ÖSYM'den Basına İnsaflı Olun Çağrısı

BASIN AÇIKLAMASI

(16 Ağustos 2011)

Bugün çeşitli basın yayın organlarında adayları endişeye sevk eden, kurumumuzu haksız yere yıpratma gayreti güden bir habere daha yer verildiği üzülerek gözlemlenmiştir.

Söz konusu haberlere konu olan aday, Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girdiğini, ancak sonuç belgesinde 80 olan başarı puanının 30 olarak yazdığını ve ÖSYMnin hata yaptığını söylemektedir. Ne var ki hatayı yapan kurumumuz değil, adayın bizzat kendisidir. Aday, başvuru belgesine mezuniyet yılını doğru yazacak özeni göstermemiştir. Aday, 2010 mezunu olmasına rağmen 2011-DGS başvurusunda ‘Önlisans Programında Okuyorum olarak beyan ettiğinden mezun olduğu okul kendisine mezuniyet notu girmemiştir. Bu nedenle adayın Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), kural gereği 30 olarak hesaplanmıştır.

Kaldı ki adayın beyan ettiği gibi 18 Ağustosta başlayıp 24 Ağustosta biten herhangi bir tercih işlemi de söz konusu değildir. İtiraz dilekçesinin sonucunu beklemeden, basın kuruluşlarına giderek, yalan beyan ile kamuoyunu yanıltan aday hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Son günlerde ÖSYM hakkında çıkan 3 yalan haber de tarafımızdan belgeleriyle birlikte yalanlanmıştır. ‘KPSSde blok yanlış yapmadık diyerek basın kuruluşlarına giden ve kurumumuzu suçlayan adaylar, soru kitapçıkları ve cevap anahtarları internete konduktan sonra bugün ses çıkaramaz olmuştur. Aynı şekilde, ‘ÖSYM bir kalemde 160 puanımı düşürdü diyen adayın da YGS sonuç belgesinin sistemimiz üzerinden alınan orijinal çıktı olmadığı ispatlanmıştır. Son olarak, LYSye giren 4 öğrenci tercih formlarında değişiklik olduğunu belirtmiş ve kurumumuz hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını basınla paylaşmışlardır. ÖSYM tarafından haberde ismi geçen adaylarla ilgili tek tek yapılan incelemede ise aynı liseye ve aynı dershaneye giden bu 4 adayın tercihlerinin tercih işlemlerinin son günü, aynı saat dilimi içerisinde, aynı IP numarasından bir başka deyişle aynı bilgisayardan değiştirildiği tespit edilmiş ve basın açıklaması yoluyla kamuoyuna duyurulmuştur.

Görüleceği üzere, yapılmaya çalışılan ÖSYM hakkında negatif algı oluşturmak, bu yolla adayları ve ailelerini şüpheye sevk etmektir. Bu nedenle basını kamuoyunu yakından ilgilendiren konularda daha duyarlı ve insaflı olmaya davet ediyoruz.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER