TEOG'da balık sorusu iptal edildi.

Sonuçları liselere yerleştirmelerde kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarından geçen kasım ayında yapılan Fen ve Teknoloji sınavında, bir velinin başvurusu üzerine Ankara 13. İdare Mahkemesi bir soruyu iptal etti.

Bölge idare mahkemesine itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı ın (MEB) talebi kabul edilmezse sınav puanları tekrar hesaplanacak. MEB yetkilileri, İtirazınız kabul edilmezse ne olacak? sorusuna Puanları tekrar hesaplarız yanıtını verdi.

Bu durumda sınavlara giren 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin hem yerleştirme puanları hem de sınavların sonuçları okul yazılılarından biri olarak da kullanıldığından yılsonu başarı puanları tekrar hesaplanacak. Geçen yıl da 718 öğrencinin cevap anahtarının yanlış okunduğu anlaşılınca MEB sadece bu öğrencilerin puanını hesapladığı için mahkeme son SBS in yerleştirmesini iptal etmişti.

SORULARIN DEĞERİ DEĞİŞECEK

Balık sorusu un iptali durumunda daha önce de bir sorusu iptal edildiğinden Fen ve Teknoloji sınavı 18 soru üzerinden hesaplanacak ve soruların değeri değişecek.

20 soruluk her testte soruların değeri 5 puan olarak hesaplandı. Bu durumda tıpkı 2 sorusu iptal edilen Matematik sınavındaki gibi bir sorunun değeri 5.5556 olacak.

İlk sınava girip 1 yanlış yapan öğrenci, soru iptali olmadığından mazeret sınavında 1 yanlış yapana göre 0.05 puan kaybedecek. Yanlış soruları arttıkça dezavantajları da artacak. Testin katsayısı 4 olduğu için bu puan kayıpları yerleştirme puanlarında daha yüksek olacak.

ŞIKLAR HATALI OLMUŞ

İSTANBUL Kültür Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Şimşek Soru köküyle soruda yer alan çeldiriciler doğru tasarlanmamış. Zaten D şıkkında hata olduğu görülüyor. Bilimsel bir akıl yürütme soruluyor. Bilirkişi doğru karar vermiş derken, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Özden ise bilirkişinin yaptığı değerlendirme hakkında, İptalde haklılar, sorunun 2 cevabı olabilir diye konuştu.

İŞTE İPTAL EDİLEN BALIK SORUSU

Bilirkişinin hatalı bulduğu A Kitapçığı daki 9. soru şöyle:

Nehirde yaşayan bir balık türü ile ilgili araştırmada; aynı türün bireyleri arasında kalıtsal farklılıklar olduğu, ortama uyum sağlayamayanların zaman içinde yok olduğu tespit ediliyor. Verilen bu bilgilerle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

İşte iptal edilen Balık sorusu...

A- Türün evrim geçirmekte olduğu

B- Türün yok olma tehlikesi altında olduğu

C- Türdeki bazı bireylerin ortama daha iyi uyum sağladığı

D- Türün bireyleri arasındaki kalıtsal farklılığın eşeyli üremeye bağlı olabileceği

Bilirkişi ise Evrim nesiller arasında kalıtsal değişim olarak tarif edilir diyerek, Darwin tarafından tasfir edilen konunun 8. sınıf müfredatında işlendiğini hatırlatıp A ve B şıkları evrim geçirmeyi gösterdiği için geçerli. B şıkkında türde uyum sağlayamayan bireylerin ölüyor olması türün yok olma tehlikesi altında olduğunu göstermez, çünkü yerini uyum sağlayayanlar aldıkça tür kendini sürdürür. Verilen bilgilerden B şıkkına ulaşılamaz. D şıkkı ise sorunludur ifadesini kullandı.