Son 3 yılın en zor TEOG sınavı mı? İşte Tespitler

Son 3 yılın en zor TEOG sınavı mı? İşte Tespitler

Gönül KOCA/Gülseven ÖZKAN/ Gamze KOLCU

Uzmanlar, Türkçede son üç yılın en zor sorularının çıktığını söyledi. Eğitim uzmanlarının, sınav sonrası yaptıkları ilk değerlendirmeler şöyle:

3 soruda teknik hata iddiası

Türkçe: Sözcükte anlam soruları, anlamı bulma açısından zorlayıcı. Neden-sonuç ilişkisi sorulan sorular daha da zorlayıcı. Önceki TEOGlarda çok açık soruluyordu. Türkçe A kitapçığında 14, 17 ve 20 ci sorularda teknik hata olduğu da iddia ediliyor.

İŞLEM BECERİSİ ÖN PLANDA

Matematik: Sorular açık ve anlaşılır bir dille hazırlanmış. Hatalı soru olmadığı düşünülüyor. Sorular işlem gücünü, okuduğunu anlamayı ve analiz etme yeteneğini ölçüyor. Sınavın, işlem becerisi yönünden seçici bir sınav olduğu söylenebilir. Ayrıca geçmiş yılların TEOG sorularını çözen öğrenciler, bu yıl çıkan dört sorunun daha önceki yıllardakilere hiç benzemediğini savunuyor.

ORTA ZORLUKTA BİR SINAV

Din kültürü ve ahlak bilgisi: Öğrenciler Kaza ve Kader ünitesinin toplam 9 kazanımından sınava girdi. Genel olarak kazanımlara hakim olan öğrencilerin yapabileceği, orta zorlukta bir sınav oldu. Sınavın kavram bilgisini ölçtüğü görülüyor.

Soru ve cevaplar bugün internette, yarın gazetede

TEOG birinci dönem ortak sınavlarında çıkan soruları bugün tüm oturumlar tamamlandıktan sonra hurriyet.com.tr adresinde, yarın da Hürriyet gazetesinde yayımlanacak. Öğrenciler kaç soruya doğru, kaçına yanlış cevap verdiğini hem internet sitesinde hem de Hürriyet gazetesinde yayınlanacak sorulara bakarak hesaplayabilir.

Yerim seni TEOG

İSTANBUL Ataköydeki Emlak Kredi Bankası Ortaokulu öğrencileri de sabah saat 08.00den itibaren okul bahçesinde toplanmaya başladı. Toplam 725 öğrencisi bulunan okulda 106 öğrenci TEOG sınavlarına girdi. Bina girişinde öğrencileri, üzerinde Yerim Seni TEOG yazılı tatlı kurbiyeler karşıladı. Türkçe sınavından önce bu atıştırmalıklara pek ilgi göstermeyen öğrencilerin, ilk oturumun ardından verilen yarım saatlik molada masadaki tatlıları bitirdi.