Tablet bilgisayarlar pilot 52 okula gönderildi.

MEB, merakla beklenen Fatih Projesi in son hazırlıklarını tamamladı. Projenin en önemli ayağı olan 8 bin 800 tablet bilgisayar, 17 ildeki, 52 okula gönderildi

Bakanlıkta projenin direktörlüğünü yürüten Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mahmut Tüncel, projeyle 300 yıldır sürdürülen geri kalmışlığın tarihe gömüleceğini söyledi. Projenin çeşitli eleştiriler aldığını belirten Tuncel, Bütün olumsuzlukları düşünerek projeyi şekillendirdik. Öğrencilerimiz dünya ile yarışır hale gelecek. Öğretmen bu projenin ana kaynağını teşkil ediyor. Öğretmen eğitimine hız vereceğiz. Teknoloji-öğretmen işbirliği ile işlenecek olan dersler, öğrenciler tarafından en hızlı şekilde kavranacak açıklamasında bulundu.

DAĞITIM BAŞLADI

Tuncel,Bu proje, eğitimin tüm bileşenlerinde değişimi öngörüyor. Öğretmenlerimize çok büyük kolaylıklar getiriyor dedi. Bakanlığın açtığı ihalede, pilot uygulama olarak 4 bin General Mobile e-tab, 4 bin 800 Samsung Galaxy Tab wifi tablet bilgisayar hazırlandı. Bilgisayar, Ankara, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Kayseri, Karaman, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat aki 52 okula dağıtıldı. Tabletlerin 2 bin 200ü öğretmenlere verilecek. Bazı hayırseverler, mart ayında Milli Eğitim Bakanlığı a 5 bin tablet bilgisayar hibe edecek. Öğrencilere dağıtılacak bilgisayarlar sadece kablosuz internet yani wifi destekli. Öğrenciler 3G desteğinden yoksun olan bilgisayarlarından internete sadece okul, ev ve kablosuz internet olan yerlerde erişebilecek. Tablet bilgisayarlar akıllı tahtalarla entegre olacak. Ayrıca öğretmenlerin de tablet bilgisayarı olacak. Öğretmenler dersi dinlemeyen ve tablet bilgisayarları ile uğraşan öğrencilerin sistemini kendi tabletlerindeki veya akıllı tahtalardaki yönetici yazılımlarıyla kesebilecek. Tablet bilgisayarlar, İstanbulda Kartal Anadolu, Üsküdar Hacı Sabancı, Ataşehir Mehmet Rauf, Bahçelievler Sosyal Bilimler, Fatih Yedikule, Bağcılar Naci Ekşi ve Beyoğlu Eseyan Ermeni Lisesi 9. sınıf öğrencilerine dağıtıldı.

Yaşar Özbay

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER