÜ
 • Yemekhane :1
 • Kantin :1
 • Bahçe :1
 • Saatler BAŞLAMA 08.10 BİTİŞ 15.20
 • Pansiyon Bilgileri Pansiyon yok
 • Ulaşım 47, 44, 17 nolu dolmuş hattı
 • İl/İlçe Merkezine Uzaklık MERKEZ ZEYTİNKÖY MURATPAŞA
 • Başarı Durumu TÜRKİYE İLK 10
 • Tel 0 242 321 40 24
 • Fax 0 242 321 40 25
Gebizli Mh. Yunus Emre Cd. No196 Muratpaşa/ANTALYA
  http://aal.meb.k12.tr
Bu okula 57 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Hem olumlu, hem de olumsuz yönlerini belirtmeye çalışın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Tanıtım Kartı

İl Antalya
İlçe Muratpaşa
Tel 0 242 321 40 24
Fax 0 242 321 40 25
Web http://aal.meb.k12.tr
Adres:

Gebizli Mh. Yunus Emre Cd. No196 Muratpaşa/ANTALYA

 • Geç gelme birinci ders saa için belirlenen süre ile sınırlıdır. Ancak her beş defa geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.
 • Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaşrılarak veli ve öğrencilere duyurulur.
 • Günlük toplam ders saanin 2/3 ü ve daha fazlasına gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğim ve araşrma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerekren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaşrma yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım alna alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaşrma/bütünleşrme yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır

Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir

 • 85,00 - 100 > Pekiyi
 • 70,00 - 84,99 > İyi
 • 60,00 - 69,99 > Orta
 • 50,00 - 59,99 > Geçer
 • 0 - 49,99 > Başarısız

Öğrencinin yılsonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının bu derslerin haalık ders saatleri toplamına bölümüyle elde edilen puandır. Naklen gelen öğrencilerin yılsonu başarı puanı hesaplanırken yeni oluşacak haalık ders saa sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanı hesaplanırken bölme işlemi, virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;

 • İki dönem puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70
 • İşletmelerde beceri eğimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

 • Tüm derslerden başarılı olan,
 • Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
 • Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıa başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haası, ikinci dönemin ilk haası ile son iki haası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarandan yapılır. Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde haa içerisinde yapılacak şekilde planlanır. Gerekğinde cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilir.

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sını hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek mesleki eğim merkezine, Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır. Mesleki eğim merkezinde öğrenim görenlerden ikinci defa sınıf tekrar etme durumuna düşen öğrencilerin kayıtları Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine yapılır.

Okuldan mezun olamayan 12 nci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilir. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğrem yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir. Ustalık sınavında başarısız olan öğrenciler beceri sınavı esaslarına göre sorumluluk sınavlarına alınır. Bu sınavlar sonunda da başarısız olan öğrencilerin öğrem yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır

126
70
Adem-Tolunay Anadolu Lisesi
 • Muratpaşa/Antalya
5
Gülveren Anadolu Lisesi
 • Kepez/Antalya
15
Serik Anadolu Lisesi
 • Serik/Antalya
57
Antalya Anadolu Lisesi
 • Muratpaşa/Antalya

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Antalya Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Antalya Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Antalya Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Antalya Anadolu Lisesi yorumları okuayabilir, Antalya Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum