ÖSYS Tercihleri 23 Temmuzda başlıyor, ÖSYM uzatmayacak

ÖSYS Tercihleri 23 Temmuzda başlıyor, ÖSYM uzatmayacak

2012 LYS Tercih TarihleriLisans Yerleştirme Sınavını (LYS) kazanan adayların üniversiteleri tercih işlemleri 23 Temmuz Pazartesi günü başlayacak.Adaylar "2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"na ÖSYMnin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden veya başvuru merkezlerden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

 3 Ağustosta sona erecek tercihler için ÖSYMnin "http://rehberlik.osym.gov.tr web sitesinden destek alınabilecek. Adaylar tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla ya da bireysel olarak internet üzerinden yapabilecek. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ya da yanlış yapmaktan çekinen adayların başvuru merkezlerini kullanmaları öneriliyor. Bankaya tercih için herhangi bir ücret yatırılmayacak. Tercih gönderme süresi uzatılmayacak. Bu nedenle adayların sonuçlarını öğrendikten sonra tercih edecekleri yükseköğretim programlarını belirlemeleri tavsiye ediliyor.

 2012-ÖSYS kontenjanlarına göre üniversitelerin 937 bin 676 kontenjanı bulunuyor. Ön lisans programlarının kontejanı 366 bin 181, lisans programlarının 547 bin 194, özel yetenekle öğrenci alan programların ise 24 bin 301. En çok kontenjanı olan üniversiteler arasında 109 bin 246 ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi birinci. Bu üniversiteyi sırasıyla Erzurum Atatürk, İstanbul, Selçuk, Süleyman Demirel, Kocaeli, Sakarya, Dumlupınar, Gazi ve Cumhuriyet üniversiteleri izliyor

ZAMAN