İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  Ekle
 • 198
  Yorum
TANITIM KARTI
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu 61038
Kontenjan Sayısı 30
Okulun Taban Puanı 404.2691
Güncel Yüzdelik Dilimi 11.98
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Yok
Okulun Eğitim Süresi 5 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?
Bilgi Ekle SSS

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İstanbul ili Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okuludur.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzuna göre Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

 • Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı
 • Bilişim Teknolojileri Alanı
 • Denizcilik Alanı
İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

(İlk yerleştirme sonuçlarına ait verilerdir.)

Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 404.2691 11.98
2018 - -
2017 - -
2016 - -
2015 - -
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) iş birliğinde 2023 eğitim vizyonu kapsamında kurulan "İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi", 2019-2020 eğitim öğretim döneminde ilk öğrencilerini bekliyor.

MEB ve İTÜ tarafından imzalan protokol kapsamında İstanbul'daki Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kampüsü'nde yapım ve hazırlık çalışmaları sürdürülen lise, yeni dönemde eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacak.

"Bilişim teknolojisi", "elektrik elektronik teknolojisi" ve "denizcilik" olmak üzere 3 alanda mesleki ve teknik eğitim verecek okulda, derslere lise öğretmenlerinin yanı sıra İTÜ öğretim üyeleri de girecek. Ayrıca, öğrencilere ilk yıl İngilizce hazırlık eğitimi alma imkanı da sağlanacak. MEB'in son LGS sonucuna göre başvuru formunda İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için 3 sınıf ve 90 öğrenci kapasiteli kontenjan belirlenirken, bu tercihin son güne kadar değişebileceği öngörülüyor. Lise, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde meslek sahibi olmak isteyen gençlere kapılarını açacak.
 • Öğretmen : 5
 • Öğrenci : 108
 • Derslik : 6
 • Öğretim Şekli : Tam gün
 • Bağlantı : ADSL (1 Mbit)
 • Yabancı Dil : İngilizce
Dijital Çağı Kodlayacak Nesiller İTÜ Ortaköy MTALde Yetişiyor

Şimdinin ve geleceğin meslekleri köklerini bilişim teknolojileri alanına salıyor. Bu alan, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeniyle sürekli ve dinamik bir gelişim içinde. Tam da bu yüzden, stratejik bir alan olarak tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Akıl almaz bir hızla büyümekte olan Bilişim Teknolojileri konusunda kendini yetiştirenler dijital çağı kodluyor.

Bilişime İTÜ nün teknolojik vizyonuyla bakın

Verinin en önemli unsura dönüştüğü çağımızda, yapay zeka, makine öğrenme gibi daha önce bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz yeniliklerin içinde yaşıyoruz. Bu alanın mezunlarının, şaşırtıcı bir geleceği kurma fırsatına sahip olduğuna inanıyoruz. Büyük hayalleri olan öğrenci adaylarını, birlikte geleceğin kodunu çözmeye davet ediyoruz.

Web tasarım ve programlama, grafik ve animasyon, nesne tabanlı programlama, mobil uygulamalar, açık kaynaklı işletim sistemi bölümde sunacaklarımızdan yalnızca birkaçı.

Bu bölümde sunduğumuz uzmanlık alanı: Veri Tabanı Programcılığı Dalı

İTÜ nün Gücü, Ortaköy ün Geleneğiyle Buluşuyor

Denizcilik ekolünden gelen okulumuz, daima olduğu gibi yeni nesilleri uzak denizlerle tanıştırmaya devam ediyor. Eğitim gemimiz, Ortaköy?de başlayıp dünyaya yayılacak bir yolculuk için mürettebatını bekliyor.

Ülkelerin Dünyaya Açılmasını Sağlayan Formül: Denizcilik

Türkiye, üç tarafının denizlerle çevrili olması ve coğrafi konumu nedeniyle denizcilik alanında oldukça önemli bir ülke. Bu bölümü kurarken temel motivasyonumuz, ülkemizin denizcilikte söz söyler hale gelmesine katkıda bulunmaktı.

Uluslararası standartlara uyum sağlamak, rekabet gücünü artırmak, büyüyen nüfusa paralel olarak denizlerimizden daha çok yararlanmak, sektöre önderlik edecek ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilecek nitelikte bir kadro oluşturmak gibi konuları kendimize misyon edindik.

Bu birliktelik sayesinde denizcinin evi Ortaköy, 92 yıldır olduğu gibi denizci yetiştirmeye devam ediyor.

Mesleki gelişim, temel denizcilik, denizde emniyet ve yüzme ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin edinilmesi, bu programda sunduklarımızdan yalnızca birkaçı.

Bu bölümde sunduğumuz uzmanlık alanları:

 • Güverte İşletme Dalı
 • Gemi Makineleri İşletme Dalı
 • Gemi Elektroniği ve Haberleşme Dalı
İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uluslararası Elektronik Sektörüne Giden Yol İTÜ Ortaköy MTAL den Geçiyor

Hiper aktif bir hızla değişen dünyada, elektrik-elektronik teknolojisi alanı bizlere sıra dışı fırsatlar sunarken, eşi benzeri görülmemiş bir rekabet ortamı da oluşturuyor. Ülkemizin bu ortamda lider ve belirleyici bir role sahip olması, bu sektörün yetişmiş eleman ihtiyacından geçiyor. Yola bu bilinçle çıkan İTÜ, geleceğin mühendislerini bugünden yetiştiriyor.

İTÜ nün akademik kadrosuyla, donanımlı laboratuvarlarla

Öğrencilerimizi, geleceğin keşiflerini yapmaları için geleceğe dünya standartlarında hazırlıyoruz. Son teknolojiye göre donatılmış laboratuvarlarımızda deneyerek ve gözleyerek öğrenme imkanı sunuyor. Hem uluslararası hem ulusal teknik eğitimde fark yaratan İTÜ nün akademik kadrosu, elektrik ve elektroniğin sağlam temellerini atıyor.

Mesleki gelişim, elektrik elektronik ölçme uygulamaları, elektrik devre hesaplamaları, teknik ve meslek resim çizimleri yapma ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin kazanılması bu programda sunduklarımızdan yalnızca bazıları.

Elektrik-Elektronik Teknoloji Alanında sunduğumuz uzmanlık alanı: Endüstriyel Bakım Onarım Dalı

Okulumuz, İstanbul ilinde, Beşiktaş ilçesinde bulunmaktadır. Okulumuz, Ziya Kalkavan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ile aynı kampüs içerisinde yer almaktadır. Okulumuzun adresi: Yıldız Mah. Çırağan Cad. No3 4, 34349 Beşiktaş/İSTANBUL Okul, protokole bağlı kurulmuş bir proje okuludur. Okulumuzda Bilişim Teknolojileri, Denizcilik ve Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanları bulunmaktadır. Meslekî ve teknik ortaöğretimde öğrenciler 10. sınıfı bitirip 11. sınıfa geçtiklerinde alan eğitiminde derinleşme yoluna gidilmekte, dal eğitimine geçilmektedir. Buna göre;
 • Bilişim Teknolojileri alanı öğrencileri Veri Tabanı Programcılığı dalında,
 • Denizcilik alanı öğrencileri tercihleri doğrultusunda oluşturulacak gruplara göre Güverte İşletme dalı, Gemi Makineleri İşletme dalı ya da Gemi Elektroniği ve Haberleşme dalında,
 • Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanı öğrencileri Endüstriyel Bakım Onarım dalında öğrenim görecektir.
2019-2020 eğitim-öğretim yılında okulumuzda Bilişim Teknolojileri alanında 30, Denizcilik alanında 30 ve Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanında 30 olmak üzere 90 öğrenci öğrenim görmektedir. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için okulumuzda Bilişim Teknolojileri alanı için 30, Denizcilik alanı için 30 ve Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanı için 30 olmak üzere 90 öğrenci kontenjanı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Okulumuz, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile öğrenci almaktadır. Öğrenci yerleştirme ve kayıt işlemleri, merkezî olarak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından LGS puan üstünlüğüne göre gerçekleştirilmektedir. Okulumuza kayıt için herhangi bir mülakat, uygulama sınavı vb. gerçekleştirilmemektedir. Okulumuzda öğrenim süresi Hazırlık+4 yıl olmak üzere toplam 5 yıldır. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddesinde belirlenen kriterleri karşılayan öğrencilerin hazırlık sınıfından muaf olmaları mümkündür. Teknik lise müfredatının uygulandığı okulumuzda okutulacak derslere ilişkin çizelgelere http://megep.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilmektedir. Yalnızca okulumuza değil herhangi bir meslekî ve teknik ortaöğretim kurumunu bitirmiş bir öğrencinin üniversiteye gitmesinin önünde puan kısıtlaması vb. gibi bir engel bulunmamaktadır. Okulumuzdan üniversiteye sınavsız geçiş imkânı bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz, 11. sınıfı bitirdikleri yılın yaz tatilinde 40 gün işyerinde eğitimle yükümlüdür. Öğrencilerimiz, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde yer alan teknokent başta olmak üzere ülkemizin güzide kurumlarında işyeri tecrübesi edinme fırsatına sahip olacaktır. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize, okul aile birliği imkanları dahilinde burs sağlanmaktadır. Bununla birlikte öğrenim gördükleri alanın devamı niteliğindeki İstanbul Teknik Üniversitesi bölümlerini kazanan öğrencilere eğitim dönemlerinde İTÜ Vakfı tarafından aylık burs sağlanacaktır. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul dışından gelen 10 öğrencimiz bulunmaktadır. Erkek öğrencilerimiz Kağıthane ilçesinde yer alan Profilo Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan yurtta, kız öğrencilerimiz Beşiktaş ilçesinde yer alan Ortaköy Zübeyde Hanım Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan yurtta barınma imkanına sahiptir. Yurtlarla ilgili detaylı bilgi edinmek için;
 • Profilo MTAL: 0 212 321 76 70
 • Ortaköy Zübeyde Hanım MTAL: 0212 261 42 01
İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiİstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiİstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Adres

Yıldız Mah. Çırağan Cad. No3 4, 34349 Beşiktaş/İstanbul

Telefon

0212 261 24 20

Fax

0212 261 24 20

web

http://itumtal.meb.k12.tr/

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili 198 yorum yapıldı. Bir incelemede bulunarak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.
 • Hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullanmayın.
 • Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.
 • Okulun eğitim öğretim başarısı, ulaşımı, fiziki olanakları konularında gerçek bilgiler paylaşın.
 • Diğer kullanıcılara karşı nazik olun.
 • Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Bu Okula Bir İnceleme Bırak!

 • Bu okulda mı okuyorsunuz?
 • Bu okuldan mı mezun oldunuz?
 • Bu okulun velisi misinz?
 • Bu okulda öğretmen veya yönetici misiniz?

O halde İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili bir iceleme (yorum) ekleyerek bu okulu tercih etmeyi düşünen veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz

Benzer Okullar

Bu sayfada yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarı durumu ve istatistiki bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.2020

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yorumları okuyabilir, İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taban puanı 2020

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız