Nüfus cüzdanında kimlik Nosu olmayan YGS ye giremeyecek.

YGS sınavında en başarılı anadolu liseleri

1 milyon 810 bin aday, Türkiyede tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTCnin başkenti Lefkoşada 160 sınav merkezinde üniversite sınavlarının ilk basamağı ve baraj sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girecek.1 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek sınav öncesi öğrencilerin birtakım kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka 2012-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları zorunlu. Üzerinde fotoğraf ve TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile süresi geçersiz pasaportlar kabul edilmeyecek.

İstanbulda İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü de sınav günü öğrencilerin zorluk çekmemesi için Avcılar, Fatih, Kadıköy, Beyoğlu ve Üsküdar ilçe nüfus müdürlüklerinin 07.00-10.30 saatleri arasında açık olacağını duyurdu.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) yapılan açıklamada, sınav öncesi adayların sınava girecekleri binayı ve salonu sınav gününden önce görmelerinin faydalı olacağı belirtildi. Sınavın yapılacağı binalar, adayların görebilmeleri için 31 Mart Cumartesi günü 10.00dan 16.00ya kadar açık tutulacak