ÖSYM'den ÖSYS adaylarına duyuru

ÖSYM'den ÖSYS adaylarına duyuru

2017 ÖSYS: Sistemdeki Eğitim Bilgilerinin Adaylar Tarafından Kontrolüve Eğitim BilgisiSeçme İşlemi

2017-YGS/LYS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılmaktadır. 2017-ÖSYSye başvuran adayların21 Haziran-03 Temmuz2017tarihleri arasında Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunanhttps://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/ Basvuru Egitim Guncelleadresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek03 Temmuz 2017tarihi saat16.00yakadar onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgilerinde veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik veya hata olduğunu düşünen adayların, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelttirmeleri ve bu düzeltme işlemi sonrasında21 Haziran-03 Temmuz 2017tarihleri arasındahttps://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/BasvuruEgitimGuncelleadresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgisi e-okula eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sistemi üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasındahttps://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/BasvuruEgitimGuncelleadresinden bu eğitim bilgilerini seçerek03 Temmuz 2017tarihi saat16:00yakadar onaylamaları gerekmektedir.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacaktır.

Okul birinciliği ile eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri03 Temmuz2017tarihinde saat16.00dasona erecek olup adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri yapılacaktır.

2017 ÖSYSye başvuran tüm adayların eğitim seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu seçme ve onay işlemi yapılmadığı takdirde, OBP işlemlerinin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacaktır.Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise, adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır.(Onay işlemi yapmayan adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri kullanılacaktır.) Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır.

2017-ÖSYS adaylarına önemle duyurulur.

21-06-2017