Sor

Hz. Muhammed (sav), Uhud Savaşı'nda çok sevdiği amcası Hz. Hamza'yı şehit eden Vahşi'yi bağışla

wgogyk 14.08.2023 / 07:02
Soru
Hz. Muhammed (sav), Uhud Savaşı'nda çok sevdiği amcası Hz. Hamza'yı şehit eden Vahşi'yi bağışlamıştır. Yine Hz. Muhammed (sav) bir sefere giderken yol üstünde yavrularını besleyen köpeği gördüğünde onlara zarar gelmemesi için ordunun yolunu değiştirmiştir.
Hz. Muhammed'in (sav) bu yaklaşımlarını örnek alan birinden beklenen davranışları yazınız.
Eklenen Cevaplar
  teyowd888 31.08.2023 / 07:41 
#1
Hz. Muhammed’in (sav) bu yaklaşımlarını örnek alan bir kişi affedici ve canlılara karşı merhametlidir

Haydi bize bu sayfa hakkındaki düşüncelerini paylaş. Fikirlerin bizim için çoook kıymetli.
Cevap Ekle 💯
* Zorunlu
10000
9-6
Powered by Commentics
Benzer Sorular
Hz. Muhammed (sav) torunlarıyla birlikte zaman geçirirken bir sahabe onun yanına geldi. Sahabe, Hz. Muhammed'in (sav) torunlarını sevdiğini görünce hayret içinde kaldı ve Benim on çocuğum var ama hiçbiriyle böyle ilgilenmedim. dedi. Bunun üzerine Hz. Muhammed (sav) Merhamet etmeyene merhamet edilmez. buyurdu. Bu parçadan hareketle küçüklere karşı nasıl davranılması gerektiğini açıklayınız.
Hz. Muhammed (sav) birçok kişinin ortak olduğu bir ticaret yolculuğunda kendi hesabıyla kervanın hesabını ayırmış ancak alışveriş devam ederken bu hesapların birbirine karışmış olduğunu fark etmiştir. Bunun üzerine Hz. Muhammed (sav) birlikte seyahat ettiği Meysere'ye Sen şahit ol ki bütün paramı kervanın parasına katıyorum. Kervanın tek bir kuruşu bana geçeceğine benim bütün param kervanın hesabına geçsin. demiştir.Bu olayı peygamberlerin emanet sıfatı ile ilişkilendirerek açıklayınız.
Kıtlık döneminde Hz. Yusuf'un kardeşleri buğday almak için Mısır'a gitti. Çocukluğunda kendisini kuyuya atan kardeşlerini tanıyan Hz. Yusuf, onların taleplerini yerine getirdi ve onları sarayda güzellikle ağırladı.Bu olaydan hareketle Hz. Yusuf'un tutum ve davranışlarından çıkarılabilecek ahlaki ilkeleri yazınız.
Dilek ağaçlarına çaput bağlamak, türbelerde mum yakmak gibi uygulamalar İslam dinince yasaklanmıştır.Bu yasaklamalar İslam dininin korunmasını istediği temel değerlerden hangisine yöneliktir? Açıklayınız.
Çocuklarınıza güzel muamelede bulunun ve onları güzel terbiye edin.​Bu hadis İslam'ın koruma altına aldığı ilkelerden hangisi ile ilgilidir? Açıklayınız.

Son Eklenen Testler