Çankaya Lisesi

Ankara / Çankaya

Çankaya Lisesi
 • Çankaya Lisesi
  Ekle
 • 15
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Sınavsız Yerleştirme
İl Ankara
Başarı Puanı (OBP) 69.6092
Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Yorum Ekle/Oku OBP Hesapla

Çankaya Lisesi Ankara ili Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

Çankaya Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında 2021 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa sınavsız olarak öğrenci alacak.

Çankaya Lisesi ortaöğretim kayıt alanınız içerisinde ise bu okula sınavsız bir şekilde tercihinize bağlı olarak yerleşebilirsiniz. Çankaya Lisesi 2021 LGS başvuru tercih kılavuzunda açıklanacak olan Sınavsız Yerleştirme öncelikleri doğrultusunda öğrenci alımı yapacak.

Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirme işlemidir.
Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilir.
Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yerel yerleştirme işlemleri sırasıyla
 • Kayıt alanı,,
 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılır.
Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.
Çankaya Lisesi 1968-1969 öğretim yılı başında eğitim ve öğretime açılmıştır. O tarihte Ayrancı Ortaokulu binası olarak yapılan A Blokta 330 öğrenci ve 6 şube ile faaliyete geçmiştir.
             Bina yetersizliği nedeniyle bazı şubeler okulun arka kısmındaki prefabrik barakalarda ders yapmak zorunda kalmıştır. Daha sonra bina Çankaya Lisesi orta kısmı olarak Bakanlık emirleri gereği işlem görmüştür.
             Lise ilk mezunlarını 1971 yılında vermiştir. Mevcut bina ihtiyaca cevap vermediği için 1971 yılında dört katlı ek bina inşa edilerek okulun kapasitesi arttırılmıştır. Okulun arka cephesindeki barakalar yıkılarak yerine kapalı spor salonu yapımına 1974 yılında başlanmıştır. Spor salonu 1979 yılında hizmete açılmıştır.
             1992 yılında lise bünyesinde yabancı dil ağırlıklı lise faaliyete geçmiştir. Yabancı dil ağırlılı lisemiz ilk mezunlarını cübbe ve kepli mezuniyet töreni ile Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in huzuruna çıkarak vermiştir.
             Okuldaki yenileşme çalışmalarının bir kısmı 1996 yılında gerçekleştirilmiştir.  Atatürk ve Türk Büyükleri Köşesi, spor salonu, İnternet bilgisayar ağı, her müdür yardımcısı odasına nowel sistem ağı ile bilgisayar donanımı,  zümre odaları, okul giriş - çıkış kapıları ve danışmanın yenilenmesi, dış cephenin renginin değişimi bu yeniliklerden bazılarıdır.
             Başta Kurucu Müdürümüz Cevdet Baba olmak üzere şu ana kadar okulumuzda vekiller dahil on bir müdür görev yapmış olup Ersin Baykan bizleri derin üzüntüde bırakarak 16.07.1997’de görevi başında iken genç yaşta vefat etmiştir. Cumhuriyetimizin 75. yılı dolayısıyla 1998 yılında yan binanın köşe boşluğuna bir Atatürk Maskı yaptırılmış ve Maskın açılışı törenle gerçekleştirilmiştir.
             1998 yılında okulumuzun 30. kuruluş yılı, mezunlar derneği, öğretmen ve öğrenciler tarafından coşkulu etkinliklerle kutlanmıştır.
Okul binası ve bahçesinin yenileme çalışmaları 2011,2012 ve 2013 yıllarında devam etmiş olup, okulumuzun giriş, Atatürk Köşesi, koridorlar, tuvaletler, sınıflar, Fizik, Kimya Biyoloji Laboratuarları, Kütüphane gibi birçok bölümü yenilenmiş ve daha modern bir hale getirilmiştir. Tüm dersliklere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akıllı tahta ve hızlı internet bağlantısı kurulmuştur.
Çankaya Lisesi bu otuz yıllık tarihinde nice devlet adamları, büyük iş adamları, kültür, sanat, spor ve müzik alanlarında da isim yapmış kişiler yetiştirmiştir. Çankaya Lisesi günümüzde de birçok sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde adını duyurmaktadır. 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Anadolu Lisesi statüsü kazanan okulumuz 2012 ÖSYM verilerine göre 2012 LYS sınavında kendi türünde Ankara il birincisi, Türkiye yedincisi olmuştur. 2012-2013 yılında son genel lise öğrencileri okul bahçesinde düzenlenen mezuniyet ve kep atma töreni ile mezun olmuştur.
       2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı itibari ile okulumuzun 9.-10.-11.-12. Sınıfları Anadolu lisesi sınıfları olup, 2012 kayıt döneminde Seviye Belirleme Sınavından 460-421 puan arasında puan almış öğrencilerin kaydı yapılmıştır.
2014 Başarı Durumunu incelemek için tıklayınız

Çankaya Lisesi'ne nakil almayı planlıyorsanız Çankaya Lisesi 9.10.11.12. sınıf boş kontenjan bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nakil ve geçiş başvurusu, dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere, yılsonu sınıf atlatma işlemleri tamamlandıktan sonraki ilk iş gününden ekim ayının sonuna kadar ve ikinci dönemin başlangıcından şubat ayının sonuna kadar haftalık, diğer zamanlarda ise aylık yapılır.

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır. Daha Fazlası için buraya tıklayınız.

Adres: Hoşdere cd. no187 Yukarıayrancı Çankaya/ANKARA

Tel: 03124391032

Fax: 03124391033

web: http://cankayalisesi.meb.k12.tr

Çankaya Lisesi ile ilgili 15 yorum yapıldı. Bir incelemede bulunarak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.
BENZER OKULLAR
Yorum 203

Fatih Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 139

Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 44

Abdullah Mürşide Özünenek Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 78

Mustafa Azmi Doğan Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 16

Pursaklar Ayyıldız Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Yorum 28

Kurtuluş Anadolu Lisesi Sınavsız öğrenci alan bir lisedir.

Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde Çankaya Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Kaynaklar:Bu sayfada yer alan Çankaya Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tanıtım bölümünde kullanılan tüm bilgiler, okulun resmi web sitesi (http://cankayalisesi.meb.k12.tr), MEB (www.meb.gov.tr) ve kullanıcıların iletişim kanallarımız üzerinden gönderdikleri bilgilerden derlenmiştir.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Çankaya Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Çankaya Lisesi yorumları okuyabilir, Çankaya Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Çankaya Lisesi taban puanı 2021

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız