ÖSYM değil Resmen ASYM

Şifre ve hatalı kitapçık skandallarıyla gündeme gelen ÖSYMde bir skandal daha ortaya

YGSde şifre, ALES e hatalı kitapçık skandallarıyla gündeme gelen ÖSYM, çalışanlarının akrabalık ilişkileri ile dikkat çekiyor. Kurum çalışanlarından 350 kişi, birbiriyle birinci ya da ikinci dereceden akraba. Bunun yanında, ÖSYMden emekli olan pek çok kişi METEKSANda işe başlamış.

Yeni Şafakın haberine göre; KPSSde kopya, YGSde şifre, ALES e hatalı kitap basımı iddialarıyla Türkiye in yaklaşık bir yıldır gündemini meşgul eden ÖSYMde şimdi de akrabalık bağları gündeme geldi. ÖSYMde çalışan 350 personelden pek çoğu arasında eş, kardeş veya ikinci üçüncü derece akrabalık ilişkisi bulunuyor. ÖSYMden emekli olarak ayrılan çok sayıda kişinin METEKSANda işe başlaması da dikkat çekiyor.

Rakamlar ÖSYM in yıllar içinde tam bir aile şirketi haline geldiği gösteriyor. Kurumda 100 kişinin akraba, bir o kadar çalışanın da karı-koca olduğu belirtiliyor. Bu konu bir süre önce hükümet tarafından Meclis Genel Kurulu da da dile getirilmişti. ÖSYM çalışanlarının 58i arasında eş ya da kardeş ilişkisi olduğu, 100 kişiden ise ikinci ya da üçüncü derecede akraba olduğu açıklanmıştı. Yaşananların ardından Ölçme Seçme Yerleşme Merkezi in adı artık Aile Seçme Yerleştirme Merkezi olarak anılmaya başladı. Bunun yanında ÖSYMden emekli olan 50 kişinin METEKSANda işe başladığı iddiaları da dikkat çekici diğer noktalardan biri.

3 KİŞİNİN DOKTORASI VAR
ÖSYM in bünyesinde çalışan 350 kişiden sadece 3 kişinin doktorası bulunduğu, 34ü açıköğretim olmak üzere 124ünün lisans mezunu olduğunu öğrenildi. Çalışanlardan 18inin ise yabancı dil bildiği belirtildi. Kurumda çalışan 58 kişinin yakın derece akraba olmaları kafalarda soru işareti oluşturdu.

MUHALEFET NEŞTERE KARŞI
Hükümetin Meclis en çıkardığı kanunla, görevlerini bağımsız olarak yerine getirecek başkanlığa, hiçbir organ, makam, merci veya kişi talimat veremeyecek. Yeni düzenleme ile ÖSYMdeki bu akraba yapılanmasının önü kesilecek. Muhalefet ÖSYMde arkraba yapılanmasına neşter vurulmasına kadrolaşma var diyerek karşı çıkmıştı. Bu arada ÖSYMdeki akraba bağlantılarının dışında bir önemli konu da, başkanlıktan emekli olanların sınavlarda kitapçıkların basıldığı METEKSANda iş hayatına devam etmesi. Buna göre, METEKSANın personel yapısının ÖSYM ile doğrudan ilişkisi var ve ÖSYM çıkışlı yaklaşık 50 personel METEKSANda görev yapıyor.

KURUMUN YARISI AKRABA
ÖSYMdeki aile bağları ile ilgili bir araştırma yaptığını ifade eden emekli öğretmen Asım Atabey, Günümüzde üzerine toz kondurmayan bir kurum var. Bu kurumun adı Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi Başkanlığı. Kurumda çalışan toplam kişi 350ye yakın. Bu memurların 50ye yakın kişisi birbiriyle evli. Kurumda karı koca olarak çalışıyorlar. 350 personelin yüz ellisi bir biriyle akraba. Şimdi çıkıp söylesinler bakalım kimin böyle bir çiftliği var. Ama ÖSYM Başkanlığı ın var dedi. Atabey, ÖSYM in yılda 40a yakın sınav yaptığını belirterek, ÖSYMdeki yolsuzluğun 2010 yılında ortaya çıktığını ifade etti. Atabey, Kim bilir bu akraba şirketinde, önceki yıllarda neler oldu. Çocuklarımızın geleceği bu akraba şirketinin elinde. Başarılarını överek bitiremediğimiz şirket bu işte diye konuştu.

İÇ DENETİM OLMAZ
Demokratik Üniversite Platformu Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu da, ÖSYMdeki akraba bağını doğru bulmadığını söyledi. ÖSYM in yeterince şeffaf olmadığının altını çizen Hatipoğlu, Akraba bakımından çok olan bir kurumda iç denetim rahat sağlanamaz. Kendi adamlarını sınavlarda görevlendirir. Onlara para verir. Kapalı devre çalışan bir çiftlik. Önce bunu çözmek lazımdedi.

Cezaevlerindeki sınavlar yenilenecek
Cezaevlerinde yapılan YGS sınavı iptal edildi. Hatalı soru kitapçığı basıldığı iddasıyla soruşturma başlatılması üzerine ÖSYM yeni bir karar aldı. Kurum, 8 ilde cezaevlerinde yapılan Fen Bilimleri sınavını yenileyecek.

150 kişi yeniden sınava girecek.

İnceleme tamam gibi
Yükseköğrenime Geçiş Sınavı daki (YGS) şifre iddialarını soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı teknik incelemenin son aşamasına geldi. Kamuoyunun YGSdeki iddilarla ilgili olarak ikiye bölündüğünü söyleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, dün bir açıklama yaptı. Gerçeğe hizmet edecek, insanları tatmin edecek sonuçlara ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen Kuriş, ÖSYM in soru kitapçıklarının basıldığı Meteksanda üç gündür inceleme yapan bilirkişilerin raporlarını henüz savcılığa teslim etmediklerini, çalışmaların sürmekte olduğunu belirtti. Soru kitapçıkları üzerinde sondaj usulü ile seçim yapılarak uzman bilirkişiler tarafından inceleme yapıldığını kaydeden Kuriş, matbaadaki araştırmanın da ayrıntılı olarak devam ettiğini aktardı. KPSSde kopya iddiaları ile birlikte YGSde şifre skandalının soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan ise soruşturma sonuçlanıncaya kadar kamuoyunun tatmin olmayacağını söyledi. Sakınan, dosyanın sonuçlanmasından sonra kamuoyunun tatmin olup olmayacağına dair soruya ise Bakıp göreceğiz yanıtını verdi.

Kaynak

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER