Okuduğunu Anlamakta Güçlük Çeken Öğrencilere Nasıl Destek Sunulabilir?

Okuduğunu Anlamakta Güçlük Çeken Öğrencilere Nasıl Destek Sunulabilir?
Okuduğunu Anlamakta Güçlük Çeken Öğrencilere Nasıl Destek Sunulabilir?

Eğitim hayatınız boyunca her çocuğun kendi içinde farklılıklar gösterdiğini ve bu farklılıkların öğrenmeye ve anlamaya etkisi olduğunu görmüş olmalısınız. Öğrenme tarzı da bu farklılıkların en net göstergesidir ve verdiğiniz eğitim her çocuğa aynı katkıyı sağlamayabilir. Bazıları erken öğrenirken bazıları geç öğrenecek ve hatta okuduğunu anlamayacaktır.

Bu tür durumlarda sık sık tekrar etmekten çekinmeyin ve sabırlı davranmak zorunda olduğunuzu da unutmayın. Bazı çocuklar henüz okul bitmeden öğrenmeye başlarken bazı çocukların ise dönem sonunda bu seviyeye erişebildiklerini biliyoruz. Paniğe kapılmak ve disleksi, yani öğrenme bozukluğuna yormak yerine öncelikli olarak eğitimcinin ve ailenin yapabileceklerine göz atalım. Tüm bunlar işe yaramadığı takdirde bir uzman yardımı almak kesinlikle çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Strateji Belirleyin!

Eğitim modelinizi değiştirerek ilk adımı atabilirsiniz. Elbette sayısı daha az olan ve öğrenme bozuklu ya da okuduğunu anlamayan çocuklara daha fazla vakit ayırın demiyoruz ancak en azından bire bir ilgilenebilir ve belirleyeceğiniz strateji sayesinde öğrenmesini daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunun için en uygun yöntemin kaynaştırma sınıfları olduğunu biliyoruz fakat bu seviyeye geçiş yapmadan önce eğitimci olarak sizlerin de yapabileceği bir şeyler mutlaka olmalıdır.

Görsel zekası iyi olduğunu düşündüğünüz fakat okumakta güçlük yaşayan öğrenciniz varsa eğer ona ayıracağınız zaman ile birlikte görsel eşleştirmeler yapabilir ve öğrenmesini daha kolay hale getirebilirsiniz.

Hiperaktivite Bozukluğu ve Özel Öğrenme Güçlüğü

Odaklama sorunu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite Ebeveynler kadar eğitimcilerin de en çok zorlandığı konulardan bir tanesidir. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi en net yöntem kesinlikle kaynaştırma sınıflarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda önemli bir rol oynuyor ve bu grupta yer alan çocukları özel bir sınıfta bir araya getirerek daha yoğun bir eğitim temposuna adım atmanızı kolaylaştırıyor. Bu sayede çok daha fazla zamanınız oluyor ve bire bir ilgilenme konusunda da herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.

Özel çocuklar olarak nitelendirdiğimiz kaynaştırma sınıflarında eğitim modellemesi de normale kıyasla daha farklı olacaktır. Okuduğunu anlamakta güçlük çeken öğrenciler için yönergelerin birleştirilmesi ve tamamlanması adına ona yol gösterebilir ve yardımcı olabilirsiniz. İpucu sayısı arttırılabilir ve bu da yine öğrenmeyi kolaylaştıracak seçeneklerden bir tanesidir.

Soru sayısını azaltmak ve ona uygun bir sınav yöntemi belirlemek de yine öğrenmeyi kolaylaştıracak unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Doğru uygulama ile birlikte başarılı sonuçlar elde etmek kesinlikle mümkün.

Kaynaştırma sınıfı öğrencilerine uygun stratejiler doğrultusunda belirlenecek eğitim modeli neticesinde belki yine zorlanacaksınız ancak öğrenmeme ya da okuduğunu anlamama sorununu bir şekilde ortadan kaldırmış olacaksınız. Buna rağmen fayda sağlanamadığı durumlarda ise disleksi tedavisi için ebeveynleri uyarmanız daha sağlıklı olacaktır.

Disleksi Hakkında Bilgilendirme
  • Konuşma eylemini gerçekleştirirken zorlanma ya da sık sık duraksama, bu hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesidir.
  • Herhangi bir konuyu anlatırken ya da bir tanımlama yaparken doğru sözcüğü bulma konusundaki yavaşlık ve eksiklik durumu.
  • Temel kelimelerin kullanımında yaşanan zorluk.
  • Hecelerin yerlerini gereksiz bir şekilde değiştirme durumu da yine bu hastalığın belirtilerinden bir tanesidir.
  • En önemli belirti ise dinleme ve odaklanma sorunudur. Bunun yanı sıra görsel çalışmalarda da izleme yetisini kaybedecektir.

Öğrenme güçlüğü olarak da tanımlanan bu hastalık, eğitimcilerin tespitleri ve ailenin desteği neticesinde çözümlenebilir ve başarılı çocuklar yetiştirmek pek tabii mümkün olacaktır.

Yazar: Sorubak.com

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER