Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi

Kahramanmaraş / Onikişubat
Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi
Yerleştirme Şekli Merkezi Sınav
Tercih Kodu ---
Kontenjan Sayısı ---
Okulun Taban Puanı 470.0355
Güncel Yüzdelik Dilimi 2.01
Okulun Kontenjan Türü Kız/Erkek
Okulun Pansiyonu Kız/Erkek
Okulun Eğitim Süresi 4 Yıl
Okulun Yabancı Dili İngilizce
Devlet okulu mu? Evet
Proje Okulu mu?

Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi Kahramanmaraş ili Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında 2020 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alacak. Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi'ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf LGS Sınavına girmeniz gerekiyor.

Merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır. Merkezî sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanına (OBP), 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanına (YBP), okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve öğrencinin yaşına bakılarak yerleştirme yapılır.

Aşağıdaki tabloda Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi'nin son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi LGS taban puanı ve yüzdelik dilimini yıllara göre sürekli olarak güncel tutuyoruz.

İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ
Okulun Son Üç Yıllık Taban Puanı
Yüzdelik Dilim Bilgisi
Yıl Taban Puanı Yüzdelik Dilimi
2019 470.0355 2.01
2018 408.2808 1.87
2017 489.3526 2.25
2015/2016 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde hizmete giren Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır.

Okulumuz yaklaşık 25 dönümlük bir alan üzerine kuruludur. Okulumuz 200 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci pansiyonuna sahiptir. Pansiyonumzda 23 öğrenci kalmaktadır.

Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi
 • Öğretmen :43
 • Öğrenci :544
 • Derslik :23
 • Atölye-İşlik :3
 • Konferans Salonu :1
 • Fen Laboratuvarı :3
 • BT Sınıfı :1
 • Müzik Sınıfı :1
 • Kütüphane :1 Y
 • emekhane :1
 • Revir:1
 • Saatler 08:00 - 12:00 13:00 - 15:20
 • Isınma Doğalgaz
 • Bağlantı ADSL (16 Mbit ve üzeri)
 • Yabancı Dil 1. Yabancı Dil: İngilizce 2. Yabancı Dil: Almanca
 • Ulaşım Okulumuz merkezi bir yerde olduğu için toplu taşıma araçları ile ulaşımı oldukça kolaydır. Okulumuzun 100 metre uzağından Belediye-Halk Otobüsleri ve Dolmuşlar( Yavuz- Fatih ) ile ulaşım her dakika mevcuttur.
 • Servis Bilgisi Okulumuz merkezi bir yerde olduğu için sadece 3 adet servis aracı ile okulumuza gelen öğrenci mevcuttur.
 • Yerleşim Yeri Necip Fazıl Mahallesinde olan okulumuz Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinin kuzey batısında, okullar kampüsünün olduğu yerde, Kredi Yurtlar Kurumu İstiklal Öğrenci yurdunun güneyinde, Yatılı Bölgede bulunan yıkılan Milli Eğitim lojmanlarının olduğu yerde, yerleşim merkezi içerisindedir.
 • İl/İlçe Merkezine Uzaklık Okulumuz Merkez Onikişubat ilçesinde olup, il merkezine uzaklığı 3 km ve ilçe merkezine uzaklığı 2 km. dir.
Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi Bilimde üst düzey çalışmalarda yer almak istiyorsanız adresiniz KAHRAMANMARAŞ TOBB FEN LİSESİ olmalıdır. Çünkü okulumuzda sene başında yapılan sınavlarla biyoloji, fizik ve matematik olimpiyatlarına hazırlanan özel öğrenciler yetiştirmekteyiz. Bu öğrencilerimizin olimpiyat sınavlarında Türkiye derecesi yaparak üniversite sınavlarında ek puan almalarını amaçlıyoruz. Olimpiyat öğrencilerimiz alanlarında uzman öğretmenlerimiz önderliğinde henüz 10. sınıfta iken 12. sınıf konuları dâhil olmak üzere tüm konuları tamamlamış olmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimiz gerek üniversitelere gerekse bilim merkezlerine götürülerek bizzat yerinde deney ve gözlemler yapmaktadır. Bu etkinlikler onların bilimsel ufuklarını açmakta ve daha kalıcı öğrenmeyi desteklemektedir. Okulumuzda öğrencilerimiz düzenli olarak dünyadaki ünlü bilim adamlarının gerçekleştirdikleri e-konferanslara canlı olarak katılabilmekte ve onlara sorular sorabilmektedir.

2016 - 2017 Eğitim Öğretim yılında İsviçre´deki kısa adı CERN olan ve yüzyılın deneyinin yapıldığı Avrupa Nükleer Araştırma merkezine gönderdiğimiz 12 öğrencimiz bu merkezde bilim insanları ile buluşarak deneysel çalışmalarda bulunmuşlardır. Bu gezimiz ulusal basında da bir devlet okulun gerçekleştirdiği önemli bir çalışma olarak yer almıştır.

Okulumuz TÜBİTAK´ın yapmış olduğu çalışmalarda etkin olarak yer almaktadır. 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında, halen devam etmekte olan TÜBİTAK 2018 Bilim Olimpiyatlarında okulumuz kimya alanında ikinci aşamaya geçmiştir. Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi

Öğrencilerimizin meslek seçimlerini kolaylaştırabilmek ve onlara yön verebilmek amacıyla okulumuzda kariyer günleri düzenlenmektedir. Mesleğinde uzman ve tanınmış kişiler bu kariyer günlerinde okulumuzu ziyaret ederek öğrencilerimize meslek tanıtımı yapmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin psikolojik gelişimlerini desteklemek için velilerimizin de katılımıyla ülkenin önde gelen psikologları okulumuzda seminerler vermektedir. (Sinan YAĞMUR, Vehbi VAKKASOĞLU, Seyyid ŞİŞMAN, Prof. Dr. Alptekin YASIM,?)

Öğrencilerimizin üniversite sınavlarında üst düzey başarılar elde etmelerini sağlamak amacıyla profesyonel olarak yaz dönemi de dâhil olmak üzere okulumuzda hem hafta içi hem de hafta sonu olmak üzere destekleme ve yetiştirme kursları açılmaktadır. Tüm bu özverili çalışmalarımızın sonucu olarak il milli eğitim müdürlüğünün il genelinde yapmış olduğu ve bölge fen liseleri arasında yapılan deneme sınavlarında okulumuz üstün başarılar göstermiştir. Önemli fen ve Anadolu liselerinin girdiği deneme sınavında okulumuz Türkiye´de 5. olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Bizler okul öğretmenleri ve idarecileri olarak öğrencilerimiz başarıya yönelik her adımlarında onların yanında yer almakta ve onları desteklemekteyiz.

Okulumuzda bilimsel çalışmaların yansıra sosyal aktivitelere de imkân tanınmaktadır. Okulumuzda her yıl geleneksel olarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir (Turnuvalar, kermes, sportif gençlik faaliyetleri vb.). Öğrencilerimizin milli ve manevi duygularını perçinlemek amacı ile Çanakkale- Bursa ve Konya illerine gezi düzenlenmiştir. Ayrıca sınıflar arası yapılan voleybol ve futbol turnuvaları ile öğrencilerimizin spor aktiviteleri desteklenmiştir.

Okul bahçemiz içerisinde okul pansiyonumuz yer almaktadır. Civar iller ve ilçelerden okulumuzda eğitim-öğretim almak isteyen öğrencilerimiz okul pansiyonumuzdan yararlanabilmektedir. Pansiyonumuzda hem kız hem erkek öğrenciler için yerimiz mevcuttur. Pansiyon öğrencilerimiz her akşam etütlere katılmakta ve okul kurslarımızdan yararlanmaktadır. Gerek pansiyonumuz gerekse okulumuz temizlik ve sağlığa uygunluk denetimlerini başarı ile geçerek beyaz bayrak almıştır.

Başarı odaklı bir okul olan TOBB FEN LİSESİ ailesinin bir parçası olarak sizleri de aramızda görmek bizlere mutluluk verecektir.

Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi
 • Tel Okul: (344) 215 84 40 Pan
 • Fax (344) 215 84 40
Necip Fazıl Mahallesi 50002. Sokak No 2/1A Onikişubat/Kahramanmaraş
  http://tobbfenlise.meb.k12.tr/tema/index.php
Bu okula 17 yorum yapıldı. Sizce bu okul niçin tercih edilmelidir? Bir yorum yaparak bu okulu tercih edecek veli ve öğrencilere yardımcı olabilirsiniz!.

Tanıtım Kartı

İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Tel Okul: (344) 215 84 40 Pan
Fax (344) 215 84 40
Web http://tobbfenlise.meb.k12.tr/tema/index.php
Adres:

Necip Fazıl Mahallesi 50002. Sokak No 2/1A Onikişubat/Kahramanmaraş

 • Geç gelme birinci ders saa için belirlenen süre ile sınırlıdır. Ancak her beş defa geç kalma yarım gün devamsızlıktan sayılır. Bu sürenin dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.
 • Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaşrılarak veli ve öğrencilere duyurulur.
 • Günlük toplam ders saanin 2/3 ü ve daha fazlasına gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğim ve araşrma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerekren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaşrma yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım alna alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaşrma/bütünleşrme yoluyla eğimlerine devam eden özel eğim ihyacı olan öğrenciler ve özel eğim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır

Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir

 • 85,00 - 100 > Pekiyi
 • 70,00 - 84,99 > İyi
 • 60,00 - 69,99 > Orta
 • 50,00 - 59,99 > Geçer
 • 0 - 49,99 > Başarısız

Öğrencinin yılsonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının bu derslerin haalık ders saatleri toplamına bölümüyle elde edilen puandır. Naklen gelen öğrencilerin yılsonu başarı puanı hesaplanırken yeni oluşacak haalık ders saa sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanı hesaplanırken bölme işlemi, virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;

 • İki dönem puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70
 • İşletmelerde beceri eğimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmek ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

 • Tüm derslerden başarılı olan,
 • Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
 • Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıa başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haası, ikinci dönemin ilk haası ile son iki haası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarandan yapılır. Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde haa içerisinde yapılacak şekilde planlanır. Gerekğinde cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilir.

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sını hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek mesleki eğim merkezine, Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır. Mesleki eğim merkezinde öğrenim görenlerden ikinci defa sınıf tekrar etme durumuna düşen öğrencilerin kayıtları Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine yapılır.

Okuldan mezun olamayan 12 nci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar başarısız olunan ders sayısına bakılmaksızın sınıf tekrar edebilir. Ancak, sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğrem yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir. Ustalık sınavında başarısız olan öğrenciler beceri sınavı esaslarına göre sorumluluk sınavlarına alınır. Bu sınavlar sonunda da başarısız olan öğrencilerin öğrem yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğrem Lisesine, Mesleki Açık Öğrem Lisesine veya Açık Öğrem İmam Hap Lisesine kayıtları yapılır

18
Göksun Fen Lisesi
 • Göksun/Kahramanmaraş
30
Pazarcık Fen Lisesi
 • Pazarcık/Kahramanmaraş
17
Kahramanmaraş Tobb Fen Lisesi
 • Onikişubat/Kahramanmaraş
17
Afşin Fen Lisesi
 • Afşin/Kahramanmaraş
14
Elbistan İmkb Fen Lisesi
 • Elbistan/Kahramanmaraş

Merkezî Yerleştirme, Merkezi Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılan yerleştirmedir.

Evet. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okulları tercih edebilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır. Merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla;

 • Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 7’nci sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 6’ncı sınıftaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne,
 • 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına,
 • Tercih önceliğine,
 • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Merkezi Sınava giren öğrenciler, Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamladıktan sonra, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilirler.

Bu sayfada yer alan Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi'nin başarı durumu ve istatiski bilgileri de dahil olmak üzere tüm bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sayfalarında paylaştığı içeriklerden ve Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi'nin resmi web sayfasından alınmıştır.

İçeriğe eklemeye çalıştıklarımız: Bu sayfamızda Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi yer almaktadır. Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi yorumları okuayabilir, Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi'nin başarıları, formalarını, pansiyon ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması açısından şehven paylaşılmış olan içeriklerin kaldırılması için lütfen bize sorubak2013@yahoo.com.tr adresimizden bildiriniz. İlgili içerik en kısa sürede kaldırılacak veya düzeltilecektir. Sorubak.Com ile iletişim için tıklayınız

81

İl

9000

Okul

80000

Yorum